Fulnečtí radní odvolali k 28. únoru Milenu Kováčikovou z funkce ředitelky Mateřské školy U Sýpky ve Fulneku a později jmenovali ředitelku novou, aniž by čekali na výsledek soudního sporu. V době výběrovky již ale město dostalo informaci o tom, že Kováčiková se bude soudit. Město prohrálo první i odvolací soud. Oba uznaly odvolání za neplatné a fulnecká školka tak měla dvě ředitelky a město nevědělo, jak ze situace vybruslit.

Když starosta Fulneku Josef Dubec (KDU-ČSL) na úterním zasedání nadnesl, že rada navrhuje sloučení Základní školy T. G. Masaryka a Mateřské školy U Sýpky, a že se tak děje v rámci koncepce školství, o níž se hovoří ve Fulneku 12 let, ozval se jako první zastupitel Milan Raška (ODS). „Koncepce opravdu existuje, ale vždy se hovořilo o slučování škol, ne školy a školky. Školky měly mít také jednu vlastní organizaci,“ čílil se Raška. K němu se přidala zastupitelka Jana Mocová (SRŠ). „Nekoncepční krok rady, který učinila před dvěma roky, je dnes vystřídán dalším nekoncepčním krokem. Zaráží mne, že to o čem se hovoří dvanáct let, máme najednou účelově vyřešit během měsíce,“ poznamenala Mocová, která navíc vytkla starostovi, že na minulém zasedání zastupitelstva zatajil informaci. Dubec totiž 14. června na zasedání na dotaz Mocové, jak budou řešit dvě ředitelky, sdělil, že problémem se bude zabývat městská rada 26. června. „Nedlouho poté jsem dostala usnesení z rady, z nějž jsem zjistila, že rada ten den před zasedáním zastupitelstva rozhodla o doporučení sloučení školy a školky. Proč jsme o tom nevěděli již tehdy?“ tázala se Mocová. Přímé odpovědi se nedočkala.

Během skoro hodinového projednávání kauzy vrcholily emoce, starosta a místostarosta vyvraceli argumenty o účelovosti a chvílemi ztráceli nervy. To když napříkald Dubec po necelé minutě vzal Mocové slovo s argumentací, že již hovořila minutu. A to i přesto, že žádný časový limit pro diskuzi zastupitelé neodsouhlasili. Vzápětí dostal prostor radní Jan Marek (KSČM), u nějž již nikdo časový limit nehlídal.

Poté, co nová ředitelka školky Miroslava Caizlová řekla, že se funkce dobrovolně nemíní vzdát, navrhla Kováčiková, aby se k problematice vyjádřili hlavně rodiče a děti. „Ty město úplně obešlo,“ poznamenala s tím, že město by na toto téma mělo udělat anketu, a pokud rodiče a děti řeknou, že si přejí na místě ředitelky Caizlovou, ona se dobrovolně vzdá funkce. Na tento návrh již ale nikdo nereagoval.

Stejně vlažně se vedení města postavilo i k otázce viny. „Když podnikatel vyrobí zmetek, musí si to zaplatit. Vy, jako městská rada, jste také vyrobili zmetek, tak si to zaplaťte, ale ne z peněz občanů, ale ze svých. Ti čtyři radní, kteří rozhodli o odvolání, by měli náklady na ušlou mzdu a soudy zaplatit ze svého,“ vystoupil ostře občan Jiří Pensimus, jenž reagoval na skutečnost, že město za ušlou mzdu a náklady na soudní výlohy zaplatilo desítky tisíc korun. Místostarosta Jaroslav Štekbauer (ČSSD) řekl, že šlo o kolektivní rozhodnutí rady. „Každý někdy udělá chybu,“ dodal.

Poté už starosta striktně ukončil diskuzi a nechal hlasovat o sloučení školky se Základní školou T. G. Masaryka. Dvanáct z celkového počtu 21 bylo pro.