VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frenštát cyklistům nesvědčí?

Frenštát pod Radhoštěm - Cyklisté ve Frenštátě pod Radhoštěm nemají nijak „na růžích ustláno“. Jediná cyklostezka, o níž se dlouho hovoří, je v nedohlednu, tam, kde by mohli jezdit, je blokují třeba automobily.

24.4.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Jako docela tristní se jeví situace týkající se cyklostezek a cyklotras ve Frenštátě pod Radhoštěm. Alespoň takto to vyznělo na posledním zasedání zastupitelů Frenštátu pod Radhoštěm ve čtvrtek 19. dubna.

Polemika o možnostech cyklistů začala připomínkou zastupitelky Petry Šmajstrlové na neúnosnost dopravní situace v Tyršově ulici ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve které má ona ordinaci. „Tu situaci tam nikdo neřeší, auta tam pořád stojí po obou stranách a maminky, které jdou do ordinace, ani nemají kde zaparkovat,“ postěžovala si zastupitelka.

Na to mimo jiné reagoval jeden z frenštátských obyvatel, jenž poukázal na to, že kromě toho, že ulice je obousměrná, tak je v jedné její části ještě vyznačený cyklopruh. „Problém je v tom, že tam denně řidiči osobních aut nutí cyklisty, aby porušovali předpisy. Denně tam dochází k tomu, že na cyklopruhu parkují řidiči. Dochází tam ke kolizím. Pokud město chce oddělit cyklodopravu od automobilové, tak by to mělo dělat uvážlivě. Místo aby to pomáhalo, tak to škodí,“ nechal se slyšet zmíněný občan.

K problematice cyklostezek se po chvíli vrátil zastupitel Jan Břuska, jinak předseda Klubu českých turistů, sám vášnivý cyklista. Ten se zeptal, v jakém stavu je projekt cyklostezky Lubina Lomná, o němž se ve Frenštátě pod Radhoštěm hovoří delší dobu.

Projekt je v šuplíku

„Ten projekt se v podstatě zastavil, neboť se nepodařilo vypořádat majetkové vztahy. Ale jako městu se nám nabízí vstoupit do nově vznikající místní akční skupiny v oblasti Novojičínska s okolními obcemi, kde je možnost využít dotačních výzev ministerstva zemědělství, díky kterým bychom se mohli k cyklostezce vrátit. Vím, že to není radostná situace, ale momentálně to tak je,“ uvedla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Na to Jan Břuska připomněl, že o cyklostezce, která by měla vést z Pusteven až do Frenštátu, se hovoří již bezmála deset let, podobně, jako se dlouho mluví o propojení Frenštátu s Kopřivnicí. „Bývalý starosta byl se mnou v Kopřivnici před šesti lety. Kopřivnice má uděláno, co tenkrát slíbila a je propojena s Příborem. Podle mých informací se má cyklotrasa protáhnout až na kraj Lichnova, a my tady pořád nic. Takže jsme zůstali bílým místem. Lidi se mě na to ptají a já jim neumím odpovědět.

Podle projektu, který město má, měla cyklostezka z Trojanovic končit u mostu přes řeku Lubinu téměř na katastru Lichnova. „Veškerá tíha by byla na nás, celkově asi devatenáct milionů korun, z toho sedm milionů by stálo jen dvojí přemostění řeky. Navíc není napojení od Lichnova na Kopřivnici. Ten projekt je nákladný a technicky komplikovaný. Myslím si, že sedm milionů korun se dá využít rozumněji než pro dvojí přemostění,“ nechal se slyšet místostarosta Frenštátu Pavel Mička.

Kritik Břuska se hájil, že on nebyl předkladatelem takového návrhu, ale že jej město řešilo s vybranou firmou. Aby kritiky nebylo málo, zastupitelka Šmajstrlová poukázala na sousední Rožnov pod Radhoštěm a jeho okolí, což je pro cyklisty ráj. „Nevím, jak to dělají, ale jestli by nestálo zato spojit se s nimi,“ naznačila.

Starostka Leščišinová ale vysvětlila, že proslulá cyklostezka z Horní Bečvy do Rožnov pod Radhoštěm vznikla díky dotacím Zlínského kraje a evropských fondů, nikoliv z peněz samotného Rožnova pod Radhoštěm. „Víme, že Zlínský kraj má jinou koncepci cestovního ruchu, a taky víme, že Moravskoslezský kraj koncepci cestovního ruchu oproti Zlínskému zaspal,“ uzavřela starostka.

Autor: Ivan Pavelek

24.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení