Energetické sloupky mají napojit na elektřinu například stánkaře v době trhů. Ovšem, již v listopadu 2009, po třech měsících od ukončení rekonstrukce, se při kontrole zjistilo, že v šachtách, ve kterých jsou energosloupky usazeny, je voda. „Ta zatopila jističe i proudový chránič. Došlo ke zkratu a voda v šachticích se začala vařit. Teplo zdeformovalo stěny sloupků,“ popsal problém ředitel technických služeb Oskar Šíma.
Výsledek je ten, že devět z dvanácti sloupků je znehodnocených a stále nefunkčních. Tři další voda nezničila, neboť jsou odkanalizovány. Současné vedení města obviňuje to minulé, že při projektových pracech na energetické sloupky nepostupovalo správně a později zaspalo i u reklamace vady u dodavatele zakázky Dopravní stavby Ostrava (ODS), nyní nesoucí název Eurovia CS.

Podle starosty města, Břetislava Gelnara (ČSSD), nastalo pochybení při změnovém řízení, týkajícím se změny umístění některých sloupků. „V praxi to bývá tak, že když je nějaká změna, provádí se tak, že se zadává hlavnímu konstruktérovi, hlavnímu projektantovi a ten teprve po zpracování výkresové dokumentace o té změně rozhodne, dá ji realizátorovi a ten ji provede.“ Podle názoru vedení novojičínské radnice se tento postup obešel. „Změna odkanalizování sloupků proběhla tak, že se oslovila z města úplně jiná firma, která provedla projektovou změnu. Ne u všech dvanácti, ale pouze u tří energetických sloupků,“ rozvádí starosta. Stavbaři z ODS poté nakoupili dvanáct energetických zdrojů a instalovali je do všech připravených šachet. A zde je kámen úrazu. Dali je i do těch šachet, které odkanalizovány nebo vodotěsné nebyly, i když výrobce energetických sloupků to jasně ve své technické dokumentaci vyžadoval. Jednoznačnou chybu ze strany realizátora rekonstrukce novojičínského náměstí vidí bývalý místostarosta, Milan Šturm (ODS), který měl rozsáhlou akci na starost. „Požadavek projektanta byl jednoznačný, a z toho se Eurovia nevykroutí, že sloupky musejí být vodotěsné, nesmí být zkrátka zaplavovány. To je požadavek zcela jasný. Tím, že jsou zaplavovány, tak firma nesplnila, co se požadovalo, a bude to muset v záruční době opravit,“ řekl Deníku. Šturm také odmítá kritiku, že při změnovém řízení ohledně lokalizace sloupků postupovalo město špatně.

„Firma, kterou vybrala inženýrka Veverková (z odboru obecního podnikání na MěÚ Nový Jičín – pozn. red.), to udělala tak, jak to udělala. Firma to ale realizovala na základě požadavku hlavního projektanta, který jasně řekl, že sloupy budou vodotěsné. A jsou? Nejsou,“ zdůraznil bývalý místostarosta.

Nicméně, o problému se ví téměř rok a půl, a devět ze dvanácti zdrojů elektřiny, které jsou v době nevyužití schovány pod dlažbou, je stále nefunkčních. Podle starosty, Břetislava Gelnara, minulé vedení doslova zaspalo a reklamační řízení neproběhlo, jak mělo. „Chyběla specifikace problému, termíny řešení, kdo bude závady odstraňovat. Město rok spalo,“ uvedl. Milan Šturm se proti tomu ohrazuje slovy: „Jestli je zpochybňována reklamace, tak já mám k dispozici dopis, který jsem osobně podepsal, tuším že 13. března v loňském roce, kde mám v nadpise Reklamace nefunkčních a zaplavených energetických sloupů.“

A jaká je aktuální situace?

Začátkem února podala radnice novou reklamaci na špatně odvedenou práci při instalaci energetických sloupků na ploše Masarykova náměstí. „Po dodavateli stavby, firmě Eurovia CS, žádá, aby nedostatky odstranil,“ doplnila mluvčí radnice Marie Machková. Jak potvrdil včera Deníku starosta Gelnar, Eurovia se do oprav za své peníze pustí. Doposud však není jasné, jak velkého rozsahu budou. Neví se totiž, zda je poničena také kabeláž mezi jednotlivými sloupky, což přináší další investici v podobě průzkumu v hodnotě přibližně kolem 80 tisíc korun. Město požaduje, aby Eurovia CS průzkum udělala. Aby nedošlo k situaci, že se zapojí energetické zdroje do vodou již nezatýkajících šachet a posléze se zjistí, že jsou vodiče zničené. V tomto případě by se muselo novojičínské centrum po kratší pauze opět rozkopat.