VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Farma ve městě: Za všechno mohou slimáci

Mladí manželé Jana a Michal Stránští z Kopřivnice ještě nedávno pěstovali, jako mnoho lidí, doma na parapetu bylinky nebo chilli papričky. Jejich život se však během loňského roku dosti razantně změnil. Nejenže se právě před rokem rozhodli říct své ANO, ale k procházkám s jejich zlatými retrívry přibyly také návštěvy kozína a každodenní starost o kachny, slepice a právě kozy.

7.5.2013
SDÍLEJ:

Kachny si pořídili mladí manželé jako první. Foto: Michal Stránský

Kachny si pořídili mladí manželé jako první. Na vesnici by to nikoho nepřekvapilo, jenže Jana a Michal žijí společně pod jednou střechou s rodiči mladé farmářky v rodinném domě v Kopřivnici. Že právě zde po zahradě pobíhají kachny, v kurníku snášejí vejce slepice a v dřevěném přístřešku mečí kozy, by řekl jen málokdo. Stačil pouhý rok a nadšení a farma zvířat mezi paneláky se stala realitou.

Běžím, běžíš, běžíme Indický běžec v akci

V létě roku 2011 nám invaze slimáků likvidovala všechny naše výpěstky a ani přes všemožná opatření se nám nepovedlo tyto nevítané hosty z našich záhonů vypudit. Úroda mizela před očima, slimáci se dokonce pustili i do pálivých chilli papriček, a my si řekli dost. Na internetu jsme se dozvěděli o kachnách, které slimáky milují a vyloženě je vyhledávají. Navíc jsou lehké tělesné konstituce, takže nedupou po záhonech a rostlinách, a měli jsme jasno pořídíme si indické běžce.

Kachny si pořídili mladí manželé jako první.

S chovem kachen jsme neměli vůbec žádné zkušenosti, takže jsme si všechno pečlivě nastudovali a zjistili jsme, že bychom to snad měli zvládnout. Jelikož běžci byli v té době velice žádaní, museli jsme obvolat mnoho chovatelů, než se nám podařilo narazit na jednoho pána, který měl na prodej 2 kačky a jednoho kačera. A tak jsme si v srpnu běhouny hrdě dovezli domů, udělali jim koupaliště a čekali, že se okamžitě vrhnou na slimáky.

Jenže kačky byly v novém prostředí, bály se a nejraději trávily čas v růžku zahrady pod habrama. Trvalo jim asi 14 dní, než se aklimatizovaly a začaly prozkoumávat zahradu. Ovšem když už se osmělily, vzaly slimáky útokem. Kdybych to sama nezažila, tak tomu nevěřím, ale do 3 týdnů byla zahrada bez jediného slimáka. Dokonce už potom začaly i protahovat hlavy plotem, aby dosáhly na další slimáky. Každé ráno vyběhly všechny tři z kachníku jako střely a minimálně dvě hodiny nadšeně probíhaly zahradou a hledaly něco k snědku.

Kachny si pořídili mladí manželé jako první.

Na krmení nejsou indičtí běžci vůbec nároční, baští totéž, co jiné kachny. U nás dostávají namočené pečivo, pšenici a v zimě trochu kukuřice. Od jara do podzimu si 90% jídla seženou sami. Živí se nejen slimáky, ale taky jiným hmyzem, můrami, žížalami, a dokonce jsem je viděla chytat i mouchy za letu.

Kachny indických běžců byly vyšlechtěny pro vysokou snášku. Literatura udává až 350 vajec ročně. V Anglii a různých jiných zemích jsou kachní vejce vyhledávanou delikatesou, takže i já je v kuchyni často používám. Na pečení jsou přímo skvělé. Bábovka z kachních vajec je nepřekonatelná.

Běžci u nás přečkali první zimu a koncem března jsme v kachníku našli první kachní vejce. Postupem času se holky roznesly a každý den přibyla pravidelně dvě vajíčka. Kachny indických běžců prý nejsou dobré kvočny, nesedí na vejcích. Ten pud „kvokavosti" byl u nich záměrně odstraněn, takže mi většina chovatelů řekla, že kachňat se od nich bez líhně nedočkáme.

Mé zkušenosti jsou však takové, že pokud mají kačky dost prostoru, klidu a soukromí, jsou jejich pudy naprosto v pořádku. Obě naše holky během léta zasedly a za zhruba 33 dní se jim vyklubala krásná kachňátka, o která se vzorově staraly.

Jana Stránská

Máte-li nějaké dotazy pro mladé farmáře, neváhejte napsat na adam.knesl@denik.cz

Přečtěte si také:  Odstartoval nový seriál Farma ve městě

Autor: Adam Knesl

7.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení