VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky dotaci zaměstnají dvanáct lidí ze sociálně vyloučené skupiny

Odry - Mezi Romy je o práci velký zájem. Přijetí peněz se však neobešlo bez diskuse. Městu Odry se napotřetí podařilo získat dotaci z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

9.4.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Michal Burda

Tato dotace ve výši 4,5 milionu korun je určena lidem ze sociálně vyloučené skupiny. Její přijetí schvalovali na svém posledním zasedání oderští zastupitelé a neobešlo se to bez diskuse.

„Hlavním cílem projektu je pomoci lidem z této oblasti při integraci na trhu práce. Spočívá to v tom, že pro skupinu šestnácti osob budou zprostředkovány motivační a finanční kurzy. Měly by je motivovat, aby se na trhu práce udrželi. Finanční kurzy by jim zase naopak měly pomoci ve finančním poradenství, a to jak individuálně, tak i obecně, aby věděli, jak se nedostat do problémů," vyjmenovala podstatu projektu Kamila Ambrožová, vedoucí odboru rozvoje města, a dále podotkla, že součástí budou i rekvalifikační kurzy. Podle toho, co bude potřebovat zaměstnavatel, si zájemci budou moct udělat řidičský průkaz nebo třeba kurz práce s motorovou pilou.

Dvanáct účastníků Odry na dvacet měsíců zaměstnají, ostatní budou fungovat jako náhradníci. „Nábor probíhá trvale. První motivační schůzka proběhla v posledním březnovém týdnu a zúčastnilo se jí asi pětadvacet občanů. Zájem je poměrně velký, takže asi nebude problém vybrat z nich dvanáct aktivních účastníků s tím, že všichni ostatní budou muset absolvovat motivační kurzy pod pohrůžkou, že nebudou zařazeni mezi náhradníky," objasnil ještě tajemník města Petr Mlčoch. Někteří z přítomných zastupitelů se tázali, zda to nebude takzvané házení hrachu na zeď. „Uvidíme nějakou zpětnou vazbu? Bude to fungovat?" ptala se jedna ze zastupitelek. Miroslava Hrčková, vedoucí odboru sociálních věcí, však podotkla, že denně zažívají nápor příbuzných, kteří je přesvědčují o tom, aby do práce vzali zrovna jejich syna, dceru či manžela. „Je o to velký zájem," informovala ostatní zastupitele Miroslava Hrčková.

„A oni moc dobře vědí, že pokud nebudou pracovat tak, jak mají, tak se s nimi rozloučíme, protože máme dalších deset náhradníků. My si myslíme, že tam ta zpětná vazba bude a že si je ohlídáme," snažila se o další objasnění vedoucí odboru.

Petr Mlčoch ostatním dále sdělil, že z dotace budou, kromě mezd a dalších odvodů, částečně hrazeny i mzdy úředníků, kteří se budou o pracovníky starat. „Je tam i nákup jednoduchého vybavení, třeba motorové pily, křovinořezu, sekačky na trávu, drobného nářadí. Je to komplet vymyšlené a zabezpečené. Ten materiál nám na konci zůstane v majetku města. Já se za to přimlouvám. Pojďme to zkusit a budeme vědět, na čem jsme," přesvědčoval ostatní tajemník.

Zastupitelka Ludmila Hrachovcová však měla i přesto pochybnosti: „Já pro to samozřejmě budu hlasovat, ale nedělám si žádné ideály, že to bude mít nějaké dlouhé pracovní trvání. Nás to nic nestojí, ale je s podivem, na co stát vydává peníze." S jejím názorem však nesouhlasil starosta Pavel Matůšů: „Já za těch dvacet let, co tady mám zkušenosti s veřejně prospěšnými pracemi, musím říct, že jsme spoustu těch lidí naučili dělat. Chytili se a pro společnost jsou prospěšní. Kdyby nebyla tato příležitost, tak by v životě nedělali. My je nemůžeme přehlížet. Té práce je tu tolik, že jsme schopni je zaměstnat i přes zimní období," konstatoval starosta, který připomněl, že dneska ve firmě Slumeko pracují skoro všichni ti, kteří nejprve pracovali pro město.

Další ze zastupitelů, Zdeněk Mateiciuc, se přimlouval, aby podobných akcí bylo více. „Je třeba ty lidi takhle motivovat. Jistě, budou tam problémy, vymění se, ale význam to určitě má. A čím víc oni mezi sebou uvidí, že si dokážou vydělat, tím víc to bude motivační i pro zbytek, zejména pro ty mladé," přidal se zastupitel.

Celou debatu uzavřel Petr Mlčoch. „Já jsem těm lidem slíbil zásadní věc. Pokud někdo z nich odpracuje dvacet měsíců bez nemocenských a bez problémů a bude dělat, tak já osobně mu slibuji dvě věci napíšu mu pracovní hodnocení a každému z nich zavolám na jednu firmu, kterou si sami vyberou, osobně personalistovi, a doporučím ho do práce. Už jsem to v minulosti udělal a v několika případech to mělo úspěch," dodal na závěr tajemník.

Autor: Simona Mikšová

9.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení