VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bernartice nad Odrou: Čistírna vod bude jako nová

Vysoké provozní náklady i kvalita vyčištěné vody, to jsou hlavní důvody, proč společnost SmVaK Ostrava přistupuje k rekonstrukci čistírny odpadních vod v Bernarticích nad Odrou.

6.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

„Provoz je v současnosti hydraulicky i látkově přetížen, což snižuje jeho účinnost při odstraňování amoniakálního dusíku z odpadních vod. Díky investici se zlepší kvalita vypouštěné vody a zvýší kapacita provozu. Bude tedy možné napojit další obyvatele a pomoci rozvoji obce," uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti SmVaK Marek Síbrt.

Čistírna odpadních vod v Bernarticích nad Odrou je mechanicko-biologická s technologií firmy Stähler a byla vybudována v roce 1998. Projektována je na kapacitu 716 ekvivalentních obyvatel a na vyčištění 48 545 kubických metrů odpadních vod za rok. Maximální projektovaný průtok na odtoku z čistírny je 23,4 kubického metru za hodinu.

„Slabým článkem čistírny je její aktivační nádrž, tedy místo, kde dochází k odbourání organického znečištění a dusíkatých látek pomocí mikroorganismů. Ta je vybavena dvěma biodisky, které vykazují časté poruchy mající dopad jak na výši provozních nákladů, tak na kvalitu čištěných odpadních vod. Vzhledem ke stáří provozu se k nim navíc velice obtížně shánějí náhradní díly," vysvětlil ředitel kanalizací Jan Tlolka.

ZVÝŠÍ SE ÚČINNOST

Díky investici do biologické části čistírny se zvýší účinnost i kapacita provozu. „Místo poruchových biodisků bude nainstalováno klasické biologické čištění spočívající v instalaci jemnobublinných elementů, přičemž dodávku vzduchu budou zajišťovat dmychadla. Bude zvýšen také objem aktivační nádrže na úkor kalového hospodářství, které bude zmenšeno na polovinu," pokračoval Marek Síbrt.

Při rekonstrukci dojde také ke kompletní výměně technologického vystrojení dosazovací nádrže, tedy místa, kde dochází k sedimentaci aktivovaného kalu a jeho oddělení od vyčištěné vody, která odtéká zpět do přírody.

„Projekt v Bernarticích nad Odrou je příkladem toho, že na jedné straně pomůžeme životnímu prostředí, protože ještě zlepšíme parametry vypouštěné vody, a zároveň umožníme navýšením kapacity provozu, aby se na veřejnou kanalizaci mohli připojit další lidé," poznamenal generální ředitel firmy Anatol Pšenička.

Celkové náklady na rekonstrukci by měly být více než 3,7 milionu korun. To, že se kolem čistírny odpadních vod něco děje, zaznamenala také starostka Bernartic nad Odrou Dana Klosová. „Nevím přesně, co tam mají dělat, ale v každém případě každá investice, kterou tady SmVaK učiní, je dobrá," sdělila pro Deník Dana Klosová.

Autor: Ivan Pavelek

6.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení