VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eduard Valeš: Pro návštěvníky to bude obrovská zajímavost

První část rozhovoru 
s kastelánem zámku v Bílovci Eduardem Valešem se týkala především právě skončené čtvrté zámecké sezony a toho, co se bude na zámku dít přes zimu. Druhá část rozhovoru přibližuje letošní archeologický výzkum, během kterého památkáři odhalili několik zajímavých a nečekaných objevů.

7.11.2015
SDÍLEJ:

Eduard ValešFoto: DENÍK / Simona Mikšová

Prozradíte, jaké máte další plány do budoucna?

Chtěl bych zpátky na zámek navrátit obraz svatého Hyacinta. Originál je v Opavě ve Slezském zemském muzeu. Nyní musíme spustit kolečko jednání, aby nám ho nafotili, my si vytvořili kopii a on se nám aspoň takto vrátil. Podle vyjádření doktora Zezulčíka bude obraz na 99 procent bíloveckého zámku.

Použili jsme vylučovací metodu, na spodní části obrazu je barokní znak Sedlnitzkých, a oni vlastnili tři takové velké zámky. 
U Linhartov podobu obrazu známe, odtud obraz není. Slezskou Ostravu pustili dříve, než je obraz namalovaný, takže třetí zámek je Bílovec.

Během léta na zámku probíhaly archeologické výzkumy. Překvapily vás výsledky?

Hodně nás překvapily a hlavně to změnilo dějiny zámku. Celý zámecký archiv shořel v roce 1945 a my jsme měli přístup jen do torza. Věděli jsme, že to byl čtyřkřídlý zámek. To se nám potvrdilo, protože archeologové našli základy čtvrtého křídla, ale i mnohem starší útvary, které pocházejí z počátku renesance nebo středověku.

Vůbec jsme netušili, že se před zámkem nacházel vodní příkop, věž s padacím mostem a malým vězením a podobně. V nově předlážděném nádvoří zámku bude ve štětové dlažbě znázorněno, kde do barokní přestavby stálo čtvrté, dnes již neexistující křídlo zámku.

Objevilo se během výzkumu ještě něco dalšího, 
o čem jste dosud vůbec nevěděli?

Musíme o kousek nahoru posunout hradební zeď, protože podle plánů všichni považovali za hradební zeď stěnu na Valové ulici. Archeologové a památkáři objevili celý masiv hradby přímo v jednom křídle zámku. To je další věc, o které jsme nevěděli.

V jedné zdi byl například také zazděn pro nás tajemný nápis. Nevíme, kde se tam vzal, je vytesán v kameni, pravděpodobně je renesanční. Ale je to jen torzo, nevíme, jestli je to nějaký pozůstatek náhrobního kamene, nebo erbovní deska.

Prý se podařilo odkrýt místo 
s krásnými klenbami. Je to pravda?

Celý zámek je slepenec všech možných stylů, potvrdila se nám například stará goticko-rene᠆sanční tvrz. Když se odbourala stará kotelna, památkáři zde odkryli nádherné klenby. Vznikly úžasné prostory, které si říkají o vytvoření archeologické expozice.

Památkový ústav v Ostravě je nakloněný tomu, že co se tady našlo, mohlo by tu být vystaveno.

Co vykopávky 
odhalily?

Vykopávek je hodně, od renesančních portálů po pilastry, které zřejmě nesly arkády. Velmi nás to potěšilo, jen „bohužel" nemohl výzkum trvat pro nás historiky déle, protože se všechny práce musí stihnout v termínu.

Plánuje se zpřístupnění zmíněných nově objevených prostor?

Doufám, že to na příští rok dobře dopadne, že seženeme nějaké peníze. Investice nebude velká, ale pro návštěvníka zámku to bude obrovská zajímavost. Podobné lapidárium je nejblíže asi na zámku v Hustopečích nad Bečvou. Mají to tam úžasně udělané a podobnou cestou bychom chtěli jít i my.

Autor: Simona Mikšová

7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení