VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do zatopených Čech putuje pomoc také z Novojičínska

Novojičínsko - Peníze i materiální pomoc připravují v těchto dnech v Životicích u Nového Jičína, Jeseníku nad Odrou, Kuníně i Novém Jičíně. Po loňské zkušenosti s bleskovými povodněmi se totiž rozhodli pomoci severním Čechám.

10.8.2010
SDÍLEJ:

V Jeseníku nad Odrou začali se sbírkou užitečných věcí.Foto: DENÍK / Věra Růčková

Povodně na severu Čech sledovali také na třech místech, kde bleskové povodně v roce 2009 řádily nejvíce – v Kuníně, Jeseníku nad Odrou, Životicích u Nového Jičína a v Novém Jičíně. Obce se rozhodly poskytnout pomoc nejen materiální, ale i finanční.

Nový Jičín podpoří nejen obyvatele v Čechách, ale také v partnerském městě Görlitz na jihovýchodě Německa, kde velká voda napáchala rozsáhlé škody. „Velkou část města vyplavila řeka Nisa, chceme jim pomoci nejen psychickou podporou, ale i materiálně,“ dodal starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Novojičínští radní mohou sami rozhodnout o pomoci do padesáti tisíc korun. „Chceme také zastupitelstvu předložit návrh na poskytnutí finanční pomoci v řádech stovek tisíců korun,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Vladimír Bárta.

Kolik přesně, a kam peníze poputují, však ještě nebylo rozhodnuto. „Vloni, když něco podobného postihlo Nový Jičín, finančně pomohla například Česká Lípa, takže určitě budeme pamatovat i na ně,“ doplnil starosta, jenž se do pocitů tamních starostů dokázal velmi dobře vžít. „I proto jsme pověřili jednoho pracovníka novojičínské radnice, který má z doby naší bleskové povodně velké zkušenosti, aby představitelům měst a obcí v případě potřeby poradil,“ zmínil Týle.

Kunín pomůže pěti obcím

Sto tisíc rozdělí Rada Kunína mezi pět obcí. „Rada schválila poskytnutí příspěvku po dvaceti tisících pěti obcím a vyhlášení finanční sbírky pro občany. Zatím jsme se nedomluvili na konkrétních obcích. Pan Klimeš z Člověka v tísni přislíbil, že vybere nějaké obce, které nejsou příliš mediálně známé a na které by se mohlo zapomenout,“ nastínila starostka Dagmar Novosadová s tím, že ví, jak těžké to musí být pro starosty malých obcí. „Je to strašné. My zdaleka nemáme za sebou loňskou povodeň, pořád odstraňujeme škody, lidé mají problémy se svými domy, je to běh na dlouhou trať. Uvidíme, co nám všem příroda nachystá do budoucna,“ uzavřela Novosadová.

Jeseník chce také pomoci

Obyvatelé Jeseníku nad Odrou mohou taktéž pomoci lidem na Liberecku. Například věcnými dary, které mohou zanechat v autobusové čekárně u obecního úřadu, a to v době od 9.00 do 11.00 hodin a od 14.00 do 16.00 hodin. „V pondělí jsem vydal nějaké informace pro lidi, jež by chtěli pomoct. Už nějaké věci nosí,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Macháč. Pokud by lidé chtěli přispět také finančním darem, mohou tak učiniti při slavnostech obce o tomto víkendu. Dobrovolné vstupné totiž bude věnováno vybrané obci.

Životice podpoří Cvikov

Životice u Nového Jičína podpoří jedno určené město, a to Cvikov se satelitní vesničkou Lindava. „Příští týden bude zasedat mimořádně svolané zastupitelstvo, při němž budeme schvalovat výši finanční částky,“ uvedl starosta Pavel Hasalík.

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po třech a půl sezonách skončil na lavičce Jakubčovic trenér Alois Tomeček, který s týmem takto slavil, v červnu loňského roku, triumf v krajské části poháru FAČR.

Novojičínské zástupce z I. A třídy čeká jarní start

Snímek z čapího hnízda.

Handicapovaný čapí pár už má první vajíčko

Nejhezčí kalendář roku: Vyhraje příborský nebo novojičínský?

Freudovo rodiště se v letošním roce může pochlubit překrásným stolním kalendářem, v kterém jsou publikované historické snímky z nejrůznějších koutů města.

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je vážný

Během koncertu v čáslavském divadle zkolabovala zpěvačka Věra Špinarová. Její manažer Michal Kindl uvedl, že je v bezvědomí a její stav je velmi vážný.

VIDEO: Pohádková zima v našem regionu. Podívejte se sami!

Moravskoslezský kraj láká turisty novým zimním videoklipem.

Populární „Valaška" je opět součástí MČR v rally

JANČA - 36. Valašská rally, která se uskuteční ve dnech 24. - 26. března 2017 je úvodním podnikem TrueCam Mistrovství České republiky v rally pro rok 2017. Přestože centrum soutěže je ve Valašském Meziříčí, mnohem více času soutěžní posádky stráví v prostředí zkušebního areálu Tatry v Kopřivnici. Valašská rally se v loňském roce odjela v rámci Rallysprint Série a pořadatelský tým se v návaznosti na zdárný průběh rozhodl zažádat o návrat soutěže mezi dvoudenní závody, tedy do kalendáře Mistrovství České republiky v rally 2017.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies