VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnazisti besedovali o antisemitismu a holocaustu

Bílovec - O hrůzách druhé světové války, konkrétně o holocaustu a protižidovských náladách, besedovali studenti Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci.

18.3.2010
SDÍLEJ:

Besedy o holocaustu se zůčastnili srtudenti třetích ročníků bíloveckého gymnázia.Foto: Jiří Velký

Dvouhodinová přednáška, které se zúčastnili studenti třetích ročníků, byla rozdělena do dvou částí. V té první paní Jana Hlávková, regionální koordinátorka pro severní Moravu a Slezsko Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzaléma (ICEJ)), ve stručnosti připomněla dějiny židovského národa. „Studenti si mohli zopakovat pojmy z politologie, z dějepisu připomenout některá fakta, z religionistiky a literatury zopakovat několik jmen. V prezentaci zhlédli, kromě státních symbolů, staveb, písemných památek, ukázek hebrejského písma a různých map, i mnoho fotografií synagog, rozmístěných po různých koutech republiky,“ přiblížila průběh besedy Magdalena Miláková, profesorka na bíloveckém gymnáziu.

Studenti měli možnost vidět, jak vypadala jarmulka nebo Davidova hvězda. Tu, která byla součástí prezentace, si k označení oděvu vlastnoručně vyrobila dívka, která přežila holocaust. Vyprávění o dějinách židovského národa končilo přiblížením současného života židů. Jako varování zaznělo, že i přes útrapy, které válka příslušníkům tohoto národa přinesla, nejsou protižidovské nálady nijak výjimečné ani v současné době.

O tom, jak to vypadalo za druhé světové války, studentům vyprávěla ve druhé části besedy bývalá středoškolská profesorka Zuzana Skácelová. Narodila se v Ostravě. Společně s rodiči, sourozenci a rodinnými příslušníky se v průběhu války dostala do pracovního tábora ve Vyhních, jednoho ze tří pracovních táborů na Slovensku. „Okolnosti, neuvěřitelné náhody a solidarita vesnických obyvatel podtrhovaly okamžiky, kdy životy několika lidí visely jen na vlásku. Pospolitost rodiny bylo to jediné, co v dané době měli. Někteří z nich ale přece jen skončili v Osvětimi. Byli rozděleni a mnohé již nikdy neviděla, nevěděla nic o jejich osudu,“ shrnula profesorka Miláková vyprávění Zuzany Skácelové a doplnila, že po některých svých příbuzných Zuzana Skácelová pátrala bezvýsledně ještě donedávna. Někteří přece jen přežili. K nim patřili sourozenci.

„V druhé části vyprávěla Zuzana Skácelová skutečné příběhy jiných lidí a známých, se kterými se setkala a stále setkává. Připomněla také filmy a knihy s tematikou holocaustu, vyprávěla o projektu Vagón, o terezínském ghettu a opeře Brundibár. Třetí část vyplnily dotazy studentů a doplňující a upřesňující informace,“ uzavřela Magdalena Miláková.

Autor: Ivan Pavelek

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení