VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálnice hlásí zpoždění. Na Prahu ale letos bude

Moravskoslezský kraj - Pro řidiče i firmy na Ostravsku je potřebná jako sůl. Via Moravica neboli dálnice D 47. Její výstavbu však ohrožuje nedostatek financí. Termíny dokončení se tak posouvají a místní politici bijí na poplach…

30.5.2009
SDÍLEJ:

Rozestavěná část dálnice D 47 mezi Bohumínem a polskou státní hranicí má být hotova až v roce 2012. Dva roky zpoždění oproti původnímu plánu vyvolávají bouři nevole.Foto: DENÍK/Tomáš Januszek

Dálnice D 47 bude kompletně hotova až v roce 2012. To včera oznámil nový ministr dopravy Gustav Slamečka. Dodal, že jde navíc o optimistickou variantu.

Potvrdil tak nedávná slova šéfa Ředitelství silnic a dálnic Alfréda Brunclíka, který tento posunutý termín z původního června 2010 avizoval během kontrolního dne na dálnici na počátku dubna tohoto roku.

„Zpoždění se týká posledního úseku mezi Bohumínem a státní hranicí s Polskem, kde má dálnice navázat na autostrádu A 1. Důvodem zpoždění je nedostatek financí ve fondu dopravy,“ sdělil Slamečka.

Ohroženo podle něj naopak není dokončení dálnice D 47 opačným směrem, tedy z Bohumína přes Ostravu až do Prahy. Dva zbývající, celkem třicetikilometrové úseky mezi Bílovcem a Bělotínem by měly být zprovozněny letos v listopadu. I když s určitými omezeními.

Čerstvé prohlášení Slamečky a posunutí termínu celkového dokončení dálnice o minimálně dva roky ihned vyvolalo bouři nevole u místních politiků.

„Nový termín je naprosto nepřijatelný. Vyvineme veškerou aktivitu, aby byl korigován. Chápu, že dočasný ministr reaguje na to, kolik má financí. Peníze se ale musí najít, a to v rozpočtu na rok 2010,“ reagoval náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Novák (ČSSD).

Znepokojení projevilo i bývalé vedení kraje v čele s exhejtmanem Evženem Tošenovským (ODS).

„Dokončení dálnice D 47 je absolutní dopravní prioritou v rámci České republiky, a proto nerozumíme tomu, proč by tato stavba měla být krácena na úkor jiných, v daném okamžiku méně prioritních dopravních staveb,“ konstatoval Tošenovský.

Podle starosty Bohumína Petra Víchy (ČSSD) by bylo zastavení prací na závěrečném úseku dálnice D 47 tragédií pro místní občany.

„Chápu, že z krajského hlediska je důležitější napojení Ostravy na Prahu. Zakonzervování úseku k polské hranici se ale prodraží, a navíc už rozestavěná část přinese našim občanům negativa v podobě vyšší prašnosti a hustší dopravy na okolních komunikacích,“ vyjádřil se Petr Vícha.

Slova plná znepokojení přidal i náměstek ostravského primátora pro oblast dopravy Vojtěch Mynář (ČSSD): „Dálnice pro Ostravu a kraj bude mít význam, až když bude úplná a bude navazovat na polskou dálnici. Odsunutí výstavby omezí příliv peněz i vznik pracovních příležitostí, což není příznivá zpráva pro region.“

Autor: Martin Pleva

30.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení