VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti ve Fulneku se dočkaly nového domova

Fulnek /FOTOGALERIE/ - Okolo čtyřiceti milionů korun stála rekonstrukce vily Lorety na dětský domov. V budově bude bydlet 32 dětí ve čtyřech rodinných skupinách. První obyvatelé se zde nastěhují již tuto zimu.

2.11.2009
SDÍLEJ:

Nově rekonstruovaná vila Loreta ve Fulneku našla nového využití. Stal se z ní dětský domov, kde bude bydlet 32 dětí.Foto: Deník/Věra Růčková

Vila Loreta tvoří od poloviny 19. století důstojného partnera kostelu sv. Josefa ve Fulneku. Tato místní nejkrásnější empírová stavba bude nyní sloužit především dětem bez rodiny. Jako dětský domov byla totiž slavnostně předána do užívání v pondělí 2. listopadu. Předání se zúčastnili zástupci zhotovitelské firmy, Moravskoslezského kraje, představitelé města a ředitelé dětských domovů v tomto kraji.

Domov má i startovací byt

Ve vile bude již od zimy bydlet 32 dětí ve čtyřech rodinných skupinách. V domově se nachází pět bytových buněk, přičemž jeden byt je určen pro bydlení starších dětí, jako startovací byt, a bude sloužit jako „přípravna“ pro jejich budoucí samostatný život. „Podařila se nám úžasná věc. Vlastně dvě. Zaprvé se zrekonstruovala tato nádherná památka a podstatně se zlepší podmínky dětem z dětského domova ve Fulneku,“ pronesl vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Libor Lenčo. „Rekonstrukce je završením koncepce rekonstrukcí dětských domovů v kraji. Jedná se o poslední domov, který se přebudovával na domov rodinného typu,“ dodal Lenčo.

Domov rodinného typu znamená zásadní změnu v systému bydlení v dětských domovech. „Z původního bydlení internátního typu nastavil zákon z roku 2002 pravidla nejen pro zlepšení bydlení, ale také vytvoření příznivějších podmínek pro podporu sebedůvěry dítěte v dětském domově. Je to snaha o přebudování dětských domovů a jejich uspořádání na rodinné buňky, tedy zařízení přibližující se co nejvíce typu rodinnému uspořádání,“ upřesnila tisková mluvčí Šárka Vlčková z kanceláře hejtmana kraje. Tento nový systém znamená, že šest až osm dětí tvoří s vychovateli jednu rodinnou skupinu, jež bydlí v prostorách domova.

Knurrův dům bude patřit dětem

Stávající dětský domov, Knurrův dům, jenž byl zcela nevhodným zázemím pro dětský domov, by měl v budoucnu poskytnout krajský úřad Fulneku formou daru. Ten jej pak chce využít jako zázemí pro volnočasové aktivity obyvatel. „Měl by se zde nacházet dům dětí, informační centra, zájmové kroužky a podobně. Myslím si, že vhodné využití Knurrova domu určitě najdeme. Záměrem je, rozšířit nabídku volnočasových aktivit našich občanů,“ sdělil místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer.

Náklady na rekonstrukci významné kulturní památky činily přibližně 40 milionů korun, a to včetně stavebně historického průzkumu a archeologického a restaurátorského průzkumu. Náklady byly hrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje. Do zásadní opravy objektu se pracovníci stavitelských firem pustili v květnu roku 2008. Původní termín dokončení byl stanoven na 15. července tohoto roku. Z důvodu rekonstrukce střechy, která v projektu původně nebyla, bylo dokončení stavby posunuto na 15. října. Vila byla dokončena ještě před termínem a převzata 14. října.

Autor: Věra Růčková

2.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení