„Na žádost nájemníků se bytové družstvo Rozkvět loni pustilo do opravných prací, týkajících se výměny oken, rekonstrukce výtahů, zateplení domů a nátěrů venkovních fasád. Na dům číslo 57 je doslova natlačena i nevzhledná trafostanice ČEZ, která nynější pohled na nově omítnuté domy hyzdí. Proto jsem sepsal žádost adresovanou této energetické firmě, jestli by s námi barevně sjednotili venkovní fasádu. Po měsíci přišla odpověď, že na to nemají peníze,“ přiblížil Vojáček.

U novojičínské stavební společnosti V & V, provádějící opravné práce na domech, si nechal Vojáček vypracovat i finanční propočet na omítnutí trafostanice. „Venkovní nátěr elektrorozvodny vycházel okolo pětačtyřiceti tisíc korun,“ upřesnil Antonín Vrba z novojičínské stavební společnosti. Právě o tuto částku nájemníci ČEZ požádali. „S žádostí jsem zašel do novojičínského střediska služeb ČEZ na Jeremenkově ulici. Zamítavá odpověď přišla od technika z FrýdkuMístku,“ doplnil domovník.

„S lítostí oznamujeme, že žádost nemůžeme kladně vyřídit, protože pro rok 2007 máme finanční prostředky určené k opravám zděných částí trafostanic zcela vyčerpány. Přes naší snahu nebyly další prostředky pro tyto účely uvolněny,“ odepsal Zdeněk Němec z distribuce frýdecko-místecké pobočky ČEZ, na něhož se nepodařilo získat prostřednictvím zákaznické linky ČEZ přímé spojení.

„Pan Němec to nebere a bez jeho souhlasu nemohu přímý kontakt poskytnout,“ vysvětlila operátorka zákaznické linky. Také frýdecko-místecký magistrát potvrdil, že s místní pobočkou ČEZ komunikuje prostřednictvím zákaznické linky.

„Přiznám se, že mi záporná odpověď ČEZ vyrazila dech,“ dodal Vladimír Šida, předseda novojičínského bytového družstva Rozkvět, spravujícího domy na Máchově ulici. „Jestliže tak ekonomicky silná společnost nemá čtyřicet tisíc na omítnutí trafostanice, je to přinejmenším podivné,“ sdělil Šida. „Je to fraška,“ dodal domovník.