VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Byl prvním výpravčím, který poslal Rusy domů

Frenštát pod Radhoštěm – Kdyby někdo navrhl, aby jméno Bohumila Šouláka bylo zapsáno výrazným písmem v kronice českého národa, asi by si mnoho lidí klepalo na čelo. Mnozí z těch, kteří žili v minulých desetiletích ve Frenštátě pod Radhoštěm, by ale věděli, že důvod tady je.

30.3.2010
SDÍLEJ:

Bohuslav Šoulák (vlevo) před dvaceti lety odeslal první vlak se sovětskou vojenskou technikou zpět na východ.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Bohumil Šoulák byl totiž jedním z těch, kteří byli u toho, když po více než dvaceti letech okupace odjížděl před dvěma desítkami let z republiky první vlak se sovětskou vojenskou technikou zpátky na východ.

Bohumil Šoulák se neúčastnil úmorných jednání, která se sovětskými důstojníky absolvovali tehdejší zástupci frenštátských obyvatel. Přesto se právě on stal „televizní hvězdou“ dokumentů mnoha zahraničních studií, která před dvaceti lety přijela natáčet odjezd prvního vlaku z Československa. Byl to totiž on, kdo jako výpravčí dal 26. února 1990 ve 14.40 hodin pokyn k odjezdu. „Když jsem zvedl tu plácačku a dal povel k odjezdu, tak to, co mi dělalo srdce v hrudi, to se nedá popsat,“ vyznal se Šoulák pro regionální televizi při nedávné akci Poslední vlak, která se uskutečnila ve frenštátském kině.

Tam také například přiblížil, jak tehdy dráhy zajistily pro odvoz sovětské techniky potřebné vlaky, jichž bylo celkově čtrnáct. „Někdo někde dostal příkaz vytvořit grafikon těch vlaků. Určovaly se trasy mezi běžnou dopravou, kdy by ten vlak mohl jet. Zpracovávala to tehdejší Správa dráhy v Olomouci. Tam seděli grafici, kteří vytvořili trasy a naplánovali to,“ řekl Šoulák a dodal, že další důležitou součástí byli dispečeři, kteří navigovali vagony do Frenštátu pod Radhoštěm.

„A my tady ve Frenštátě, jako výpravčí a provozní zaměstnanci, jsme ty vagony museli nejprve někam naskládat. V době, kdy se nakládaly transporty, jsme jim je museli zase přistavovat podle jejich požadavků. Podle toho, jestli to mají být tanky, obrněné transportéry nebo auta,“ pokračoval výpravčí.

Vagony se přistavovaly v nedalekých uhelných skladech čelem k rampě, ze které Sověti s technikou najížděli. „Vlak se sestavil, udělala se zkouška brzd a už se jelo,“ dodal s úsměvem Šoulák.

Píšťalku a červenou čepici, které tehdy měl, si uschoval. „Ale kde ty věci dneska jsou, vůbec netuším, neboť jsem se mezitím několikrát přestěhoval. Do bytu, zpátky do baráku, v rámci baráku taky. Takže vůbec netuším, kam se to podělo. Možná ještě vnučka si s tím pohrála. Už to asi nemám. Bohužel. Dlouho jsem si schovával uniformu, ve které jsem je vypravoval, ale tu už dneska neobleču, takže skončila taky někde ve šrotu. A plácačku? Tu jsem musel odevzdat,“ vylíčil osud věcí Šoulák. To, že je dnes nemá, jej ale vůbec nemrzí. Spíše mu vadí skutečnost, že mnozí lidé na dobu, kdy v desetitisícovém Frenštátě žilo více než čtyři tisíce sovětských vojáků a jejich rodinných příslušníků, nějak zapomněli.

Autor: Ivan Pavelek

30.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení