VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude vytoužená cyklostezka mezi Novým Jičínem a Hostašovicemi?

Nový Jičín - Radnice v Novém Jičíně podala žádost o dotaci na cyklostezku mezi Novým Jičínem a Hostašovicemi. Jde o zásadní krok. Pokud se ji nepodaří získat, projekt zůstane jen na papíře.

21.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Na dvaatřicet milionů korun je vyčíslena částka, za kterou by vyrostl na místě povodní poničené bývalé železnice téměř desetikilometrový úsek pro cyklisty nebo bruslaře. Ten v regionu chybí jako sůl a určitě by přilákal na Novojičínsko další turisty. Stačí se podívat na nedalekou cyklostezku mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm, která si získala mezi sportovci velkou popularitu.

Drahé mosty

Žádost podal Svazek obcí Cyklostezka Nový Jičín Hostašovice, který seskupuje čtyři dotyčné obce a jedno město. „Evropská unie může z fondu ROP Moravskoslezsko poskytnout dotaci až 85 procent. Spoluúčast ve výši 15 procent plus náklady, které nejde hradit z dotace, musí každá z obcí ve svazku hradit z vlastních prostředků," upřesnila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Nejvíce nákladné jsou na projektu opravy mostů, jež nejsou zrovna v nejlepším stavu. „Kromě výstavby samotné trasy pro cyklisty zahrnuje cena projektu i výstavbu odpočívadel s mobiliářem nebo třeba zhotovení cyklomap. Finančně náročné jsou zejména rekonstrukce mostů, přes které stezka povede, protože jsou ve špatném technickém stavu a musí se uzpůsobit novému provozu," uvedla Ivana Kovaříková z odboru majetku, rozvoje a investic.

Všichni členové svazku již schválili podíl financování projektu. Naposledy to byl Nový Jičín, jehož zastupitelé schvalují nelehký projekt napříč politickým spektrem. Město bude ze své kasy hradit dvě třetiny výdajů, které nelze hradit z dotačního titulu, a jedná se o částku přibližně 3,2 milionu korun.

Dalšími 45 procenty se bude podílet na krytí nákladů s provozem a údržbou cyklostezky. „Výše finanční účasti členů svazku byla stanovena podle počtu obyvatel a délky vybudované trasy na katastrálním území dané obce," dodala Kovaříková.

Svazek navíc využije možnost modifikované platby projektu, což znamená, že nepotřebuje mít celých 32 milionů, aby projekt realizoval a následně si nechal od ROPu proplatit. Bude stačit jedenáct milionů, a ty půjdou, jak již zastupitelé schválili, z rozpočtu Nového Jičína, a další platby dodavatelům půjdou přímo přes ROP. Navíc není vůbec vyloučené, že v rámci výběrového řízení se podaří plánované náklady snížit. Veřejná zakázka bude vyhlášena v letních měsících, aby v případě získání dotace mohla být stavba bezodkladně zahájena," zdůraznila Kovaříková. Stavba by měla trvat přibližně půl roku.

Všechny tyto kroky se ovšem nestanou, pokud svazek nebude v konkurenci dalších žádostí úspěšný. Zda řekne regionální rada tomuto projektu ANO, bude jasno letos v říjnu. Pokud ale řekne NE, cyklostezka zůstane pouhým snem, neboť město ani dotyčné obce potřebné desítky milionů korun v rozpočtech nemají.

Autor: Adam Knesl

21.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení