VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odry: Bez vodítka do centra nechoďte

Nová obecně závazná vyhláška by měla na určitých místech v Odrách omezit volný pohyb psů. Vodítko budou muset používat ve čtyřech lokalitách v centru.

4.7.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: Foto: Deník

Psí nadělení, které po svých čtyřnohých miláčcích jejich páníčci neumí uklidit, trápí snad každé město či obec. Problémem jsou však také volně pobíhající psi, již neposlouchají a ohrožují své okolí. Bojovat proti těmto nešvarům se dá různě. V Odrách vymysleli obecně závaznou vyhlášku, kterou se stanovují pravidla pro pohyb psů na vybraných veřejných prostranstvích.

Prvotní návrh zněl, že by tato novinka platila pouze na území Zámeckého parku, díky následné diskusi však bude platit i na dalších třech místech. „Park je po revitalizaci. Zakázali jsme tam činnost hasičů, není tam ani Oderský den. Z hlediska údržby tam pejskaři absolutně nedodržují pravidla. Jednoznačně se přikláním k tomu, aby to bylo jediné místo v Odrách, kde bychom stanovili určitá pravidla," zaznělo na začátku z úst starosty města Pavla Matůšů.

Úplný zákaz?

Zastupitel Petr Kučerka však podal návrh, aby nová vyhláška platila na širším území. „Směrem k faře se chodí fotit svatby, je to jedno z nejromantičtějších zákoutí, a problém je v tom, že si musí dávat velký pozor na psí exkrementy. Byl jsem se tam osobně podívat a navrhuji, aby měli psi kolem fary a kostela vstup zakázán," uvedl zastupitel.

Jenže úplný zákaz nebyl v tu chvíli možný. Proč to nejde, vysvětlila Noemi Kulíková, vedoucí odboru životního prostředí. „Mohlo by se to rozšířit o tu uličku, ale byli by pouze na vodítku. Vyhláška, která by úplně zakazovala vstup, by musela být jiná," řekla vedoucí s tím, že je důležité, aby se to v daném místě dalo nějak označit, aby nedocházelo ke sporům.

To Jiří Václavík by šel do důsledku úplně. Podle něj by měl mít každý pejskař povinnou výbavu. „To znamená sáček, vodítko, popřípadě košík," vyjmenoval zastupitel.

„Dohlížela by na to městská policie. Je to směšné, ale podle mě to je cesta," dodal Jiří Václavík. Noemi Kulíková však podotkla, že ještě nikde takovou vyhlášku neviděla. „Nevím, jestli to existuje. Ale za ty roky, co dělám na úřadě, musím říct, že už to není tak strašné, jak to bývalo. Hodně se to zlepšilo. Úplné omezení, to je otázka úplně jiné vyhlášky," dodala vedoucí odboru.

Radikální změna

Zastupitel Květoslav Wiltsch navrhl, aby podobné omezení fungovalo v celé památkové zóně. Nejdřív by se však mělo odzkoušet v parku, kde by měli mít psi vstup zakázán. Starosta Oder však měl obavy, jak by se úplný zákaz hlídal. Noemi Kulíková se v tu chvíli přimluvila za to, aby prozatím platil prvotní návrh. „Pro pejskaře to bude radikální změna. Zkusila bych to radši takhle," řekla.

Další ze zastupitelů, Vítězslav Korytář, navrhl, aby bylo území rozšířeno ještě o náměstí, kde je velký pohyb lidí. Podle něj by však ani na sídlištích neměl jít člověk se psem bez vodítka.

Ivan Žárský se ještě na závěr debaty zeptal, jak to bude sankcionováno. „Bude to podle zákona o přestupcích. Sankce bude udělovat policie," dodala vedoucí odboru životního prostředí.

Zastupitelé nakonec vyhlášku schválili, a tak se psi budou moci pohybovat na určitých místech v Odrách pouze na vodítku. Jsou jimi Zámecký park, Masarykovo náměstí, Kostelní ulice a Kostelní ulička.

Autor: Simona Mikšová

4.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení