VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti čeká další Noc s Andersenem

Novojičínsko - Pohádkami a hádankami prodchnuté odpoledne prožijí žáci základních škol na různých místech Novojičínska. Noc s Andersenem rozprostře v pátek 26. března večer svá kouzla.

26.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Ševčíková

Od roku 2000 se v České republice koná takzvaná Noc s Andersenem, pomocí níž chtějí knihovny a školy přitáhnout k četbě ty nejmenší, ukázat jim, že čtení není jen vysedávání před potištěnými stránkami, ale je to hlavně velké dobrodružství. Zahanbit se nedaly ani knihovny na Novojičínsku. Do letošního ročníku projektu se jich zapojilo celkem osm.

S dětmi do pravěku  i k indiánům

Jedná se o tři knihovny a pět škol. Děti z Bílovce se mohou těšit například na indiánské odpoledne. „Všechno bude v indiánském stylu. Děti, které přijdou, uvítá pan Andersen. Představí se jim, a poté jim předá knihu s indiánskou tematikou,“ přiblížila velkou noc Lenka Klemšová z bílovecké knihovny. Tím však zábava teprve začíná. Paní učitelka totiž byla zakleta a jediné, co ji může vysvobodit, je úspěšné zdolání všech soutěží a úloh. „Večer se pak půjde do restaurace Ječmínek a tam děti u krbu paní učitelku osvobodí tím, že vhodí lístečky s úkoly do ohně,“ dodala Klemšová. Zachráněná pedagožka pak stráví s žáky zbytek noci, až do rána, v knihovně. Fulnecká knihovna připravila řadu úkolů a počtení o Hansi Christianu Andersenovi, mezi nimi také prstové divadlo, hledání pokladu či setkání se záchranářem. Třetí v pořadí je knihovna Kopřivnice. „Přijdou k nám děti z Mateřské školy Krátká a téma se bude týkat pravěku. Čeká je pohádka o pravěku a budou připraveny speciality, jako semínka a různé ovoce, a další hry a soutěže,“ sdělila Eva Mikušková z kopřivnické knihovny.

Pozadu si nijak nestojí ani školy, které svým žákům nabídly pestré spektrum činností, směřujících k rozvoji vztahu k psanému slovu. Jednou z takových škol na Novojičínsku je Základní a Mateřská škola Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Naše škola se do tohoto projektu zapojuje poprvé. Děti mají nachystaný program od pátku sedmnácti hodin do soboty devíti hodin. V průběhu týdne jsme si již udělali burzu čtenářských nápadů, v níž si děti připravily stručný zápis s ilustracemi o své oblíbené knize, kterou si na nocování přinesou. Všichni na nocování z této knihy přečtou krátký úryvek,“ popsala dnešní akci učitelka Pavla Novotná. Děti se dozvědí více nejen o tvorbě a osobě Andersena, ale také o Františku Hrubínovi, jenž by v letošním roce oslavil 100 let od narození. „Děti budou doplňovat verše, číst úryvky z knih, mají přichystané osmisměrky a kvízy. Dále je čeká diskotéka, noční procházka školou a noční vystoupení Ohnivých mužů na školním hřišti.

Nocovat budou letos tři třídy tedy přibližně šedesát dětí,“ uzavřela. Do projektu se zapojila také Základní a Mateřská škola v Kujavách. Děti se sejdou v pět hodin v knihovně, kde je čekají různé úkoly. „Letos to máme zaměřené na Astrid Lindgrenovou a budeme číst hlavně Děti z Bullerbynu. Loni jsme to dělali poprvé, takže bychom v té tradici chtěli pokračovat. Děcka se už nemůžou dočkat, holky, že napečou buchty, bude to určitě fajn,“ zasmála se učitelka tamější základní školy Lucie Kozelská. Poslední březnový pátek prožijí děti s tímto projektem také na základní škole v Kopřivnici-Lubině a ve Studénce. O několik dní musel být tento večer odložen v Suchdole nad Odrou, což ovšem neznamená, že škola tuto akci vynechá.

Autor: Věra Růčková

26.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení