VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Evropského týdne mobility se zapojil také Bílovec

Bílovec /FOTOGALERIE/ - Na Slezském náměstí v Bílovci se v úterý 22. září sjeli policisté, strážníci, hasiči a firmy, propagující ekologickou dopravu. Město se totiž již podruhé zapojilo do Evropského týdne mobility.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Evropský týden mobility vyvrcholil v Bílovci v úterý 22. září na Slezském náměstí.Foto: Jiří Velký

Evropský týden mobility se v zemích Evropské unie pořádá od roku 1998. Loni se do něj poprvé zapojil i Bílovec a v tomto roce v aktivitách pokračuje. Po celý týden probíhaly besedy ve školách na téma bezpečnost provozu, ale také sběr elektronického odpadu. Evropský týden mobility vyvrcholil v Bílovci v úterý 22. září Evropským dnem bez aut. Akce se uskutečnila za podpory ministerstva životního prostředí.

Slezské náměstí v Bílovci bylo již od rána uzavřeno pro běžný provoz. Stavěly se tam stánky s ekologickými pneumatikami, staré vraky čekající na ukázku vyproštění osob hasiči či stánek Policie ČR s různými soutěžemi a osvětovými letáčky. „Je to užitečná akce, při které upozorňujeme na nějaký problém, kterým je automobilová doprava ve městě. Ekologickou výchovu musíme dělat mezi lidmi neustále a hlavně mezi dětmi,“ sdělila koordinátorka akce Marie Velká. Ta také potvrdila, že sběr elektroodpadu dopadl nad očekávání dobře. „Musím říct, že jsme sami překvapeni, co všechno přinesli děti z domu. Bylo toho opravdu hodně,“ dodala Velká.

Svůj stánek zde měla také státní policie, která neodmyslitelně patří k dopravní bezpečnosti. Pro děti byly připraveny soutěže a hry, které je měly zároveň poučit a pobavit. „Policie bude tak, jako loni, navazovat na již proběhlé přednášky. Jsou tady připravené testy pro děti a budeme předvádět také statické ukázky. To znamená, že si děti například mohou sednout do policejního auta. Budeme je také upozorňovat na nebezpečí, které jim hrozí nejen v dopravě,“ vysvětlila okresní policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková. Také dospělí si zde přišli na své. Odborníci jim poradili, jak uzpůsobit svou jízdu tak, aby došlo k co nejmenší spotřebě paliva. K vidění byly i ekologické pneumatiky.

Ti odvážnější se mohli projekt elektromobilem, na elektrickém skútru a na dalších ekologických dopravních prostředcích. Zájemci si pak mohli projít autobus, speciálně uzpůsoben pro přepravu vozíčkářů. „Jedná se o nízkopodlažní autobus, který slouží pro přepravu běžných cestujících, ale disponuje i naklápěcí plošinou, která umožňuje snadnější nástup pro tělesně postižené občany, zejména vozíčkáře. Také usnadňuje nástup matkám s kočárky, protože nemusejí překonávat výškový rozdíl mezi zastávkou a autobusem,“ doplnil Dalibor Petr, vedoucí obchodní oblasti Veolia Nový Jičín. Autobus je schopen přepravit dva vozíčkáře.

Také hasiči přišli ke slovu. Dva sešlé vraky na náměstí totiž pomyslně uvěznili zraněné osoby a hasiči je museli opatrně vyprostit.

Autor: Věra Růčková

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Ilustrační foto.

Ptát se na rady lékaře můžete už on-line

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

/FOTOGALERIE/ Také tento týden díky vstřícnosti nemocnic v Novém Jičíně a ve Frýdku-Místku se souhlasem jejich rodičů vám přinášíme fotografie nově narozených občánků v našem okrese.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Na několika místech moravskoslezského regionu budou v průběhu tohoto víkendu, letních prázdnin a prvního poprázdninového měsíce natáčet filmové štáby nový český film. Ponese název Honza dědí mlýn a půjde o filmovou komedii, kterou si užijí jak malí, tak i velcí diváci.

Radnice si pořídila tisíce dělnic pracujících v úlech

Město Nový Jičín má nově tři úly, které umístilo do místního lesoparku. Med bude radnice prodávat a zároveň bude sloužit k propagaci města.

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies