VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílovecký úřad disponuje vyvolávacím systémem

Novojičínsko - Od ledna se mohou návštěvníci na bíloveckém úřadě setkat s takzvaným vyvolávacím systémem. Tamní radnice tak reagovala na zvýšený počet žadatelů o vydání nového občanského průkazu.

29.3.2012
SDÍLEJ:

PO ZVOLENÍ určité agendy vyjede žadatelům lístek, podle kterého poznají, kdy jsou na řadě.Foto: Jiří Velký

Paní Hana ze Studénky potřebuje vyřídit nový občanský průkaz. Dříve, respektive ještě loni, stačilo vše vyřídit na matrice v místě bydliště. Od letošního roku se však začalo s vydáváním elektronických občanských průkazů, a tak musí žadatelka ze Studénky odjet do Bílovce a vše vyřídit tam, tedy v obci s rozšířenou působností.

Při příchodu na správní oddělení bílovecké radnice paní Hanu přivítá nový vyvolávací systém. Může vybírat ze čtyř přepážek Žádost o nový cestovní doklad, občanský průkaz a výdej občanského průkazu, Pokladna, výdej cestovního dokladu, Evidence obyvatel, CzechPoint a CzechPoint, ohlašovna, změna trvalého pobytu. Paní Hana proto zvolí na displeji první přepážku, systém jí vydá lístek s pořadovým číslem a jí nezbývá než čekat, až zazní zvukový a světelný signál, který jí ukáže číslo přepážky, kde je již očekávána.

Proč se Bílovec přidal k městům, jako je například Kopřivnice či Nový Jičín, a pořídil nový systém? Jeho správní obvod se totiž po novém roce rozšířil ze 7500 obyvatel na současných 26 000 obyvatel. „Zavedením nové technologie pořizování žádostí se také prodloužila doba odbavení klientů, neboť úřednice musí sama fotografovat občana pro účely vydání občanského průkazu,“ uvedl bílovecký starosta Petr Klimek. Další nepříjemnou zprávou je, že je nyní v provozu pouze jedno kombinované pracoviště, které umožňuje podání žádostí o občanské průkazy i cestovní doklady. „S ohledem na vyšší počet klientů bude, po drobných stavebních úpravách, zprovozněno pro klienty ještě druhé pracoviště, a tímto se sníží doba čekání. V současné době je na všech obecních úřadech obcí s rozšířenou působností v České republice situace obdobná,“ konstatoval Petr Klimek.

Vyvolávací systém funguje také na městském úřadě v Novém Jičíně, a to od roku 2003. Setkat se s ním mohou lidé na odboru vnitřních a sociálních věcí, na pokladně úřadu na Divadelní ulici nebo na odboru dopravy a silničního hospodářství. „Jsme určitě spokojeni. Nejde ani tak o zkrácení front, jako o to, aby se lidé nepředbíhali a nevznikaly tak zbytečné konflikty,“ vysvětlila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Ani úřad v Kopřivnici nezůstal pozadu. Vyvolávací systém zde funguje od roku 2006. „Pro vydávání průkazů je doslova nutný. Tato pracoviště by nápor klientů bez tohoto systému nezvládala,“ potvrdila mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková. Výhodou pro žadatele je, že vždy ví, kde a za jak dlouho budou odbaveni, kolik klientů je před nimi a že je nikdo nepředběhne. „Zkušenosti jsou tedy velice dobré,“ dodala na závěr Lucie Petříčková.

Autor: Věra Růčková

29.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení