VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě Kopřivy budou asi tradice

Kopřivnice - Neuplynul ani měsíc od toho, co Kopřivnice ožila dvěma přehlídkami s totožným názvem Kopřiva. Díky rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví je pravděpodobné, že se tato situace bude opakovat.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Divadalo Kontra, které publiku v sále štramberského kulturního domu představilo inscenaci Kamene vo vreckách v roce 2010.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Jarní měsíce jsou dobou, kdy kulturní scény ve městech ožívají divadelními přehlídkami. Kopřivnice se může již dva roky pyšnit tím, že se na její půdě přehlídky konají hned dvě, a to dokonce pod stejným názvem – Kopřiva.

Jméno přehlídek se před dvěma lety stalo příčinou sváru mezi letitým pořadatelem přehlídky Jiřím Cachnínem a městem Kopřivnice. Spor o ochrannou známku „Kopřiva, přehlídka netradičních divadel“ se dostal až před Úřad průmyslového vlastnictví. Ten nyní rozhodl, že Jiří Cachnín není jediným autorem přehlídky, a může tudíž název dál užívat jak on, tak město Kopřivnice.

Divadelní přehlídka Kopřiva má ve městě automobilů dlouhou tradici. „V roce 1987 vznikla jako iniciativa amatérského divadelního souboru Šok, působícího při mládežnickém M-klubu, centru místní alternativní kultury,“ sdělila tisková mluvčí města Kopřivnice Lucie Petříčková s tím, že v devadesátých letech přehlídka přesídlila z komorní scény do kulturního domu a stala se významnou a opakující se akcí města. „Jiří Cachnín stál u zrodu přehlídky a mnoho let ji na základě smlouvy s městem pořádal v Kulturním domě Kopřivnice,“ vysvětlila vzápětí mluvčí.

Před dvěma lety, tedy v roce 2009, kopřivnický kulturní dům převzal nový provozovatel. Protože se smluvně zavázal nadále organizovat tradiční městské akce, a tou divadelní přehlídka Kopřiva za svou více než dvacetiletou historii je, a Jiří Cachnín chtěl Kopřivu taktéž pořádat, vznikla ve městě kuriózní situace. V roce 2010, a následně i o rok později, byly ve městě jednoduše Kopřivy dvě.

Jak se nyní zdá, tradice dvou přehlídek s totožným názvem bude i v budoucnu pokračovat. Úřad průmyslového vlastnictví totiž uznal námitku města Kopřivnice proti registraci ochranné známky, o kterou usiloval Jiří Cachnín. „Registrací ochranné známky by mohla být dotčena práva města a v lidech by se mohl vyvolat dojem, že jde stále o původní divadelní přehlídku. Kopřiva i její název jsou součástí kopřivnické kultury s městskou garancí, a to včetně garance finanční,“ vysvětlila Lenka Heráková z kopřivnického oddělení školství, kultury a cestovního ruchu.

Podle informací kopřivnické radnice Úřad průmyslového vlastnictví námitce města vyhověl a v říjnu 2010 přihlášku ochranné známky zamítnul s tím, že Jiří Cachnín není jediným autorem a přehlídku realizoval se svými kolegy v rámci své pracovní náplně v kulturním domě, k čemuž byl smluvně zavázán. Letos v dubnu úřad toto rozhodnutí potvrdil zamítnutím podaného rozkladu, a tím diskuze kolem ochranné známky ukončil.
Letitý organizátor a zakladatel Kopřivy Jiří Cachnín se k rozhodnutí úřadu odmítl vyjádřit. „V současné době nemám v rukou žádné oficiální materiály, proto se k situaci nemohu vyjádřit,“ uvedl Cachnín s tím, že až bude mít rozhodnutí potvrzeno, rád k situaci poskytne své stanovisko.

Autor: Jana Hromočuková

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení