VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budou zasedání přístupnější?

Zveřejňováním zápisů, zvukových záznamů a předloh k zasedání zastupitelstva města se na svém posledním jednání zabývali oderští zastupitelé. A jak to funguje v jiných městech?

10.10.2016
SDÍLEJ:

Oderští zastupitelé na svém zasedání. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Na Odry se obrátil občan města s požadavkem na zveřejňování zápisů ze zasedání zastupitelstva, zvukových záznamů ze zastupitelstva a předloh k zasedání. Nic z toho totiž zatím nemají občané města a další zájemci k dispozici.

„V současné době by bylo opravdu těžké tyto požadavky splnit, i když některé by splnit šlo," zamyslel se místostarosta Oder Pavel Matůšů a poukázal na nedaleký Fulnek, kde mají nové hlasovací zařízení, a splňují tak všechny výše zmíněné body.

ZASTARALÉ ZAŘÍZENÍ

„V radě jsem hlasoval, abychom zařízení zatím nepořizovali, ale jestli chceme být transparentní město, měli bychom se tím zabývat," doplnil místostarosta s tím, že do budoucna se tomu Odry stejně neubrání.

Nyní v Odrách používají nedokonalé záznamové zařízení. „Používáme diktafon, který se přemazává, a někdy se stává, že některé věci pak dáváme pracně dohromady. Máme tady technické nedostatky, mikrofony dosluhují, takže je nejvyšší čas, abychom se tím zabývali," poznamenal oderský starosta Libor Helis, jenž posléze pokračoval: „Měli bychom se tím zabývat a pořídit, i díky dotaci, důstojné zařízení, které bude všechny tyto požadované věci umět."

Na zveřejňování materiálů se nakonec shodli všichni zastupitelé. Město proto v dohledné době pořídí nové moderní zařízení, jež to bude umožňovat.

VĚTŠINA MÁ PŘENOSY

A jak to funguje v ostatních městech okresu? Ve Frenštátě pod Radhoštěm zveřejňují na internetu pozvánku a ze zasedání je on-line přenos, který pak mohou zájemci zhlédnout i ze záznamu. Fulnek zveřejňuje kompletní materiály s pozvánkou již před zasedáním a záznam ze zasedání je později k dispozici na stránkách města.

Rovněž Bílovečtí mohou sledovat zasedání zastupitelů on-line a zveřejněn je poté také záznam. Na internetu je pak k vidění, kromě pozvánky, také zápis ze zasedání.

Kompletní materiály k zastupitelstvům jsou ještě před jejich začátkem dostupné také na webových stránkách měst Nový Jičín a Příbor. Ve druhém jmenovaném městě je možné jednání radničních představitelů sledovat v přímém přenosu, který místní televize vysílá prostřednictvím YouTube. Kamery snímají také zasedání zastupitelů v Novém Jičíně, ale zájemci mohou jejich diskuze zhlédnout až později, ze záznamu.

Kopřivničané mohou sledovat zastupitelstvo on-line přes místní KTK. Zvukový záznam, výsledky hlasování i videozáznam jsou pak umístěny na stránkách města. Před zasedáním město zveřejňuje pouze pozvánku.

STUDÉNKA I ŠTRAMBERK

V přímém přenosu prostřednictvím kabelové televize a webu města vysílá i Studénka, přičemž videozáznam a výsledky hlasování jsou pak na webu města. Před zasedáním zveřejňuje město na internetu pouze pozvánku, materiály jsou však k dispozici v tištěné verzi přímo na zasedání. Pozvánku před jednáním zveřejňují také ve Štramberku. Na své stránky pak město umísťuje i videa z jednání.

Autor: Simona Mikšová

10.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení