VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beskydské Divadlo patřilo sboru Ondrášek

Padesát let historie novojičínského pěveckého sboru Ondrášek si připomněli jeho současní i bývalí členové a jeho příznivci v sobotu 18. března v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Sbor i s přípravkami se představil ve dvou koncertních vystoupeních, při tom druhém organizátoři připomněli jména těch, kteří se velkou měrou podíleli na činnosti sboru.

19.3.2017 AKTUALIZOVÁNO 20.3.2017
SDÍLEJ:

Padesát let historie novojičínského pěveckého sboru Ondrášek si připomněli jeho současní i bývalí členové a jeho příznivci v sobotu 18. března v Beskydském divadle v Novém Jičíně.Foto: DENÍK / Ivan Pavelek

Je sobota, pozdní odpoledne. Jsem v Beskydském divadle v Novém Jičíně a upřeně hledím na pódium, kde stojí desítky mladých lidí v oranžovém. Než se nadám, ozývá se píseň Bedřicha Smetany Proč bychom se netěšili. Druhý slavnostní koncert k 50. výročí založení novojičínského pěveckého sboru Ondrášek právě začíná.

Úvodní píseň doznívá a na pódium přicházejí moderátoři David Stančík a známá herečka.

Kristýna Kociánová. Upozorňují, že zatímco na odpoledním koncertě vystupovali Hrášci, nejmladší přípravný sbor, na tom večerním návštěvníci uslyší jen Rarášky a Kulihrášky, dva starší přípravné sbory. Kristýna Kociánová, stejně jako David Stančík připomínají, že oba začínali v Kulihrášku. „Budou zpívat moje oblíbené Královničky. Oblíbené jsou proto, že už i já jsem je zpívala," poznamenává Kristýna Kociánová.

ČTĚTE TAKÉ: Nový Jičín zná Dívku roku 2017

Přípravné sbory odzpívají a nastupuje Komorní sbor. Po úvodních písních z něj předstupuje před diváky sedm členů, kteří dnešním dnem účinkování ve sboru končí. Jeden z oslovených uvádí, že ve sboru byl dvacet let, přičemž je mu pětadvacet, další, o rok mladší členka má za sebou osmnáct let ve sboru.

Komorní sbor po písni Václava Ptáčka Synku Janku opouští pódium a David Stančík přibližuje stručně historii sboru Ondrášek.

„Představte si, že je prosinec roku 1966 a Václav Ptáček dostává myšlenku, že by v Novém Jičíně mohly zpívat i děti. Proč mít jen sbor Ondráš? Obesílá s Ervínem Bártkem, sbormistrem Ondráše, základní školy - a sto čtyřicet mladých zpěváků se chytilo, přihlásilo, přišlo na zkoušky a padesát sedm děvčat a dvacet chlapců prošlo talentovými zkouškami," říká David Stančík a doplňuje, že 4. dubna 1967 se tyto děti sešly k první zkoušce.

Kristýna Kociánová připomíná ještě další výročí, a to, že 28. února před pětadvaceti roky na jevišti Beskydského divadla Václav Ptáček oficiálně předal Josefu Zajíčkovi, současnému sbormistrovi Ondrášku, koncertní sbor. Právě toto těleso a jeho sólisté uzavírají první část večera.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Gymnázium v Novém Jičíně využívá unikátní program

Nastává přestávka, někdo se ve foyer občerstvuje, kolem stolku s CD Ondrášku a publikací Takoví jsme byli, která připomíná 50 let historie sboru, se tvoří fronta. Dvacetiminutovka utíká jako voda a jsem zpět v sále.

Přichází další slavnostní okamžik. Zaznívají jména těch, kteří se v minulosti i v současnosti podíleli nebo ještě podílejí na činnosti sboru. Mezi prvními zaznívá také jméno Ivany Frydrychové, manželky Václava Ptáčka. Všichni sklízí bouřlivý potlesk, asi největší pak Marie Válková, která 27 let doprovází sbor na klavír jako korepetitorka.

Na pódiu jsou ženy a dívky v růžových tričkách, čtveřice mužů má trička modrá. Už příchod těchto účinkujících oceňují diváci velkým potleskem. Jsou to totiž ti, kteří již v Ondrášku nezpívají, ale sešli se, aby vytvořili takzvaný Jubilejní sbor. Čítá téměř sedm desítek členů. Připojuje se k nim také Kristýna Kociánová. David Stančík ještě přihodí pár zajímavostí, pak už Jubilejní sbor spustí a je slyšet, že jeho členové zpívat nezapomněli.

Blíží se velké finále. Po stranách hlediště se postupně stavějí členové Rarášku a Kulihrášku, na pódium se řadí zbytek všech dnešních vystupujících. Po skladbě Most z písní přichází k mikrofonu sbormistr Josef Zajíček. „Cítím, že bych měl říct jedno podstatné. V tuto chvíli tady na tom pódiu nejsem sám. Stojí tady se mnou Václav Ptáček, stojí tady řada mých kolegů, muzikantů, řada kantorů, kteří nám pomáhali ve sboru učit děti muzice kázni a morálce. Je tady i celá generace lidí důležitých proto, aby se naše práce mohla dařit," uvádí mimo jiné Josef zajíček.

Přicházejí gratulanti, starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák, zástupci italského města Sommacampagna, Milan Vahala, prezident sboru Ondráš a Pavla Hostašová ředitelka střední církevní školy v Odrách. Začíná poslední skladba dnešního dvojkoncertu – píseň Rozdáváme lásku od Josefa Zajíčka a Pavla Blatného. Doznívají poslední tóny, ozývá se potlesk, který, zdá se, snad neskončí. Opouštím Beskydské divadlo a v duchu si notuji a parafrázuji: Proč bychom se netěšili, když Ondrášek zazpívá…

ČTĚTE TAKÉ: Kojící polštáře usnadní maminkám kojení

Nemocnice maminkám zapůjčí monitory dechu

Autor: Ivan Pavelek

19.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Audit Deníku: Stavba „prodloužené Rudné" se komplikuje

Lávka se pěším a cyklistům uzavře v nejbližších dnech, zřejmě už v nadcházejícím týdnu.

Lávku přes železniční trať čeká uzavírka. Potrvá zhruba dva měsíce

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

Kopřivnice neudržela extraligu. Definitivní to však zatím není

Došlo k tomu, co si v nadějně rozjeté sezoně ani nedokázali představit. Kopřivničtí házenkáři totiž opouštějí českou nejvyšší házenkářskou scénu. Jasno bylo ještě před jejich nedělním podvečerním duelem 5. kola play-out proti Novému Veselí, neboť Hranice doma už dopoledne, dle předpokladů, nezaváhaly s poslední Litovlí, čímž vystavili Kopřivnici definitivní stopku.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Hückelovy vily: vypsání soutěže se blíží. Svůj názor řekli i občané

O budoucnosti Hückelových vil v Novém Jičíně diskutovali občané i odborníci v rámci veřejného projednávání, které připravila novojičínská radnice. Nejčastěji byl slyšet požadavek na kulturní sál a galerii.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies