VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frenštát pod Radhoštěm: Rok po volbách

Vážení čtenáři, v listopadu uplynul zhruba rok od ustavujících zasedání zastupitelstvech ve městech a obcích. Připravili jsme pro vás krátký seriál na páteční vydání, v němž představíme názory starostů a také zástupců opozičních stran na dění v daném městě.

18.11.2011
SDÍLEJ:

Foto:

Zdeňka Leščišinová (Naše Beskydy), starostka Frenštátu pod Radhoštěm

1) Uplynulo 12 měsíců od voleb. Jaký byl z pohledu města největší úspěch?

Realizuje se revitalizace objektu ZUŠ v rámci projektu Středisko zájmového a celoživotního vzdělávání, podařilo se připravit a podat řadu dalších projektů, prioritně jsme se zaměřili na energetické úspory, přijali jsme řadu opatření k vyšší hospodárnosti a efektivitě vynaložených finančních prostředků především u výběrových řízení, úspěšně realizujeme elektronické aukce, opravujeme komunikace, mosty a objekty města. Úspěchem je splacení úvěrů, minimální zadluženost města, vysoutěžení dodavatele a ceny el. energie, které přinese městu výrazné úspory, nebo obnovené jednání o vybudování nové železniční zastávky, připravované již více jak 10 let.

2) Co se naopak prosadit (realizovat) nepodařilo?

Nepodařilo se uspět v některých projektech, např. revitalizace kulturního domu nebo dokončení projektové dokumentace cyklostezky a podání žádosti o dotaci na její realizaci.

3) Jaká je spolupráce s opozicí? Projednáváte některé záležitosti společně?

Zástupci opozice jsou zastoupeni ve výborech zastupitelstva města, v obou jsou jejich předsedové, a v komisích rady města, i tady jsou někteří předsedy. K významným záležitostem je svolán společný pracovní seminář. Všichni mají kdykoliv dveře úřadu otevřené.

4) V dnešní době každý šetří, nebo o tom alespoň mluví, kde se dá. Pustila se do úspor také vaše radnice? A jak? Udělali jste například za poslední rok audit úřadu? Pokud ano, s jakým výsledkem?

Také my jsme přijali celou řadu opatření zaměřených na úspory a efektivní hospodaření města. Byla nastavena pravidla pro výběrová řízení, na internetu zveřejňujeme všechna od 15 000 Kč i jmenovité hlasování členů rady města při jejich schvalování. Důsledně uplatňujeme elektronické aukce, zaměřili jsme se na úsporu energií, vysoutěžili jsme dodavatele a cenu el. energie pro objekty města s významnou úsporou, máme podány projekty na zateplení objektů základních škol a připravujeme další. Prověřujeme dlouhodobé smlouvy města, důsledně vymáháme pohledávky, úspory hledáme v provozních nákladech úřadu i organizačních složek města. Byl dokončen projekt Hospodárný, kvalitní a občanům blízký úřad, jehož výstupy se postupně implementují. Byly provedeny personální změny a realizují se změny organizační.

5) Jaké jsou primární kroky města v následujícím roce?

Naše kroky budou záviset na tom, jak uspějeme se žádostmi v dotačních titulech. Podle schváleného rozpočtu se bude odvíjet také akční plán rozvoje města, zapracovaný do plánu investic, oprav a údržby. Čeká nás také vybudování nové AT stanice, příprava projektu cyklostezky, obnova a oživení Horeček. Prioritou pro nás však stále zůstávají aktivity proti zahájení průzkumné ražby na Dole Frenštát, za odstranění černých staveb v jeho areálu a proti případné těžbě černého uhlí.

Milan Bureš (ODS), zastupitel Frenštátu pod Radhoštěm

1) Jak se vám spolupracuje s vládnoucí koalicí?

Úkolem opozice je především prezentovat nedostatky a chyby, které komplikují život lidem ve Frenštátě pod Radhoštěm, upozorňovat na špatné kroky, kterých se „vládnoucí” většina dopouští, a dožadovat se jejich řešení. Spolupráce je možná a existuje v případech, kdy na problémy ve městě máme podobný názor. Takovou možností ale určitě nebyl nedávný prodej plynárenských zařízení města v hodnotě desítek milionů korun, kdy se část zastupitelů při schvalování kupní smlouvy rozhodovala, přestože smlouvu neměla k dispozici, a tedy ji nečetla.

2) Z pozice opozice, podařilo se vám prosadit něco z vašeho volebního programu?

Ve volební kampani i volebním programu jsme kritizovali koalici za špatné čerpání prostředků z fondů EU a malou úspěšnost žádostí o dotace. Tlakem na staronovou koalici a zdůrazňováním potřebnosti takto získaných prostředků se i nám podařilo přispět ke zlepšení tohoto stavu. Naší iniciativou a následnou osobní aktivitou kolegy Karla Míčka konečně zmizely monstra pozůstatků takzvaných hotelových domů, které hyzdily bezprostřední okolí našeho města.

3) Jak hodnotíte práci současného vedení města? (plusy i zápory)

Úspěchem bylo jistě sestavení stejné koalice jako po předcházejících volbách, tentokrát vylepšenou o jednoho komunálního přeběhlíka. Také je zřejmá snaha vedení města o zlepšení situace v obecním školství. Jako nedostatek vidím omezenou komunikaci s občany města. A pokud taková existuje - tak směrem na část voličů a podporovatelů rozhodující části koalice. Navrhovali jsme bez úspěchu otevřenou diskuzi na oficiálních stránkách města, internetové přenášení jednání zastupitelstva. Naše podněty byly odmítnuty.

4) Co je podle Vás pro město v následujícím roce prioritou?

Prioritou by mělo být rozumné a účelné využití finančních prostředků získaných z prodeje majetku města a také z dotací, zlepšení kvality životního prostředí a pokračování boje proti těžařským aktivitám.

5) Jak si představujete budoucnost města po skončení tohoto volebního období?

Chtěl bych, aby naše město bylo příjemným a klidným místem pro spokojený život všech generací, aby zde lidé dýchali čistý vzduch a neměli před sebou strašáka případné těžby uhlí.

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení