Za běžnou záležitost dnes například považuje elektronický podpis starostka Bílovce Sylva Kováčiková. „Řada lidí jej již využila stejně jako služeb Czech POINT. Myslím, že občané oceňují hlavně rychlost těchto služeb,“ poznamenala Kováčiková.

Také v Odrách lze elektronicky uplatnit podpis prakticky na vše. Podle tajemníka oderské radnice Petra Mlčocha jej ale zatím využívá málo lidí, zřejmě kvůli tomu, že moc obyvatel doposud nemá certifikáty podpisu. Naopak službu Czech POINT v Odrách lidé využívají poměrně hojně. Pochvalují si, že prakticky na počkání dostanou například výpis z rejstříku trestů a jiné dokumenty,“ vysvětlil Mlčoch.

Obdobnou pozitivní zkušenost s Czech POINT mají i ve Fulneku. „Určitě je to krok dopředu. Ale na vyhodnocení je ještě brzy, máme ho teprve měsíc,“ sdělila tajemnice fulnecké radnice Yvetta Sigmundová a dodala, že město rovněž využívá možností elektronického podpisu.

Také v Kopřivnici elektronický podpis využívají. I proto zde lze vést správní řízení elektronicky. „Je to však možné do té míry, kdy účastníci řízení mohou namísto písemného podání učinit elektronické, a to v případech, kdy to průběh řízení umožňuje,“ poukázala mluvčí kopřivnické radnice Eva Vystrčilová. Zato službu Czech Point si v Kopřivnici vesměs pochvalují. „Zkušenosti se službou máme obecně pozitivní,“ podotkla Vystrčilová a dodala, že systém má i své nedostatky: „Občas je pomalý, a to zejména ve špičkách, kdy je využíván největším počtem uživatelů.“ To potvrzuje, že je Czech POINT v Kopřivnici značně využívaný. „Zájem je o něj veliký, nejvíce občané žádají výpisy z rejstříku trestů a katastru nemovitostí,“ dodala.

Elektronickým podpisem jsou vybaveni také ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Máme jej už aspoň dva roky. Využívá se na podatelně a na některých odborech,“ sdělil tajemník městského úřadu Petr Kubenka. Rovněž ve Frenštátě si pochvalují Czech POINT, kde pracoviště zavedli od 14. ledna. „Funguje bez problémů a je o něj zájem. Přijali jsme již přes 110 žádostí na recepci a kolem sedmdesáti na jiných místech úřadu,“ poukázal Kubenka.

Ve Studénce elektronický podpis lidé moc nevyužívají. „Nezaznamenali jsme ani požadavky, dotazy či připomínky ze strany občanů k možnosti vést v elektronické podobě správní řízení,“ doplnil tajemník studénecké radnice Jiří Moskala. Potvrdil ale, že s novinkou v českém úředním styku, Czech POINT, má úřad zkušenosti velmi dobré. „Občané si novou službu moc pochvalují. Jsou velmi spokojeni, že vyřídí vše na jednom místě a hned. Největší zájem je o výpis z rejstříku trestů, kde jsme ke konci minulého týdne vyřídili kolem sto dvaceti žádostí. O výpis z katastru nemovitostí požádalo asi padesát osob a o výpis z obchodního rejstříku tři lidé. Zatím nikdo neprojevil zájem o výpis z živnostenského rejstříku,“ popsal využitelnost služby Moskala.

V Novém Jičíně elektronickou podatelnu chválí. „V praxi se osvědčila,“ potvrdil tajemník novojičínské radnice Tomáš Vindiš. Za loňský rok radnice evidovala šedesát podání. „Z toho se jednalo dvaadvacetkrát o firmy s platným elektronickým podpisem, Czech POINT využilo jedenatřicet firem bez platného elektronického podpisu,“ upřesnil Zdeněk Petroš, vedoucí organizačního odboru radnice. Z řad občanů využilo elektronickou podatelnu šest osob bez platného elektronického podpisu a pouze jeden člověk s platným podpisem. „Komunikace prostřednictvím e-podatelny je jistě přínosem a urychlením, ale bohužel není zatím dostatečně využívána,“ dodal Petroš.