VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hádku zastupitelů Studénky ukončil až starosta

Studénka - Vyostřenou debatou skončila poslední schůze zastupitelů Studénky. Olej do ohně přilil článek, napsaný, ne však vydaný, zastupitelem Pavlem Mičkalem, proti kterému se ohradil Tomáš Grosman.

15.5.2009
SDÍLEJ:

Městský úřad ve StudénceFoto: Deník/Ivan Pavelek

Program posledního zastupitelstva se blížil ke konci, zbývalo projednat poslední bod – různé, kde je volná rozprava na náměty zastupitelů i občanů města. Mikrofonu se ujal občanský demokrat Grosman: „Chtěl bych se zeptat pana inženýra Mičkala, jestli už by nám nechtěl taky něco říct, nebo přispět do diskuze,“ tázal se sociálnědemokra­tického kolegy, který vzápětí odpověděl: „Nechápu, jak jste k tomu došel.“

Podle Grosmana je problém v tom, že se Mičkal na zasedáních nezapojuje do diskuzí, debat a své názory ventiluje jinde. Mičkal se nemínil o této záležitosti bavit, s tím, že to do zastupitelstva nepatří a nechtěl se dále vyjadřovat. To nenechalo chladným Grosmanova stranického kolegu Lubomíra Šobicha: „Takhle to v žádném případě nemůžeme nechat pane inženýre. Tím, co proběhlo nebo proběhne, jste spustil něco, co tady nemělo za celou dobu od roku 1990 obdoby,“ pronesl k Mičkalovi.

Ostatní zastupitelé ostřejší debatě přihlíželi, někteří z nich neměli, ani nemohli mít tušení o čem je řeč. Pavel Mičkal totiž napsal článek, týkající se schvalování rozpočtu města na únorovém zasedání zastupitelstva. Ten však veřejně nebyl ještě publikován, má vyjít v nejnovějším zpravodaji města, což se právě nelíbí Grosmanovi se Šobichem. Proč?

Zastupitelé ODS obviňují Mičkala, že zneužívá zpravodaj města k osobním politickým názorům a stanoviskům. Přitom ve Studénce platí směrnice, že politická témata se ve zpravodaji řešit nesmí. Mičkalovi vyčítali, že taková záležitost se má řešit na zastupitelstvu a ne si ji precizně nachystat, vypilovat a nakonec vydat tam, kde nemá co dělat. „Děsím se toho, že to v tom zpravodaji vyjde,“ neskrýval rozhořčení Šobich a zdůraznil, že názor opozičního kolegy plně respektuje a uznává, vadí mu však, kde by se měl objevit.

Slovo si vzal kritizovaný Mičkal: „Za prvé, ve zpravodaji to nevyšlo, za druhé si myslím, že ten článek je zcela slušný a korektní, a za třetí, jestli vy máte potřebu se tady vypovídat, já vám to neberu. Já mám potřebu se vypovídat ve zpravodaji a znovu říkám, není se v tom článku za co stydět. Já na tom nevidím nic špatného,“ bránil se zastupitel ČSSD a jedním dechem dodal: „Přece vy mi nebudete ordinovat, kde se mám vyjadřovat, jak se mám vyjadřovat a podobně.“ Na to Grosman reagoval slovy, že si svůj názor může zveřejnit kde chce, ale ne ve zpravodaji.

Do debaty vstoupil zastupitel Karel Polák. Tázal se, jak to že jedna polovina přítomných ví o čem je řeč a druhá nemá ponětí. Odpovědi se mu dostalo od starosty. „Směrnice také říká, že v případě takového článku, kde je někdo jmenován, tak bude současně zveřejněn i názor toho jmenovaného,“ upřesnil Honusek. V Mičkalově článku se píše právě o Grosmanovi, ke kterému se tak dostal ještě před zveřejněním. „Předpokládám, že o tom tady ví čtyři lidé dotčení. Pokud to ví někdo jiný, tak je někde únik informací,“ poznamenal starosta.

Konec rozjiskřené debaty patřil dvou hlavním aktérům. „Já jsem nereagoval na ten článek, ale jen se pana Mičkala ptal, proč se nezapojuje tady na zastupitelstvu do diskuze, kde může veřejné říct svůj názor,“ pokračoval Grosman. „Já znovu říkám, že je svobodná volba se tady vyjadřovat. Když budu cítit potřebu, tak prostě vystoupím,“ reagoval Mičkal a vzápětí spustil na adresu Grosmana kritiku: „Dopouštíte se řady nepřesností, že to vypadá, že nestudujete materiály nebo, že nejste vůbec v obraze. To je vaše věc, vy mě nebudete nutit k tomu, abych já tady vystupoval. Já nevím, proč tady ten způsob na zastupitelstvo taháte.“

Více už toho oba zastupitelé říct nestihli, neboť do ostré diskuze vstoupil rázně starosta Honusek: „Já bych v této chvíli debatu ukončil. To bychom se tady hádali ještě do zítřka.“ řekl nekompromisně a aktérům doporučil, aby si celou záležitost vyříkali po jednání zastupitelstva.

Autor: Adam Knesl

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení