VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílovec se opět zapojil do soutěže Cesty městy

Bílovec - Do devátého ročníku celostátní soutěže Cesty městy se i v tomto roce zapojil Bílovec se svým projektem Bílovec bez bariér. V tomto klání se utká s dalšími 39 městy a obcemi.

17.6.2010
SDÍLEJ:

Ostravská ulice v Bílovci prošla v loňském roce rekonstrukcí chodníku u domu kultury.Foto: Deník/Archiv

Města a obce v této soutěži rok co rok představují svá řešení na zklidňování dopravy. „Soutěž Cesty městy poukazuje na dopravní řešení, která respektují pohyb a setkávání chodců, prostor pro cyklisty i potřeby parkování nebo zásobování. Tedy nejen jízdu motorových vozidel,“ upřesnil za pořadatele, Nadaci Partnerství, Radek Patrný. Do soutěže se mohly přihlásit projekty, jež města či obce realizovaly v posledních pěti letech. „Důležitou podmínkou přitom bylo prokazatelné zvýšení bezpečnosti všech účastníků provozu, zejména pak chodců a cyklistů, a příznivý vliv na životní prostředí v okolí stavby,“ dodal Patrný.

Mezi soutěžícími ze 14 krajů České republiky je i Bílovec na Novojičínsku s projektem Bílovec bez bariér. „Podali jsme, asi v roce 2005, projekt na mezirezortní komisi při úřadu vlády, kde jsme popisovali naše cíle v oblasti zpřístupnění veřejných budov občanům, kteří mají problémy s pohybem, ale týká se to i například maminek s kočárky,“ sdělila starostka Bílovce Sylva Kováčiková. Projekt dostal zelenou a za získané finanční prostředky byl pořízen výtah na městském úřadě. „Dříve tam lidé přijížděli na vozíčku a museli zazvonit. Děvčata pak vyšla ven a toho člověka musela obsluhovat venku, ať už byl sníh, déšť nebo slunce. Dneska přijede na parkoviště a vyjede si výtahem,“ dodala starostka.

Z peněz bylo zřízeno také bezbariérové WC, přístup do kulturního domu, veřejné WC či bezbariérová cesta ke smuteční síni. Následovaly přechody a chodníky okolo silnic první a druhé třídy. „V minulém roce jsme udělali snad tři kilometry komunikací, letos bychom měli dělat Opavskou ulici a pro příští rok chystáme ulici Československé Armády. Letos jsme ještě obdrželi prostředky na bezbariérovou úpravu základní školy,“ pokračovala Kováčiková s tím, že úpravy se budou týkat pouze Základní školy na Komenského ulici v Bílovci. Dle slov starostky byla vybrána pro svou situovanost i díky tomu, že ji navštěvují dva vozíčkáři. „Akce by měla proběhnout již v letošním roce. Náklady jsou poměrně dost velké,“ zmínila starostka. Nyní probíhá soutěž na zakoupení plošiny, která umožní pohodlný přesun imobilních žáků po škole. Zároveň bude upraven přístup do školy a vybudováno WC pro vozíčkáře.

Podle starostky Kováčikové má Bílovec šanci na úspěch právě pro tento dlouhodobý a cílený projekt, který je maximálně vstřícný pro imobilní obyvatele. Hodnotící komise navštíví i toto město během července a projekty posoudí přímo na místě. „Výsledky slavnostně vyhlásíme 16. září 2010 v Litomyšli, která se stala jedním z výherců předchozího ročníku. Datum není náhodné, vztahuje se totiž k Evropskému týdnu mobility, který bude právě probíhat,“ uvedl Radek Patrný z Nadace Partnerství.

Autor: Věra Růčková

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

NOVOJIČÍNSKÝ gólostroj Radovan Lokša se na jaře trefil již jedenáctkrát.

Kanonýr Lokša: Počet gólů? Prostě jich chci dávat co nejvíce

Sváteční odpoledne zpříjemní Prvomájové Balábilé

Zábavné sváteční odpoledne pro celou rodinu slibuje na státní svátek 1. května v Kopřivnici akce nazvaná Prvomájové Balábilé.

Milovníci pohybu vyrazí na tradiční pochod

Oddíl volejbalu TJ Petřvald láká všechny turisty a milovníky zdravého pohybu na tradiční turistický pochod Petřvaldská šerpa.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

DENÍK SLEDUJE/ Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. U některých řek hrozí vylití.

AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Spotřeba je dlouhodobě jednou z nejsledovanějších vlastností automobilů. Řidiči jí dokonce často podřizují svůj jízdní styl, volbu pneumatik, ale i výběr vozu jako takového. Ale opravdu víte, jak jezdit co nejúsporněji?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies