VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frenštát zřejmě dostane 'balík'

Frenštát pod Radhoštěm - Ideální možnost pokračovat v rozjetých projektech, i v přípravě nových, se naskýtá Frenštátu pod Radhoštěm. Potřebné peníze na pokrytí vlastní nutné investice při získání dotace na projekt totiž mohou mít zanedlouho na účtu města. Tedy alespoň jejich větší část.

17.11.2011 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Peníze by městu měla dát společnost SMP Net, která od něj chce odkoupit plynárenské zařízení. Vzhledem k závažnosti této operace se zastupitelé sešli na pracovním jednání, o samotném prodeji pak dlouho rozhodovali na posledním zasedání zastupitelstva.

Názory na prodej ale ani přes vidinu velkého zisku nebyly jednotné. Zastupiteli Milanu Burešovi (ODS) na operaci vadilo více věcí. „Jak se došlo k ceně? Bylo nám sděleno, že existuje tabulka, do které se dosadí údaje. Pokud to tak skutečně je, stálo by asi za to, abychom měli výpočet na stole, abychom se na to mohli podívat. Úplně tomu tak nevěřím,“ vysvětlil pochybnosti Bureš, jemuž rovněž vadilo, že větší část peněz za prodej dostane město okamžitě, ale menší částku až po čtyřech letech, což je lhůta na zřízení věcných břemen městem.

Právě Bureš pak jako první navrhl, aby prostředky za prodej město použilo na dofinancování úspěšných projektů pro dotaci.

Zdeněk Bartoš, vedoucí odboru investic a správy obecního majetku frenštátského městského úřadu, připomněl, že na pracovním semináři zástupci SMP Net vysvětlili, jak k výpočtu došli. „Myslím si, že to nemůže být manipulováno. Ta cena je velmi zajímavá a myslím si, že bychom toho měli využít,“ dodal Bartoš.

Dále podotkl, že za zhruba 24 kilometrů plynárenského zařízení, které se stavělo v devadesátých letech, kupec nabízí částku, která činí 180 procent pořizovací ceny. „Jiní před dvěma roky dostávali kolem devadesáti devíti procent,“ poznamenal Bartoš.

Na zasedání zaznělo, že město by mělo dostat celkem 54 664 032 korun, z toho 8,2 milionu korun po vyřízení všech věcných břemen, na což má město čtyři roky. Zastupitel Bureš nezpochybňoval, že jde o slušnou cenu, a chtěl záležitost odročit hlavně kvůli tomu, aby se zastupitelé mohli přesvědčit o tom, z čeho cena skutečně vychází. K němu se přidali i Jiří Jurek (KDU-ČSL) a Jan Břuska (KSČM).

Starostka města Zdeňka Leščišinová (Naše Beskydy) upozornila, že odročení by mohlo znamenat, že by se prodej neuskutečnil, neboť tak zní nabídka kupce. Zastupitel Karel Míček (ODS) řekl, že z toho, co zaznělo na zmíněném semináři, pochopil, že se určité hodnoty dosazují do nějakého vzorce. „Tam není prostor nahoru nebo dolů. Myslím si, že to byli lidé na takové úrovní, že si nemohou dovolit fabulovat,“ doplnil Míček a dodal, že čekat na něco, co přinese ještě lepší cenu, je zbytečné, protože cena a její konstrukce je v současné době ve srovnání s prodeji v jiných městech výjimečná.

K tomu se přiklonil i zastupitel Alois Jaroš (Naše Beskydy) „Věřím, že použili nějaký vzorec, který byl korektní, a více bychom asi těžko dostali. Chápu, že ta smlouva má nějaká zákoutí, ale neumím si představit, že bych měl ohrozit, že do města nedojde padesát milionů,“ podotkl Jaroš. Pro odročení nakonec bylo jen pět zastupitelů. V následném hlasování jich 16 z celkového počtu 21 schválilo prodej.

Naposledy na Novojičínsku prodávali roku 2010 plynárenské zařízení ve Fulneku. Za 22 kilometrů plynovodu a 2,8 kilometru přípojek, nabídla společnost SMP Net městu 22 milionů a 802 tisíc korun.

Autor: Ivan Pavelek

17.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení