Naprosto bezproblémové je ozvučení zasedání novojičínských zastupitelů, které probíhá v aule radnice na Masarykově náměstí. Všichni zastupitelé mají mikrofony v těsné blízkosti, stejně tak je mikrofonem vybaven i řečnický pult, jenž je určen pro názory a dotazy občanů. Navíc je každý bod jednání promítán projekcí na velké plátno, umístěné za zády stolu vedení města. Na něm se objevují mimo jiné i informace o tom, kdo právě hovoří a jak kdo hlasoval.

O poznání větší prostory využívají ke schůzování zastupitelé Příbora. Ti řeší problémy města ve velkém sále kulturního domu. Třiadvacet zastupitelů usedá ke stolům uspořádaným do tvaru „U“, několik mikrofonů je rozmístěno po stolech a poslanci si je berou podle své potřeby. Starostovi, místostarostovi a tajemníkovi je k dispozici také ozvučený pult, jemuž dominuje městský znak Příbora, odkud představují jednotlivé body jednání. Ani zde nechybí projektor.

Návštěvník zasedání zastupitelstva ve Frenštátě pod Radhoštěm má poměrně slušný komfort. Zastupitelé mají ve dvojicích mikrofony, jejich příspěvky je solidně slyšet, navíc na čelní stěně sálu je velké promítací plátno, na kterém se objevuje jak text k projednávanému bodu, tak i mapy nemovitostí a další materiály. Na tabuli se objevuje, kdo se hlásí do diskuze, a také kdo jak hlasoval.

Oproti minulým rokům se zlepšila situace ve Fulneku. Tam bývala zasedání v zasedací síni radnice. Město tato zasedání neozvučovalo, ale akustika v sále byla slušná a docela bylo slyšet, co kdo říká. Horší to bylo při posledních zasedáních v roce, která se dva roky konala v sále nového městského kulturního centra. Tam se totiž výrazně projevila absence nazvučení a v „publiku“ často nebylo pořádně slyšet, co kdo říká. S novým vedením města přišla změna. Zasedání už mají být jen v sále. Při tom prvním měli radní k dispozici mikrofon a stejně tak byly dva mikrofony mezi ostatními zastupiteli. Nazvučení bylo velmi dobré, jen mezi jednotlivými příspěvky řečníků byly pauzy vyvolané přenášením mikrofonů. „Pro příště chceme ještě dva mikrofony přidat, aby pauzy nebyly tak velké,“ sdělila starostka Fulneku Jana Mocová. Novinkou ve Fulneku bylo také to, že ke každému bodu zazněl celý text včetně důvodové zprávy. „Chtěli bychom pořídit promítací plátno, aby obyvatelé, kteří přijdou, měli ucelený přehled o projednávané věci,“ doplnila Mocová.

Odry mají ozvučení zasedání vyřešené na jedničku. Každý zastupitel, jenž chce promluvit, musí zapnout mikrofon na svém stole. Nemůže se tak stát, že by jej někdo z četných přihlížejících z řad obyvatel neuslyšel. Kromě toho jsou vedoucí odborů oderského městského úřadu vybaveni mikrofony, které dle potřeby podávají svým kolegům. Jeden statický mikrofon je také připevněn v části sálu, kde sedí obyvatelé. Kromě toho jsou jednotlivé body programu promítány na přenosnou tabuli. „Tento systém bude letos doplněn. V rámci projektu bychom chtěli zakoupit nové projekční plátno a dataprojektor, jenž by byl upevněn na stropě,“ nastínil plány města Karel Glogar z kanceláře starosty. Pravidelná zasedání zastupitelstve hostí mimo jiné i malý sál Domu kultury Bílovec. Uspořádání stolů tvoří téměř uzavřené písmeno „O“. Zastupitelé tedy sedí zády k obyvatelům a disponují jediným mikrofonem, umístěným uprostřed. Radní na tom nejsou o moc lépe. Pro pět radních a jednoho tajemníka je zajištěn jeden mikrofon. Další putovní mikrofon, pokud vůbec, používají vedoucí odborů. „Nevím o tom, že by se na tom mělo něco měnit. Podle mě není problém s akustikou a s tím, že by zastupitele nebylo dostatečně slyšet,“ uvedl starosta Bílovce Petr Klimek. Návštěvníci tak budou muset i nadále napínat uši a občas si vynutit zvýšení hlasu zastupitelů důrazným „Nahlas!“ a „Neslyšíme!“, jak dělali doposud.

Město Studénka a město Štramberk se v ozvučení svých zasedání zastupitelstev moc neliší. V obou městech totiž platí, že samostatný mikrofon má k ruce vždy starosta města a jeho nejbližší úředníci. Pro ostatní zastupitele je buďto k dispozici několik mikrofonů, které si při vznášení dotazů či přednášení příspěvků k danému tématu musí předávat, nebo jsou zcela bez nich a musí se spolehnout jen na sílu svého hlasu.

To Kopřivnice má systém ozvučení mnohem důmyslnější. Město za něj před pár lety zaplatilo kolem sedmi set tisíc korun. Kromě přehledného hlasování se modernizace dotkla také zvukové kvality přenosu. Podle slov starosty Jalůvky si moderní systém mikrofonů umí, oproti svým předchůdcům, mnohem lépe poradit s rušením mobilními telefony, které musely být dosud během zasedání zcela vypnuté. Systém navíc umožnuje archivaci všeho, co je v zasedací místnosti během zastupitelstva proneseno.