Na soukromém pozemku vzniká na okraji Štramberku ovocný sad, jeho majitelem je Petr Šmajser ze Štramberku. „Jde o to, aby to bylo co nejméně pracné do budoucna, ale aby zároveň byly stromy vitální a zdravé, ať se mohou dožít sedmdesát nebo klidně i sto let,“ vysvětlil.

Se založením sadu původních dřevin mu přijela pomoci i necelá dvacítka členů Hnutí Brontosaurus. „Něco jsme sadili v pátek, něco dnes. Všechny stromky navíc musíme přikrývat senem, aby je slunce nevysušovalo. A nakonec postavíme i ohradník,“ popsal v sobotu odpoledne činnost Brontosaurů jeden z jejich členů, Petr Jarošek. „Přijeli jsme z celé republiky a moc se neznáme,“ přiznal s tím, že k seznámení bude sloužit nejen spojení při pracovním úsilí, ale také vymýšlení létajících strojů. „Dnes odpoledne a večer (v sobotu – pozn. aut.) je budeme skládat a pokud bude vhodné počasí tak zítra je vyzkoušíme,“ prozradil Jarošek s tím, že se bude jednat o kluzáky, papírové balony či různé padáky.

V sadu mají být podle Šmajsera, jemuž pomáhali se založením sadu i členové kopřivnického občanského sdružení Hájenka, takzvané osvědčené odrůdy. „To znamená, že se od nich dá očekávat, že nepotřebují pracnou údržbu, hnojení a mohou existovat skoro samostatně,“ popsal a poukázal, že je otázkou, zda sázené stromy lze označit za původní odrůdy Valašska.

Toho, že se neujmou se Šmajser nebojí, strach má spíše z myší. „Snad se nepřemnoží. Navíc byla taková zima nezima, takže na sázení zbylo málo času.“