VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovci dostanou šanci

Kopřivnice - Od začátku příštího roku, bude v Kopřivnici fungovat centrum pro občany, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Kopřivnická radnice na tento projekt uvolnila zhruba tři sta tisíc korun z městského rozpočtu.

20.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Myšlenkou, že by ve městě měla vzniknout instituce, která by zajistila pomoc lidem bez přístřeší a zároveň vyplnila bílé místo v sociálních službách, se kopřivničtí radní a členové místního Občanského sdružení Máš čas, zabývali minimálně rok. Světlo světa tak letos spatřil projekt Racek-centrum pro lidi bez domova. „Několik členů sdružení Máš čas, kteří svou činnost soustředí především na aktivity kolem nízkoprahového klubu kamarád, zpracovali pro město monitoring bezdomovců, bezdomovectví a potřeb s tím spojených. Díky jejich konkrétním informacím jsme mohli vytipovat vhodné místo pro provoz centra,“ informovala kopřivnická místostarostka Dagmar Rysová.

Jako nejvhodnější se radnici jevil prostor bývalé cvičné kuchyně Základní školy Náměstí, která momentálně není v provozu. Jeho největší výhodou je lokalita mimo bytové domy. Objekt má také samostatný vchod, přístupný z venku z ulice. „Obava, že by chod centra, mohl nějak negativně ovlivnit další využití školy, je zbytečná. Celý areál je totiž zcela oddělen od ostatních částí budovy,“ doplnila Rysová.

Chod centra zajistí profesionálové

Zahájení provozu je naplánováno na první pracovní den příštího roku. Fungovat bude ve všední dny od 8:30 do 14:30. Kapacita Racka je zhruba dvacet míst, což je podle místostarostky Rysové dostatečná: „Monitoring ukázal, že občanů bez střechy nad hlavou, je v Kopřivnici okolo padesáti a protože nepředpokládáme, že by se všichni v jednom čase zdržovali v centru, připadá nám dvacet míst prozatím dost.“ Klienti, kteří budou mít o tuto službu zájem, musí být starší osmnácti let. Chod centra zajistí tři profesionální sociální pracovníci.

„Podat pomocnou ruku lidem, kteří nemají kam jít, zůstali bez finančních prostředků, mají zdravotní problémy nebo problémy s úřady a institucemi, to bude hlavní náplní této nové služby,“ poodhalil hlavní myšlenku projektu člen Občanského sdružení Máš čas Michal Raška. Samozřejmostí jsou podmínky pro osobní hygienu, pračka a možnost základního stravování. „V budoucnu počítáme i s tím, že naplníme sociální šatník, takže si lidé budou moci vyměnit zničené oblečení za jiné,“ dodal Raška.

Prvotní investici, zhruba třiapadesát tisíc korun, vložilo do projektu Racek město Kopřivnice. Peníze byly využity na rekonstrukci a částečné zařízení centra. Další finance, na vybavení kanceláře, kuchyně a zakoupení pračky, dostali provozovatelé z dotačního programu. „V budoucnu počítáme s dotací asi sto šedesát tisíc korun ročně z rozpočtu města, která zajistí plynulý chod centra. Další, daleko větší částku, bude tato služba čerpat z individuálního projektu kraje,“ řekla na závěr Rysová.

Glosa: Království za pitnou vodu

Umíte si představit vymydleného, čistě oblečeného bezdomovce? V Kopřivnici se možná tato utopická myšlenka stane skutečností. Město se totiž rozhodlo, že společně s občanským sdružením Máš čas, vybuduje centrum pro lidi bez domova. Základním posláním centra je, samozřejmě, hlavně dobrá rada jak pomoci ze svízelné situace. Nicméně, už to, že v zařízení bude pračka a sociální zařízení naznačuje, že by kopřivničtí obyvatelé nemuseli své spoluobčany bez přístřeší obcházet obloukem, případně, že už se nebudou muset tvářit, že je nevidí. A což teprve, jestli se podaří provozovatelům zřídit nějaký šatník. To bude něco zcela jiného! Snad už teď čtenář lépe chápe úvodní větu tohoto příspěvku. Ono se skutečně totiž může stát, že Vás v Kopřivnici zastaví solidně oblečený, oholený jedinec s jiskrou v očích a distinguovaným hlasem Vás osloví: „Prosím Vás, ekonomicky na tom v současné době nejsem nejlépe. Mám sotva na rohlík a levnou paštiku a má neutěšená situace mě prostě dohnala k tomu, že občas potřebuji doušek alespoň laciného vína, abych přišel na jiné myšlenky. Na pití už se mi ale nedostává peněz. Budu Vám z celého srdce vděčný za jakoukoliv finanční pomoc.“

No uznejte! Nepřispěli byste rádi? Ale humor stranou. Jsou lidé, kteří se do neutěšené situace nedostali jen vlastním přičiněním, a je dobře, že někdo přišel s nápadem, jak pomoci těm, kteří se ocitli v začarovaném kruhu. Možná, že to ti, jichž se to nejvíce týká, tedy samotní bezdomovci, ocení, a časem se městu nějakým způsobem revanšují. Třeba jen tím, že budou navenek vypadat jako slušní, civilizovaní lidé… (ipa)

Autor: Jana Hromočuková

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Obec opět vyzývá k šetření vodou

Ilustrační foto.

Včelařské odpoledne ve Studénce osladí sobotu

Štramberk láká k oslavám

Dny města Štramberka potěší všechny příznivce hudby, historie i divadla.

Extraligový Nový Jičín slaví po roce bronz

Dostali se na závěrečný turnaj Final Four Stilmat extraligy, který hostila Chrudim, a stejně jako před rokem nezvládli semifinále. Inline hokejisté Nového Jičína v něm v sobotu vyzvali Černošice, se kterými v prvním utkání prohráli po boji 5:6.

Mladí novojičínští plavci obhájili titul mistrů ČR

/FOTOGALERIE/ Starší žáci novojičínského plaveckého klubu si znovu vyplavali titul mistrů ČR ve štafetě! 

První česká firma míří do Mošnova

Příští měsíc bude v mošnovské průmyslové zóně zahájena stavba továrny Maestoso Advanced Materials pro výrobu speciálních ocelí a superlitin.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies