VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětské hřiště v Hodslavicích je předmětem sváru

Hodslavice - Dětský koutek, který je pár měsíců na dolním konci Hodslavic, prý ničí zdraví Zdeňku Gerykovi, naproti jehož domu stojí. Zdeněk Geryk přitom jedním dechem dodává, že proti dětem nic nemá.

8.9.2013 1
SDÍLEJ:

Dětský koutek stojí přes ulici naproti domu Zdeňka Geryka.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Zdeněk Geryk poslal stížnost radním obce Hodslavice. Vadí mu, že obec nechala postavit malé dětské hřiště se skluzavkou a kolotočem přes cestu naproti jeho domu. Hluk z hřiště prý jej obtěžuje sedm dnů v týdnu. Situací se proto nedávno zabývali hodslavičtí zastupitelé.

To, že na dolním konci Hodslavic vzniklo dětské hřiště, je výsledkem dotazníkové akce z roku 2011. Z asi desítky přání, která v dotaznících vyjádřili obyvatelé Hodslavic, bylo zřízení většího počtu dětských hřišť a koutků na prvním místě s 36 procenty všech hlasů. „Proto jsme přistoupili k tomu, že vybudujeme nejen plánované dětské hřiště za základní školou, ale i více hracích koutků v obci," vysvětlila aktivitu obce starostka Hodslavic Pavla Adamcová.

Když navíc přišli hodslavičtí deváťáci s projektem Extra třída, v rámci něhož se rozhodli navrhnout dětské hřiště, zdálo se, že vše funguje, jak má. Místostarosta Martin Repta společně s žáky vybrali jeden z mála vhodných obecních pozemků a hřiště bylo za krátký čas na světě.

„Velice mě mrzí, že ještě předtím nebyla beseda s občany, zda s umístěním souhlasí. Za to už jsem se panu Gerykovi omluvila a snad to bude poučením pro příště," sdělila starostka Hodslavic a dodal, že obec nechala udělat anketu alespoň dodatečně. V pátek 30. srpna byl její výsledek: 86 hlasů – hřiště nepřemisťovat, 14 hlasů – přemístit. „Výsledek ankety nepřekvapí, protože já jediný odporuji tomu, aby tam bylo hřiště, a stojím tak proti dětem a rodičům," komentoval stav hlasování stěžovatel Zdeněk Geryk.

Na to začal Zdeněk Geryk své výtky konkretizovat. „Po dvou měsících mám takovou zkušenost, že si nemůžu sednout na balkon, otevřít okno – je to sedm dnů v týdnu. Rozhazují se tam šutry, musím opatrně vyjíždět autem a dávat pozor, aby mi tam nevběhlo dítě ze skluzavky… Bavím se ale o hluku u baráku. Dostal jsem hlubokou omluvu od starostky, ale to je vše. Nevím, proč mám mít zničený život a zdraví. Přitom proti dětem nic nemám," shrnul své pocity Zdeněk Geryk, načež pokračoval: „Nemohu se s těmi dětmi domluvit, aby tam nerozhazovali šutry. Je to dennodenně. Maminky tam přijdou s dětmi, vyřizují si telefonáty. Co mě zajímá liposukce? Dvě malé holky si půl hodiny vykládají to samé – to co slyší doma. Co mě to zajímá? A tak je to tam pořád."

Zdeněk Geryk posléze připustil, že je ochoten dětský koutek tolerovat, pokud obec odstraní skluzavku a kolotoč a místo toho tam dá lavičky, na které by si třeba mohli sednout důchodci při procházkách nebo maminky s kočárky. „Jinak se mnou asi budete v kolizi furt," upozornil.
Zastupitelka Alena Kulíšková poznamenala, že v prostoru zmíněného dětského koutku je řád, který stanoví, jak se mají návštěvníci chovat a dobu, do kdy tam mohou být. „Mám ale zkušenost, kdy si tam hrály a bavily se čtyři děcka. A pan Geryk je hned usměrňoval, že ať si jdou hrát dál, že má problém s nějakým zvířetem. Děti nejde ztlumit a toto je jediné hřiště na dolním konci," dodala Alena Kulíšková.

Na argumentaci Zdeňka Geryka, že nikdo nemá dětské hřiště před domem, reagovala starostka Adamcová tím, že například na jiném místě, také v zástavbě dokonce přidávali herní prvek a nikomu to nevadí. „Je tam asi dvacet dětí, občané starší než vy a mají jiný pohled na věc," poznamenala Pavla Adamcová.

Zastupitel Roman Kolařík poté upozornil, že by bylo špatné, kdyby hřiště, které navrhovali deváťáci, zrušili, ale navrhl, aby se vymyslelo nějaké technické řešení. „Já navrhuji, abychom jako obec hledali opatření, které zmírní následky toho, že tam to hřiště je," přidal se zastupitel petr Hub. S jeho návrhem většina zastupitelů souhlasila.

Autor: Ivan Pavelek

Místo události:
8.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení