Jana Mocová (SNK Rovnost šancí), starostka Fulneku

1) Uplynulo dvanáct měsíců od voleb. Jaký byl z pohledu města největší úspěch?

Po nástupu do funkce bylo pro mne prioritou nastavit pravidla pro řádné fungování městského úřadu i příspěvkových organizací města tak, aby bylo efektivní a nakládání s finančními prostředky města transparentní. Do budoucna by, doufám, nemělo dojít k pochybením, která nastala v souvislosti s nesprávným nastavením kontroly hospodaření příspěvkové organizace Městské lesy Fulnek v předešlých obdobích, díky kterému museli občané zaplatit, takříkajíc ze svého, částku 5,6 miliónů korun. Přesně tolik totiž činily závazky této organizace vůči věřitelům. V současné době šetří případ Policie ČR a já pevně doufám, že se podaří nalézt viníky a dostat alespoň část z této částky zpět na účet města. Z jednotlivých dílčích akcí, které se za uplynulých dvanáct měsíců podařilo zrealizovat, budu jmenovat například zateplení budovy mateřské školy v Jerlochovicích, včetně výměny zdroje vytápění, opravu místních komunikací Kostelní a Kledenského a zahájení výstavby vodovodu ve Vlkovicích.

Velkým úspěchem města navenek, zejména v jeho propagaci, bylo vítězné tažení rodačky Petry Kvitové. Ve chvílích jejího triumfu ve Wimbledonu jsme zaznamenali enormní zájem médií, skokově přibylo návštěvníků internetových stránek města. To, jak tento potenciál využít, je pro nás a pro naše následovníky velkou výzvou.

2) Co se naopak prosadit (realizovat) nepodařilo?

S ohledem na finanční situaci ve státě se nám nedaří zvyšovat příjmovou stránku rozpočtu. Doba, kdy dotace činily více než 80 procent z celkové částky, je rovněž pryč. Dnes, stejně jako v předchozích obdobích, není problémem dosáhnout na některé dotace, potíž je s dofinancováním části, kterou musí zaplatit město. Kvůli nedostatku finančních prostředků se nám nedaří realizovat všechny oprávněné požadavky našich občanů na opravy a údržbu majetku města. Další kapitolou je vnitřní zadluženost města, která souvisí s velkým objemem majetku, na jehož údržbu nebyly v rozpočtu pravidelně vyčleňovány finanční prostředky (budovy, komunikace, autokemp apod.).

3) Jaká je spolupráce s opozicí? Projednáváte některé záležitosti společně?

Snažím se nerozdělovat zastupitelstvo na opozici a koalici. S potěšením vnímám, že většina zastupitelů, bez ohledu na svou politickou příslušnost, klade důraz na to, aby rozhodnutí byla správná a ve prospěch města. Žijeme v demokratické společnosti, a ta se vyznačuje svobodou projevu. Vítám jakoukoliv debatu a kritiku, pokud jsou konstruktivní, nevyhýbám se kontaktu s ostatními zastupiteli. Úřad je pro ně místem, kam si kdykoliv mohou přijít pro jakoukoliv informaci. Při jednáních bohužel občas u některých zastupitelů zaznamenávám snahu o zkreslování skutečností a iracionální jednání, hraničící s obstrukcí. I v těchto případech se však snažím naslouchat a na základě faktů trpělivě vysvětlovat kroky a opatření, které vedení města udělalo nebo se chystá udělat.

4) V dnešní době každý šetří, nebo o tom alespoň mluví, kde se dá. Pustila se do úspor také vaše radnice? A jak? Udělali jste například za poslední rok audit úřadu? Pokud ano, s jakým výsledkem?

Ano, i náš úřad se snaží šetřit. Zavedli jsme transparentní způsob zadávání veřejných zakázek, čímž dochází ke značným úsporám. Snížili jsme objem finančních prostředků na platy, přehodnotili jsme pracovní náplně i platy zaměstnanců. Činíme opatření ke snížení provozních nákladů, vysoutěžili jsme výhodnou cenu elektrické energie, plynu a telekomunikačních služeb pro město i příspěvkové organizace.

5) Jaké budou primární kroky města v následujícím roce?

S ohledem na finanční situaci města, míru jeho vnitřního zadlužení a doporučení finančního poradce musíme zvážit, jakým způsobem nakládat s majetkem města. Jedním z cílů je zabezpečit snížení provozních nákladů, proto považujeme za nezbytně nutné učinit další opatření ke snížení energetické náročnosti budov. Požádali jsme o dotaci na zateplení, výměnu oken a výměnu zdroje vytápění v Základní škole J.A.Komenského, připravujeme žádost o dotaci na zateplení a výměnu oken v Mateřské škole U Sýpky. V říjnu proběhly veřejné schůze ve všech jedenácti částech města Fulnek. Nejčastěji se opakovaly požadavky na opravy místních komunikací a na rekonstrukci dětských hřišť. Pro zlepšení informovanosti občanů chystáme v příštím roce spuštění nové webové prezentace, jedním z dalších kroků v oblasti informatiky je rozšíření a modernizace sítě městského rozhlasu.

Jaroslav Štekbauer (ČSSD), zastupitel Fulneku

1) Jak se vám spolupracuje s vládnoucí koalicí?

Nevidím žádnou spolupráci, ke spolupráci nemůže nikdy dojít ani do budoucna. Máme úplně jiné názory na investice a řízení města Fulnek.

2) Z pozice opozice, podařilo se vám prosadit něco z vašeho volebního programu?

Nebylo třeba nic prosazovat, protože rozpracovanost projektů a získané dotace z našeho volebního období a volebního programu stačilo pouze realizovat (zateplení MŠ Jerlochovice a vodovod Vlkovice). Dalších deset námi rozpracovaných projektů čeká na získání dotace a realizaci.

3) Jak hodnotíte práci současného vedení města? (plusy i zápory)

Arogance vůči některým občanům a opozičním zastupitelům, cenzura článků místního zpravodaje, nepochopitelné personální změny, podivné bodové hodnocení zaměstnanců úřadu, které vytváří neklid a nejistotu při plnění úkolů, alibismus, přelívání zodpovědnosti na externí dohody za nemalé finanční prostředky (stavební dozor MŠ Jerlochovice, rozpočtový výhled města Fulnek).

4) Co je podle vás pro město v následujícím roce prioritou?

Prioritou jsou povodňová opatření, suchý poldr, vodovod Vlkovice, parkovací automaty na náměsti jako příjem do pokladny města.

5) Jak si představujete budoucnost města po skončení tohoto volebního období?

Představa budoucnosti je předčasná, tři roky do voleb je přeci jen ještě dlouhá doba.