VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zámku v Nové Horce už se ženy vrátit nechtějí

Studénka-Nová Horka, Nový Jičín – Někteří záměru fandí, jiní jej kritizují. Řeč je o takzvané transformaci sociálních služeb, kdy se jednotlivá zařízení snaží najít pro své klienty bydlení, v němž se naučí samostatnosti, a postupem času se tak mnohem lépe a rychleji začlení do společnosti, místo toho, aby byli zavření v „ústavech“.

19.7.2011
SDÍLEJ:

Klientky mají v chránénném bydlení své každodenní povinnosti, s nimiž jim pomáhají asistentky.Foto: Deník/Adam Knesl

STAV PO ROCE

Zámek Nová Horka poskytuje služby lidem se středně těžkou a těžkou mentální retardací, případně se sníženou schopností sebeobsluhy, přidruženou tělesnou vadou či se pohybující pomocí kompenzačních pomůcek. V rámci transformace se vedení rozhodlo realizovat chráněné bydlení v jedné z vilek na Slovanské ulici. V červenci loňského roku se začalo s rekonstrukcí a v říjnu už se do domu nastěhovaly první klientky.

„Klientky chráněného bydlení žijí naprosto odlišným způsobem života, než jakým žily v ústavním prostředí na zámku. Většina z nich dochází pravidelně do sociálně terapeutických dílen v Novém Jičíně, do nichž jezdí MHD. Některé jezdí samostatně. Podpora asistentů je individuální a u každé klientky odlišná. Klientky se snaží hospodařit s penězi, docházejí si do obchodů, k lékaři, do kulturních zařízení apod, což dříve nebylo takovou samozřejmostí. Dvě klientky, které v ústavním prostředí verbálně nekomunikovaly a působily spíše zakřiknutě, dnes dokonce díky té změně začaly mluvit a staly se plnohodnotnými členy domácnosti,“ potvrdil v pondělí ředitel zařízení Lukáš Spurný a vzápětí dodal: „Časem se ukázalo, že dvě z klientek jsou natolik samostatné, že nepotřebují takovou podporu asistentů a během podzimu se přestěhují do bytu na Dlouhé ulici, který máme v majetku a začínáme jej rekonstruovat pro další chráněné bydlení. Klientky jsou zde opravdu spokojeny. Dokládá to fakt, že do zámku se jedou nanejvýše podívat na krátkou návštěvu, ale vrátit by se sem nikdy nechtěly,“ uzavřel Spurný.

Autor: Věra Růčková

19.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení