VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bude zpravodaj mířit do koše nebo na stůl?

Nový Jičín - V těchto dnech nalézají občané Nového Jičína místní zpravodaj ve svých schránkách. K distribuci zdarma přistoupilo současné vedení města, ovšem aplaus za to od všech nesklízí.

13.1.2012 1
SDÍLEJ:

LEDNOVÉ ČÍSLO Novojičínského zpravodaje.Foto: Marie Machková

Pravidelní a bystří čtenáři Novojičínského zpravodaje, kterým rukama prošlo nejnovější vydání, si nemohli nevšimnout mnoha změn týkajících se radničního periodika. Určitě uvítali, že nemusejí pro výtisk chodit do trafiky, a ještě za něho platit, a také je musel zaujmout nový vzhled. Jsou však tací, a nebude jich zrovna málo, pro které se stane měsíčník pouhou nevyžádanou poštou.

Prostor pro názory občanů

Usnadnit dostupnost a zlepšit informovanost občanů. Takové jsou hlavní argumenty novojičínské radnice ohledně bezplatného zpravodaje. „Chtěli jsme, aby se zprávy z radnice, ale i z kulturních a sportovních institucí, dostaly do každé domácnosti a zdarma. Občan má na informace právo. Obsah zpravodaje bude připravovat redakční rada sestavená z osobností Nového Jičína,“ řekl místostarosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák s tím, že v periodiku dostanou prostor také studenti místních škol a v budoucnu přibude i rubrika, v níž budou moci prezentovat své názory občané.

Oproti starším číslům je to nově celobarevné, ale rozsah stran zůstává stejný. Co se však týče minimálně titulní stránky, ta současná, oproti dřívějšku, na grafické kvalitě příliš krásy nenabrala. Na první pohled je strožejší a již bez historického fontu, který vystihoval atmosféru města. Obsahově nelze lednový výtisk příliš hodnotit, neboť je z převážné části tvořen fotografiemi přibližujícími rok 2011. O kvalitě zpravodaje však nemá příliš valné mínění bývalý místostarosta, a současný opoziční zastupitel, Milan Šturm (ODS). „Zpravodaj, který vycházel dříve, měl pronikavě vyšší kvalitu a také nevěříme tomu, že to bude za ty ceny, o kterých se hovoří, které jsou naprosto nesmyslné,“ řekl pro Deník. Jak informovala radnice, díky elektronické aukci se podařilo stlačit cenu za jeden výtisk na 4,10 bez DPH. „V minulosti byly náklady na jeden kus zpravodaje asi šestkrát vyšší,“ připomněl místostarosta.

Končí zpravodaje v popelnicích?

Navíc má náklady nově zmenšit reklama, která bude v měsíčnících jen v omezené míře. Ten zájemce, který si bude přát propagovat například svou firmu na celou stranu, musí být ochoten zaplatit 10 tisíc korun. Mluvčí radnice Marie Machková zároveň upozorňuje, že poštovní schránky obsahující nálepku, že si nepřejí letáky, se nedočkají ani zpravodaje. „Tento systém lze ale do budoucna změnit. Pokud někdo bude novojičínský měsíčník chtít, není nic jednoduššího než dát na schránku textík „zpravodaj ANO“. Kdo o tiskovinu mít zájem nebude, přestože reklamní letáky přijímá, nalepí si na schránku text „zpravodaj NE“,“ sdělila tisková mluvčí.

Pro cestu distribuce zdarma do všech domácností však příliš pozitivních slov nemají opoziční zastupitelé. „Jak víme, co má člověk zdarma, toho si neváží,“ řekla Gabriela Žitníková (KDU-ČSL) loni v září, kdy se rozhodovalo, jestli město půjde současnou cestou či nikoliv. Kritiku neskrývá ani občanský demokrat Šturm: „Nyní se setkávám s tím, že je to, současně s letáky, vyhazováno do popelnic. Protože to přijde společně zamotané, tak to lidi, s nimi společně, vyhazují. Grafika je nevýrazná, ztrácí se to mezi těmi barevnými letáky,“ poznamenal.

Na výrobu i distribuci Novojičínského zpravodaje podepsal starosta Břetislav Gelnar smlouvu s ostravskou společností MORAVAPRESS. Ta vyrobí každé číslo v počtu necelých 10 tisíc výtisků a lidé mají svůj zpravodaj najít ve schránce od února vždy do pátého dne v měsíci. Jedno vydání 9700 kusů přijde městskou kasu na 40 tisíc korun bez DPH, konečnou cenu však mohou snížit příjmy z reklamy.

Autor: Adam Knesl

Vítáte, že dostáváte novojičínský zpravodaj do schránek?

Ano

57 %

Ne

0 %

Nedostal jsem zpravodaj

36 %

Je mi to jedno

7 %

Hlasovalo: 14

Anketa byla ukončena

13.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení