VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frenštát odpustil půlmilionovou pokutu

Frenštát pod Radhoštěm - K výjimečnému řešení se přiklonili frenštátští zastupitelé ve věci půlmilionové smluvní pokuty za předčasný převod privatizovaného bytu. I přes nedoporučení městské rady pokutu odpustili.

5.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Nebylo to poprvé, kdy zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm jednali o případném odpuštění smluvní pokuty ve výši 500 tisíc korun, za předčasný převod bytu, který prodávající nabyl v rámci privatizace městských bytů a převedl je před uplynutím pětileté lhůty na jinou osobu.

Vzhledem k tomu, že kupní cena v rámci privatizace je mnohem nižší, než tržní, dá se předpokládat, že takový prodej se uskuteční ze spekulativního důvodu za účelem zisku. Proto Frenštát do každé kupní smlouvy zahrnul podmínku půlmilionové smluvní pokuty.

V tomto duchu také projednávala městská rada poslední případ. Nová majitelka bytu žádala o prominutí pokuty, ale městská rada zastupitelům prominutí pokuty jednoznačně chybí slovo asi zamítla a doporučila zastupitelům, aby pokutu nepromíjeli.

„Přišla ale nová žádost o prominutí. Vzhledem k popisovaným skutečnostem, úmrtí, ke kterému tam došlo. Jsem schopen to vyhodnotit tak, že nešlo o spekulaci,“ vyslovil svůj názor starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský.

Majitel bytu byl totiž vážně nemocen, a tak převedl byt na svou vzdálenou příbuznou. Právě ona by měla zaplatit pokutu, proto žádala o její prominutí.

Právník města, Petr Holášek, uvedl, že pokuta by se mohla stát předmětem dědického řízení po zesnulém. „Notář by musel posoudit, zda uzná tuto pohledávku, a který dědic ji má splácet. Pokud by notář tuto pohledávku neuznal, měli bychom možnost žalovat všechny dědice, kteří by připadali v úvahu,“ naznačil Holášek.

Na možný problém v dědickém řízení upozornil zastupitel Hanuš Vít. „V původním stanovisku jsem byl pro to, abychom dodrželi zásady a neodpouštěli. Jenže jsem se dozvěděl informaci, že bývalý majitel zemřel bez potomků. Dojde tam ke složitému dědění. Ten, kdo bude dědit, a zjistí, že na dědictví vázne půlmilionový dluh, se taky může dědictví vzdát. Je na zvážení, zda do toho sporu jít,“ řekl Vít.

Zastupitel Jan Břuska se přiklonil k názoru starosty, že nešlo o spekulaci, ale spíše o špatnou práci toho, kdo připravil smlouvu o převodu bytu. Na to ale dodal, že by město mělo setrvat na stanovených principech. „Slyšeli jsme, že bude záležet na tom, kdo bude vyřizovat naši pohledávku. Vždycky mu můžeme říci, že odstupujeme,“ poznamenal Břuska.

Konstruktivní rozbor případu ze strany zastupitelstva ocenil jeho člen Přemysl Norský. „Vítám změnu filozofie postupu k požadavkům těchto nešťastníků, neboť se domnívám, že nelze striktně vyžadovat pokutu. Jsme rád, že ten pokrok tady je,“ nechal se slyšet Norský.

Poté vznesl jasný návrh starosta Hrabovský. „Nevidím v tom spekulaci. Za plného vědomí, že si myslím, že tím nevznikne precedens, navrhuji, abychom pokutu odpustili,“ pronesl Harbovský, k jehož názoru se přiklonili i zastupitelé Alois Jaroš a Karel Míček.

Následné hlasování bylo zcela jednoznačné. Zastupitelé zvedli ruku pro odpuštění pokuty. V tu chvíli majitelce bytu i jejímu druhovi vhrkly slzy do očí. „Neumím si představit, co bychom dělali, kdyby to neodsouhlasili,“ přiznal muž.

Autor: Ivan Pavelek

5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení