Dnešní doba klade na školská zařízení vysoké nároky. Děti se mají aktivně zapojovat do výuky, křídové tabule se mění na interaktivní, sešity nahrazují notebooky a mluvené slovo hlasové reprodukce. Školy se k tomuto fenoménu staví vcelku obdobě. Modernizují své učebny a snaží se děti učit jinak, než tomu bylo za jejich generace. Do této vlny se, vedle jiných, zapojila i Základní a mateřská škola na Komenského ulici v Bílovci, která ve čtvrtek 11. února otevřela novou víceúčelovou multimediální učebnu, vybavenou počítačem, notebooky, interaktivní i keramickou tabulí.

Pro žáky to znamená více věcí. Jednou z nich je to, že budou už od prvního stupně pracovat s informačními technologiemi, které je budou doprovázet po celý život. „Dneska už to není tak, že bude učitel půl hodiny memorovat a pak něco prověří a prozkouší. Kdyby to takhle dělal, nebudou ho poslouchat,“ přiblížil dnešní situaci ředitel školy Bohumír Vlček. Učebna bude sloužit například při hodinách informatiky a jazyků. Třída je taktéž vybavena pro výuku handicapovaných žáků. V budoucnu počítá škola i s možným využitím ze strany veřejnosti.

Modernizace třídy však nebyla zdaleka zadarmo. Proto se učitelé obrátili na Nadaci ČEZ, která základní škole poskytla příspěvek ve výši 250 tisíc korun. „Jsem rád, že se mohla Nadace ČEZ na tomto projektu podílet. Domnívám se, že jsme svým dílem přispěli na projekt, který budou využívat nejen děti. Snad si z toho vezmou ponaučení i další školy a města. Jsem rád, že jde v tomto městě vidět, že když se chce, tak to jde,“ sdělil při otevírání učebny zástupce Nadace ČEZ Rostislav Rožnovský, ředitel prodeje pro region Morava. Svým dílem, a to nejméně padesáti tisíci korunami, do akce přispěla také samotná škola.

Proškolení pedagogů si vzali na starost správci informační sítě. „Můžu dnes zodpovědně říct, že když to před asi třemi lety začínalo, pracovalo s těmito technologiemi asi deset procent učitelů. Dnes pracují, až na výjimky, všichni. Píší se do učeben a já vidím, že je dokonce problém se tam dostat,“ dodal Vlček.

V budoucnosti by chtěla škola modernizovat i další své vybavení. „Máme plány, které se týkají evropských peněz. Jedná se o devítimilionový projekt. Kdybychom dostali ty peníze a město by nám taky přispělo, myslím si, že bychom odstranili věci, které nás tíží, například šatny, vypadající jako klece,“ uzavřel Vlček s tím, že rozhodnutí regionální rady je otázkou dvou měsíců.