VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolesti zad: Léčba ozónem může být vysvobozením

Ozonoterapie má v Novém Jičíně pomoci lidem s chronickými bolestmi zad. V západní Evropě je tato metoda hojně využívaná, v České republice se ale zatím praktikuje jen na několika pracovištích.

22.1.2014
SDÍLEJ:

Masáže. Ilustrační fotoFoto: Archiv

Až díky speciálnímu generátoru, který má novojičínské oddělení radiologie a zobrazovacích metod k dispozici, mohou lidé trpící na bolavá záda využít šetrnou a rychlou léčbu pomocí ozónu. Takzvaná ozonoterapie spočívá v aplikaci směsi medicinálního kyslíku a ozónu přímo do postižené oblasti zad.

Mezi prvními pacienty se na dotyčném oddělení objevil třicetiletý muž, jehož trápily bolesti zad již delší dobu. Pevně věřil, že po aplikaci, jak to bývá ve většině případů, vysadí léky tišící bolest a vrátí se zpět do běžného života. Jak dosvědčí slova doktorky Michaely Vávrové z oddělení radiologie a zobrazovacích metod, i tento příběh skončil nadmíru dobře. „Jakákoliv namáhavější práce pro něj byla nemyslitelná. Po aplikaci mohl začít dokonce štípat dříví," uvedla s tím, že u některých pacientů může ozonoterapie dokonce odvrátit operaci páteře.

Tato metoda není ve světě žádnou novinkou a v řadě zemí je hojně využívaná, u nás se však ozonoterapií zabývá je několik málo pracovišť. Ozón má antiseptické a antimykotické účinky, a proto jsou u této terapie minimalizovány nežádoucí účinky, které se vyskytují při použití jiných metod. Po bezbolestné aplikaci (vpich tenkou jehlou, dlouhou zhruba 15 centimetrů, za pomocí CT navigace) dochází ke zlepšení cévního zásobení a přívodu kyslíku k nemocným strukturám. „Velmi zjednodušeně řečeno, kde je kyslík, tam je lepší prokrvení, a vše se lépe hojí. Po aplikaci dochází ke zlepšení přívodu kyslíku k nemocným strukturám," vysvětlila Michaela Vávrová. Výhodou bezbarvého plynu je, že nemá vedlejší účinky a do tří týdnů se beze zbytku vstřebá. „V prvních 48 hodinách může dojít ke zhoršení potíží, ale poté přichází úleva, která je u naprosté většiny pacientů dlouhodobá," pokračuje Hana Szotkowská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel provozujícího novojičínskou nemocnici.

Doporučení lékaře

Ozonoterapie je vhodná nejen u chronických pacientů s trvalými potížemi, ale také u případů akutních výhřezů plotének nebo u lidí s bolestmi z přílišného nebo nevhodného zatěžování. „Pacienty však musí k ošetření doporučit neurolog, anesteziolog, rehabilitační lékař nebo praktický lékař. Je vhodné, aby s sebou pacient k ošetření přinesl veškeré nálezy od odborných lékařů," upozorňuje Szotkowská.

Samotná procedura netrvá déle než patnáct minut, dvojnásobný čas by měl pacient ještě strávit na oddělení na lůžku, aby se ozón rozprostřel v ošetřované oblasti, a efekt tak byl co nejlepší. Pak už však může v doprovodu odejít domů. Zájemci o podstoupení ozonoterapie v Nemocnici Nový Jičín mohou konzultovat své požadavky s MUDr. Michaelou Vávrovou či se přímo na proceduru objednat na telefonním čísle 556 773 306.

Ozón, který se vyskytuje všude kolem nás, se v prostředí medicíny využívá již od konce 19. století, ale většího rozmachu se mu v léčbě dostalo až v posledních patnácti letech. „Využití ozónu je velmi široké, dá se použít pro hojení ran, ke kosmetickým účelům nebo pro léčbu chronických bolestí páteře, kterou se zabýváme na našem oddělení," dodala na závěr lékařka Michaela Vávrová.

Autor: Adam Knesl

22.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení