VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duchovní přinášejí pacientům úlevu

Bílovec - Fyzické strádání v podobě nemoci či zranění je z většiny případů léčitelné. Pokud se ale jedná o strádání duše, je léčba přinejmenším stejně složitá. Pacientům mohou pomoci duchovní služby v nemocnici.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Zámečník

Světová zdravotnická organizace definuje zdraví jako stav biologické, psychické a sociální pohody. Ačkoli se personál bílovecké nemocnice snaží starat o všechny stránky pacientova zdraví, někdy na tu, zejména psychickou stránku, sám nestačí.

Pro tyto případy je pacientům nemocnice k dispozici kaple svaté Anežky. Zde se mohou pacienti každou druhou sobotu odpoledne setkat s knězem. Mimo občasné návštěvy kaple dochází bílovecký kněz Lumír Tkáč nebo trvalý jáhen Alois Pinďák přímo na pokoj nemocného. Duchovní s ním rozmlouvá, pomodlí se spolu, případně udělí svátost. Přestože se jedná o službu církve, požádat o ni mohou i lidé nevěřící, či jejich rodiny. „Smyslem duchovní služby je při rozhovoru nebo modlitbě poskytnout tomu, kdo o pomoc žádá, útěchu nebo uklidnění. Jde o pomoc k lidsky důstojnému zvládnutí složité životní situace, včetně procesu umírání, a to bez ohledu na víru či vyznání,“ vysvětlil Tkáč.

Současné pojetí medicíny zohledňuje duchovní rozměr léčby. „Člověk je bytost spirituální. Každý z nás má potřebu lásky, hledá bezpečí, jistotu, smysl života a klade si otázky pro jeho naplnění. Tyto otázky si klademe zvláště v náročných životních situacích, především v prožívání bolesti, ztráty, vážné nemoci nebo na sklonku života,“ připomněl Tkáč. Podle svých slov se snaží přinést člověku pomoc při zvládnutí nemoci v procesu léčby. „Mým lékem je pohovor s pacientem či modlitba. Duchovní rozměr se pak často projeví v léčbě jako chuť a vůle bojovat s nemocí,“ uzavřel.

Lidem, jež potřebují najít pevný bod, o který se mohou i v době nemoci opřít, pomáhají právě takovéto rozmluvy s duchovními. Také pokud už není možné uzdravení, je důležitá pomoc k přijetí nevyhnutelného, aby mohl nemocný v klidu a důstojnosti odejít.

Autor: Věra Růčková

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení