VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bernartice zažívají stavební boom

Novojičínsko - Rozmach výstavby rodinných domů trvá již několik let. Někde se staví více, jinde méně. Velkou stavební aktivitu lze vidět v některých obcích.

26.2.2008
SDÍLEJ:

Pozemky na stavbu rodinných domů v Novém Jičíně jsou stále na prodej.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Dobrá adresa, i tak by se dnes mohlo s klidem hovořit o Bernarticích nad Odrou. Obec, která měla k letošnímu 1. lednu 879 obyvatel, leží asi osm kilometrů od Nového Jičína. V době, kdy Novojičínsko patřilo územně do Sudet, Bernartice jako jedny z mála zůstaly českou obcí. Zachovaly si ráz české obce a je tam cítit větší pospolitost obyvatel. Možná i proto si je řada lidí vybírá jako místo k bydlení. Již několik let tam bují rodinná výstavba. Celkem lze v obci najít pět míst, kde jsou novostavby. Z toho jedno satelitní městečko ve tvaru rondelu má asi čtrnáct staveb, nově se zastavuje území směrem na Jeseník nad Odrou. Celkově by se dalo v obci napočítat na pět desítek nových domů. „Řada stávajících domů je navíc v rekonstrukci,“ doplnila starostka Bernartic nad Odrou Dana Klosová, která souhlasí s tím, že v Bernarticích je v současné době velký stavební boom.

Klosová vidí jako důvod zájmu nejen hezký vzhled obce, ale také malou vzdálenost do Nového Jičína. „Určitě je to atraktivní místo k bydlení. Pro ty, kdo dojíždí do Nového Jičína, je to sedm minut,“ vysvětlila starostka, kterou zájem těší. „Není měsíc, aby tady někdo nežádal o parcelu,“ poznamenala. Obec už ale další vlastní parcely nemá a chce tuto situaci řešit v novém územním plánu. Zatím se zájemci obracejí na soukromé vlastníky nebo skupují starší domy a rekonstruují je.

Velký zájem o rodinnou výstavbu panuje také v Bravanticích, kam míří zájemci o stavební parcely hlavně z Ostravy, nebo v Hladkých Životicích. Tam část z asi čtyř desítek stavebních parcel využijí lidé, které připravila o dům stavba dálnice, noví stavitelé mají zájem právě kvůli dálnici a pozdější snadné dostupnosti Ostravy. Velkou výstavbu rodinných domů rozjeli také ve Velkých Albrechticích, menší satelit rovněž vzniká v jedné z nejmenších obcí na Novojičínsku, v Heřmánkách.

Z devíti měst na Novojičínsku se asi nejvíce nyní staví v Novém Jičíně, kde soukromý investor zasíťoval další parcely v lokalitě nad Kauflandem, kde tak postupně vzniká jakýsi satelit. Ve městech se takzvané satelity stavějí již několik let. V Příboře na pravém břehu řeky Lubiny nebo v Kopřivnici po obou stranách silnice při vjezdu do města od Nového Jičína. Veliký satelit by mohl vyrůst za několik let na okraji Oder směrem na Hranice. Studie hovoří o čtyřiaosmdesáti parcelách, v současné době již je 24 prodaných a vesměs zastavěných. Inženýrské sítě na nich zainvestovalo město, na zasíťování dalších parcel ale nemá peníze a hledá investora.

Novou výstavbu lze pozorovat také v Bílovci, místo s asi osmi novými parcelami je i ve Fulneku, ve Frenštátě pod Radhoštěm se staví v lokalitě Planiska směrem na Trojanovice. V uvedených případech už se ale nedá hovořit o satelitech, domy spíše vyplňují prázdná místa v původní zástavbě. Sporadicky se staví také ve Štramberku či Studénce.

Ivan Pavelek

Pavel Karban

26.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lávka se pěším a cyklistům uzavře v nejbližších dnech, zřejmě už v nadcházejícím týdnu.

Lávku přes železniční trať čeká uzavírka. Potrvá zhruba dva měsíce

Ilustrační foto.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Kopřivnice neudržela extraligu. Definitivní to však zatím není

Došlo k tomu, co si v nadějně rozjeté sezoně ani nedokázali představit. Kopřivničtí házenkáři totiž opouštějí českou nejvyšší házenkářskou scénu. Jasno bylo ještě před jejich nedělním podvečerním duelem 5. kola play-out proti Novému Veselí, neboť Hranice doma už dopoledne, dle předpokladů, nezaváhaly s poslední Litovlí, čímž vystavili Kopřivnici definitivní stopku.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Hückelovy vily: vypsání soutěže se blíží. Svůj názor řekli i občané

O budoucnosti Hückelových vil v Novém Jičíně diskutovali občané i odborníci v rámci veřejného projednávání, které připravila novojičínská radnice. Nejčastěji byl slyšet požadavek na kulturní sál a galerii.

Na Gracii se vrací Marianne Vos

Orlová – Ve čtvrtek startuje další ročník cyklistické Gracie Orlová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies