VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Extáze a LSD nefrčí, v kurzu jsou léky

Novojičínsko – Drogová závislost. Mluví se o ní stále častěji, a to ve školách i na veřejnosti. Nejsou to ale jen planá varování. Uživatelů drog může být na Novojičínsku podle odhadů více než tisíc.

16.11.2011
SDÍLEJ:

V domku ve Studénce se ukrývala varna pervitinu. Policisté zatkli tři muže, kteří od podzimu loňského roku vyrobili minimálně dva kilogramy.Foto: Policie ČR

Na Novojičínsku existuje takzvaný Terénní program, jehož pracovníci vyhledávají a kontaktují skrytou populaci uživatelů drog, vyjma těch alkoholových, v jejich přirozeném prostředí. Tím ale jejich činnost nekončí. S touto skupinou obyvatel také dále pracují a snaží se minimalizovat rizika spojená s užíváním návykových látek.

Co to znamená v praxi?

Pracovníci programu vyměňují zdarma použité stříkačky a jehly za čisté, poskytují vitaminy, kondomy, desinfekční čtverečky, zdravotní materiál pro základní ošetření, informují o AIDS a HIV a žloutence a mimo jiné poskytují také informace o dostupném sociálně právním poradenstvím. To všechno anonymně a bezplatně. „Naši službu od začátku roku využilo dvě sta osmdesát jednotlivých lidí, ale jejich počet je samozřejmě vyšší. Náš odhad uživatelů tvrdých drog je asi tisíc dvě sta,“ uvedl vedoucí programu Alexandr Dresler.

Největší množství klientů, kteří využívají Terénního programu na Novojičínsku je v Kopřivnici, kde je rovněž nejhorší situace. Za ní se drží Studénka a Příbor. Právě ve Studénce zasahovali v srpnu tohoto roku policisté, kteří si přišli pro výrobce pervitinu přímo do domu, kde si vytvořili svou laboratoř a varnu. Než je policisté chytili, stačili uvařit minimálně dva kilogramy této drogy. „Dva muži z Ostravy a jeden z Novojičínska ve věku dvaatřicet až sedmačtyřicet let drogu vyráběli z volně dostupných léčiv prodávaných v Polsku. Následně ji pak distribuovali na území Ostravy,“ uvedl tehdy novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Ale zpátky k terénnímu programu. „Většina našich klientů jsou muži, což je stejné jako v jiných místech. Muži častěji užívají drogy, a také s nimi experimentují více, než ženy. Poslední dobou jsme zaznamenali nárůst uživatelů ve věku do pětadvaceti let,“ podotkl k problematice Dresler.
Když už je řeč o drogách, a ne o těch alkoholových, je nasnadě se zabývat otázkou, jaké se na Novojičínsku užívají. Podle zkušeností terénních pracovníků se ve městech začal objevovat fentanyl, silnější, i když krátkodobější analgetikum, a častější je zneužívání léků jako Tramal a Subutex. „Nezaznamenali jsme, že by nějaká droga byla na ústupu, ale nesetkáváme se s tak častým zneužíváním extáze a LSD jako dříve,“ zamyslel se vedoucí programu. V létě se rapidně zvýší počet uživatelů surového opia. Jak se lze domyslet, právě v tu dobu jsou pole plná nezralých makovic, z nichž se droga získává. Přesto všechno u uživatelů vede nejznámější česká droga pervitin.

Autor: Věra Růčková

16.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení