VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Hýbl: Český národ si Komenského neváží

Fulnek, Přerov – Podle jednoho z předních komeniologů, bývalého ředitele přerovského Muzea Komenského, Františka Hýbla, je J. A. Komenský, společně Karlem IV. a Janem Husem, největší česká osobnost.

30.12.2009
SDÍLEJ:

Komeniolog František Hýbl přednášel v kostele svatého Josefa ve Fulneku o J. A. Komenském.Foto: Deník/Věra Růčková

Kostel svatého Josefa ve Fulneku v sobě ukrývá nejeden poklad. Kromě výstav, které se zde pravidelně objevují, k nim patří také unikátní sbírka, týkající se života Jana Ámose Komenského, jenž ve Fulneku strávil dle svých slov tři nejšťastnější léta svého života. Expozice sbírky, umístěné v horní části kostela, se uskutečnila díky jednomu člověku a jednoho občanského sdružení. Ten člověk byl nyní již emeritní ředitel Muzea Komenského v Přerově, komeniolog, pedagog a dějepisec František Hýbl. Svým dílem se o výstavu zasloužilo občanské sdružení Comenius Fulnek.

František Hýbl má za sebou pohnutou minulost. Jeho studijní časy na filozofické fakultě přetrhal komunistický režim, když jej vyloučil ze strany. „V sedmdesátém roce jsem byl vyloučen z naší jediné velké komunistické strany, a tím se mi prakticky zavřely veškeré dveře na vysoké školy. Nesouhlasil jsem totiž s politikou. Každý druhý rok se mě při pohovorech ptali, jestli jsem změnil názor na srpen osmašedesát a já jsem vždycky řekl, že z hlediska mezinárodního práva to byla okupace, a v tom jsem setrvával až do osmdesátého devátého roku,“ přiblížil emeritní ředitel. „Tajně jsem dělal doktorát. Byl jsem jediný doktor filozofie bez požehnání strany,“ zavzpomínal. Poté, co se k diplomu přiznal, byla mu zakázána veškerá publikační činnost i komunikace s muzejními pracovníky v Přerově. Začal tedy vydávat pod šiframi, ale i pod jménem své manželky.

Po rozpadu režimu se pak stal ředitelem Muzea Komenského v Přerově. „Při příležitostech různých zasedání a konferencí, jsem se setkával se zajímavými osobnostmi, s prezidenty, holandskou královnou, s prezidentem NSR Richardem von Weizsckerem, filozofem, krásným člověkem, s prezidentem Rauem, s tím jsem si korespondoval a setkali jsme se v Bochumi, kde byla největší výstava o Komenském na světě. Byl jsem spoluautorem publikace, která vyšla v anglickém a českém jazyce: Pocta univerzity Karlovy Janu Ámosu Komenskému,“ vypočetl Hýbl.

Za svůj největší úspěch však považuje zejména to, že dokázal dát přerovské muzeum do pořádku, a že napomohl k rekonstrukci věže na příborském zámku. Rovněž ve sbírkotvorné činnosti zaznamenal nevídaný úspěch. Podařilo se mu totiž vytvořit největší světovou sbírku Komenského map Moravy. „Jsem spokojen jen částečně. Jde ale vidět, že jsem tu práci nedělal nadarmo. S Komenským jsem se dostal do nejkrásnějších měst Evropy, kde bylo vidět, že si jej ve světě nesmírně váží, na rozdíl od našich lidí,“ pokýval smutně hlavou bývalý ředitel. Komeniologů-pedagogů je v republice jako šafránu. Podle odhadů Hýbla jsou tu pouze tři.

Autor: Věra Růčková

30.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení