VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páteční protest lékařů pacienty neohrozí

Novojičínsko - Česká lékařská komora (ČLK) na dnešek naplánovala protestní akci, protože nesouhlasí s úhradovou vyhláškou pro rok 2013. Pacienti se však na Novojičínsku bát nemusí, nemocnice plánují běžný provoz.

1.3.2013
SDÍLEJ:

Protest lékařů. Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jako symbolickou nazval akci Pavel Michna, předseda Sdružení odborových organizací skupiny AGEL (SOOSA), společnosti provozující největší zdravotnické zařízení v okrese novojičínskou nemocnici. „Nikdo z nás nechce, aby se to dotklo pacientů, protože pacienti nemohou za špatné rozhodnutí ministerstva," řekl Deníku.

Lékaři a personál tak budou v rámci akce Den zdraví lékařů nechávat podepsat petice za špatnou úhradovou vyhlášku, tolik kritizovanou ČLK. „Sdružení odborových organizací skupiny AGEL zásadně nesouhlasí s úhradovou vyhláškou pro rok 2013, která významně snižuje příjmy zdravotnických zařízení, a tím ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče pro občany a také ohrožuje mzdy a sociální benefity všech zaměstnanců ve zdravotnictví," uvedl dále Michna.

V nemocnici bude běžný provoz

Vedení nemocnice o podpoře protestu svých odborů ví, zároveň však ubezpečuje, že pacienti o zdravotní péči ochuzeni nebudou. „S našimi lékařskými odbory komunikujeme a víme, že své kolegy budou chtít podpořit. Veřejnost však můžu uklidnit tím, že provoz ve všech nemocnicích skupiny AGEL poběží 1. března zcela standardně a k žádnému omezení v poskytování zdravotní péče nedojde," ubezpečila Hana Szotkowská, tisková mluvčí holdingu AGEL.

Lékaři z nemocnice v Bílovci se k připravovanému celorepublikovému protestu nepřipojí. „Nemám informace o tom, že by se lékaři naší nemocnice do protestu nějak zapojili," odpověděla na dotaz Deníku Monika Štefunková ze sekretariátu Bílovecké nemocnice. Podobně se vyjádřil i ředitel Městské nemocnice v Odrách Zdeněk Skařupa: „Nemám zprávu o tom, že by se chtěli zapojit," řekl včera dopoledne s tím, že v nemocnici nechystají ani symbolický protest, ani žádné petice.

Česká lékařská komora vyhlásila na 1. března „Den zdraví lékařů" a vyzývá všechny lékaře v České republice, aby podle vlastního uvážení tento den buď absolvovali u svých kolegů preventivní lékařské prohlídky, případně další potřebná vyšetření, nebo aby v zájmu svého zdraví odpočívali prostřednictvím čerpání dovolené na zotavenou nebo náhradního volna.

„Česká lékařská komora vyhlásila protestní kampaň za zachování dostupnosti kvalitní zdravotní péče, která je nyní ohrožena neodpovědnými kroky vlády a ministerstva zdravotnictví," vysvětluje ČLK. Peticí „Zachraňme kvalitní zdravotnictví" vyslovují lékaři nesouhlas se snižováním veřejných výdajů na zdravotnictví či dlouhým cestováním k odborné lékařské pomoci a do nemocnice.

Nicméně ministerstvo nazvalo veškerá prohlášení za falešná a jejich tvrzení za nepodložená. „Katastrofické scénáře odborů i ČLK se staly za poslední roky evergreenem, opakujícím se i několikrát do roka. Jako obvykle i tentokrát jsou liché a snaží se jen o vyvolání paniky. Nesmyslné (a fakty nepodložené) je tvrzení, že na platy a péči budou mít nemocnice jen do října letošního roku. Ze stejné kategorie argumentů je také ten, že kvalita péče se zhoršuje a stav zdravotnictví je nejhorší v jeho novodobé historii," stojí ve vyjádření ministerstva s tím závěrem, že „pacienti jsou zataženi do nečisté hry jako rukojmí".

Autor: Adam Knesl

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení