VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Biskup ocenil novojičínské farníky

Biskup oceňuje farníky pravidelně od roku 2011, a to u příležitosti slavnosti sv. Hedviky, patronky ostravsko-opavské diecéze. I tentokrát putovalo několik ocenění na Novojičínsko.

19.10.2016
SDÍLEJ:

Biskup František Václav Lobkowicz při mši. Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Biskup František Václav Lobkowicz udělil v sobotu 15. října, v předvečer svátku sv. Hedviky, ocenění 32 mužům a ženám, kteří svůj život věnovali obětavé a nezištné službě církvi. Medaili sv. Hedviky a pamětní list s poděkováním převzali například dlouholetí varhaníci, kostelníci, manželský pár, tři kněží a lidé, kteří působí v Charitě nebo svůj čas věnovali péči o kostel.

VĚŘÍCÍ I KNĚŽÍ

Ocenění dostalo také několik farníků z Novojičínska. Byla mezi nimi například Kamila Ambrožová, rodačka ze Spálova, jež byla oceněna za angažovanost ve farnosti a obětavou pomoc při opravách kostela. Bývalá místostarostka obce aktivně podporuje nejen život v obci, ale i dění ve farnosti. I díky ní farnost získala dotace na opravu kostela. Ceněna je také její vstřícnost a ochota při spolupráci se stavebním odborem biskupství.

„Za obětavou kněžskou službu byl oceněn osmdesátiletý duchovní Michal Petr. V pastoraci působí pětapadesát let, prošel dvacet různých farností a přes svůj vysoký věk je stále zapojen do duchovní služby ve Španělské kapli v Novém Jičíně. Je oblíbeným zpovědníkem a obětavě také navštěvuje nemocné," přiblížil dalšího vyznamenaného Pavel Siuda, mluvčí Biskupství ostravsko-opavského.

Již třináct let je kostelníkem v novojičínské Španělské kapli František Holeňa, jenž byl odměněn nejen za dlouholetou obětavou službu kostelníka, ale i za příkladný křesťanský život. „Svou službu rozšířil později i na farní kostel. Jako spolehlivý pomocník každý týden obětavě organizuje úklid farního kostela, do kterého se sám aktivně zapojuje. Vedle péče o kostel rád poslouží jako lektor a ministrant. Svou obětavostí, horlivostí a láskou k Bohu je příkladem pro ostatní věřící," vyzdvihl dalšího oceněného mluvčí diecéze.

Ve farnosti Štramberk zřejmě není aktivnějšího farníka a patriota města než je Augustin Hykel. „Možná to byla nepřízeň minulého režimu, která přivedla pana Augustina k zednickému řemeslu. A on jako mistr svého oboru i jako štukatér, se celý život aktivně podílí na stavebních akcích farnosti města Štramberk i širokého okolí," řekl o dalším farníkovi Pavel Siuda. Letos osmdesátiletý muž přitom stále vykonává funkci kantora a žalmisty, byl sólistou chrámového sboru a dosud vede zpěvy při pohřbech. Od mládí je spjat s trampskou skupinou Ogaři.

Oceněn byl i psycholog Karek Jurek, jenž se narodil v roce 1924 v Tiché jako jedno z devíti dětí. Až do svých 85 let hrál na varhany v kostele sv. Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem.

PRÁCE V CHARITĚ

Věru Londinovou odměnil biskup za dlouholetou činnost v Charitě Studénka. Jako důchodkyně v ní pracovala od roku 1992 jako dobrovolník, poté jako zdravotní sestra v charitní ošetřovatelské službě. „Lidé, ke kterým dojížděla, si ji velmi oblíbili pro její profesionální a empatický přístup. Pro každého měla vždy dobré slovo a s trpělivostí dovedla vyslechnout jejich problémy. V současné době pomáhá v případě potřeby prací přímo v terénu, ale také radou a modlitbou," vyjmenoval zásluhy další oceněné Pavel Siuda.

Sedmdesátiletý otec Jiří Šenkeřík pochází z početné rodiny z Tošovic. Knězem je úctyhodných čtyřicet let, nyní působí jako výpomocný duchovní ve farnosti Bernartice nad Odrou. I přes svůj zhoršený zdravotní stav se stále snaží obětavě pomáhat ve farnosti Starý Jičín a také jako zpovědník novojičínského děkanátu. „Mám rád své kněžské povolání a chtěl bych v něm vytrvat s pomocí Boží až do smrti," napsal jednou otec Jiří.

Autor: Simona Mikšová

19.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení