VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zatopených Čech putuje pomoc také z Novojičínska

Novojičínsko - Peníze i materiální pomoc připravují v těchto dnech v Životicích u Nového Jičína, Jeseníku nad Odrou, Kuníně i Novém Jičíně. Po loňské zkušenosti s bleskovými povodněmi se totiž rozhodli pomoci severním Čechám.

10.8.2010
SDÍLEJ:

V Jeseníku nad Odrou začali se sbírkou užitečných věcí.Foto: DENÍK / Věra Růčková

Povodně na severu Čech sledovali také na třech místech, kde bleskové povodně v roce 2009 řádily nejvíce – v Kuníně, Jeseníku nad Odrou, Životicích u Nového Jičína a v Novém Jičíně. Obce se rozhodly poskytnout pomoc nejen materiální, ale i finanční.

Nový Jičín podpoří nejen obyvatele v Čechách, ale také v partnerském městě Görlitz na jihovýchodě Německa, kde velká voda napáchala rozsáhlé škody. „Velkou část města vyplavila řeka Nisa, chceme jim pomoci nejen psychickou podporou, ale i materiálně,“ dodal starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Novojičínští radní mohou sami rozhodnout o pomoci do padesáti tisíc korun. „Chceme také zastupitelstvu předložit návrh na poskytnutí finanční pomoci v řádech stovek tisíců korun,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Vladimír Bárta.

Kolik přesně, a kam peníze poputují, však ještě nebylo rozhodnuto. „Vloni, když něco podobného postihlo Nový Jičín, finančně pomohla například Česká Lípa, takže určitě budeme pamatovat i na ně,“ doplnil starosta, jenž se do pocitů tamních starostů dokázal velmi dobře vžít. „I proto jsme pověřili jednoho pracovníka novojičínské radnice, který má z doby naší bleskové povodně velké zkušenosti, aby představitelům měst a obcí v případě potřeby poradil,“ zmínil Týle.

Kunín pomůže pěti obcím

Sto tisíc rozdělí Rada Kunína mezi pět obcí. „Rada schválila poskytnutí příspěvku po dvaceti tisících pěti obcím a vyhlášení finanční sbírky pro občany. Zatím jsme se nedomluvili na konkrétních obcích. Pan Klimeš z Člověka v tísni přislíbil, že vybere nějaké obce, které nejsou příliš mediálně známé a na které by se mohlo zapomenout,“ nastínila starostka Dagmar Novosadová s tím, že ví, jak těžké to musí být pro starosty malých obcí. „Je to strašné. My zdaleka nemáme za sebou loňskou povodeň, pořád odstraňujeme škody, lidé mají problémy se svými domy, je to běh na dlouhou trať. Uvidíme, co nám všem příroda nachystá do budoucna,“ uzavřela Novosadová.

Jeseník chce také pomoci

Obyvatelé Jeseníku nad Odrou mohou taktéž pomoci lidem na Liberecku. Například věcnými dary, které mohou zanechat v autobusové čekárně u obecního úřadu, a to v době od 9.00 do 11.00 hodin a od 14.00 do 16.00 hodin. „V pondělí jsem vydal nějaké informace pro lidi, jež by chtěli pomoct. Už nějaké věci nosí,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Macháč. Pokud by lidé chtěli přispět také finančním darem, mohou tak učiniti při slavnostech obce o tomto víkendu. Dobrovolné vstupné totiž bude věnováno vybrané obci.

Životice podpoří Cvikov

Životice u Nového Jičína podpoří jedno určené město, a to Cvikov se satelitní vesničkou Lindava. „Příští týden bude zasedat mimořádně svolané zastupitelstvo, při němž budeme schvalovat výši finanční částky,“ uvedl starosta Pavel Hasalík.

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VIKTORIE TOMČALOVÁ, Nový Jičín, nar. 19. 6. 2017, 50 cm, 3,39 kg. Nemocnice Nový Jičín.
16

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Ilustrační snímek.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Obnovená premiéra ploché dráhy se blíží. Pořadatelé poodkryli startovní listinu

Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy dopadlo úspěšně a už tuto neděli 25. června čeká kopřivnický letní stadion obnovená plochodrážní premiéra, když se uskuteční Přebor České republiky s mezinárodní účastí a 2. Memoriál Michala Matuly.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies