VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílovec si s odpadem umí dobře poradit

Bílovec - Dokazuje to například jeho účast ve finálovém kole soutěže O křišťálovou popelnici za rok 2011. Prvenství sice nezískal, ale dokázal se prosadit mezi dalšími šesti tisíci městy České republiky.

16.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Archiv

Nedávno byly v Hradci Králové vyhlášeny výsledky celostátní soutěže obcí společnosti EKO-KOM O křišťálovou popelnici 2011. Ve finále bojovalo o putovní pohár čtrnáct měst, jmenovitě Litomyšl, Vimperk, Uherské Hradiště, Bílovec, Týniště nad Orlicí, Sedlčany, Nové Město na Moravě, Říčany, Český Brod, Olomouc, Milevsko, Černošice, Jeseník a Lomnice nad Popelkou. Křišťálovou popelnici si na konci slavnostního večera odnesl Vimperk, druhé místo patřilo Jeseníku a třetí středočeských Sedlčanům.

Pro Bílovec je postup do finálového kola obrovským úspěchem a také projevením uznání. „Obyvatelé Bílovce třídí stále lépe a stoupá rovněž jejich informovanost o možnostech třídění odpadu," podotkl starosta Bílovce Petr Klimek. Město zaznamenalo úspěch už v loňském roce, kdy se umístilo na 4. místě v celém kraji v soutěži o Keramickou popelnici.

Navíc je ve městě patrná velká snaha snižovat náklady na provoz systému nakládání s komunálním odpadem, aby město nemuselo na likvidaci tohoto odpadu doplácet ze svého rozpočtu milionové částky, k čemuž přispívá právě i příspěvek firmy EKO-KOM za vytříděné komodity recyklovatelného odpadu. „Podařilo se nám některými technickými opatřeními snížit meziročně výdaje na provoz systému nakládání s komunálním odpadem o dvacet pět procent. Nově jsme v letošním roce zavedli komunitní kompostování odpadu ze zahrad našich občanů, čímž jsme snížili množství biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu, který by jinak skončil na skládce," uvedl k situaci ve městě odbor životního prostředí a územního plánování.

Od letošního roku mají navíc obyvatelé možnost odložit do speciálních kontejnerů použitý textil a v novinkách se bude zřejmě pokračovat. „Chystáme na podzim tohoto roku zavedení pytlů s kódy. Pokud budou lidé třídit svdomitě, mohou získat finanční úlevu na poplatku za komunální odpad," poodhalil starosta Klimek. Dále by mohl být ve městě zaveden podobný systém jako v Ostravě, a to, e budou poskytnuty barevně odlišené tašky na tříděný dpad pro domácnosti. Zda to ude za poplatek, nebo zdarma, se zatím neví.

Autor: Věra Růčková

16.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení