VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Derkova ulice nesla dříve název i po 'Rudém baronovi'

Nový Jičín – V tradiční rubrice, připomínající nejrůznější zákoutí měst a obcí, se tento týden vydáme do Nového Jičína. Zavítáme do nenápadné ulice Derkova, poblíž centra města.

4.5.2011 1
SDÍLEJ:

Ulice Derkova v Novém Jičíně.Foto: repro

DOMY S HISTORIÍ

Název ulice tvoří vzácnou výjimku, kdy je část Nového Jičína pojmenována po významném rodákovi. Ale po pořádku. Původní název byl Lamplgast, což vycházelo z názvu místního hostince Zum blauen Lamm (U modrého beránka), který ležel na místě dnešní základní školy Tyršova. „Hostinec byl koncem devatenáctého století zbourán a provoz přenesen do domu ve frontě domovní zástavby, která dnes začíná Derkovu ulici,“ řekl Radek Polách z Muzea Novojičínska a jedním dechem dodal: „Provozovatel hostince, Karl Horak, nedal na osvědčenou klientelu štamgastů dopustit a přemístil své působiště se všemi atributy i původním vývěsním štítem.“

Změny názvu, nutno dodat trefného, se nenápadná ulička dočkala v roce 1879, kdy se jí oficiálně začalo říkat Berggasse (Kopečná ulice), a to až do dubna 1939. Tehdy se štítky na domech měnily na název Richthofenstrasse, podle známého německého stíhacího pilota. „Jméno Manfreda Albrechta, svobodného pána von Richtohofen, mají všichni fandové letectví spojeno s proslulým Rudým baronem, největším leteckým esem první světové války s osmdesáti sestřely,“ připomněl Polách. Až po druhé světové válce dostala ulice dnešní název po právníkovi Miroslavu Derkovi, který v Novém Jičíně vykonával advokátní praxi a v roce 1942 byl popraven za svou odbojovou činnost. Známým byl také jeho otec, taktéž právník a vlastenecký pracovník František Derka. „Podílel se na kulturní práci česky mluvící menšiny ve městě,“ doplnil historik Polách.

Dnes je ulice Derkova jednosměrnou spojovací ulicí k ulicím K nemocnici a Msgr. Šrámka. Jsou zde bytové domy, základní škola, v dolní části základní umělecká škola.

Autor: Adam Knesl

4.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení