VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Happening připomněl největší masovou vraždu v dějinách

Nový Jičín se zapojil do sborového happeningu Pamatuj! Remember! Krátkým zamyšlením a několika písněmi byla připomenuta tragická událost největší masové vraždy v dějinách naší země.

10.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Psal se sedmý březen 1944 a rozhodně to nebyl letopočet krásy. Druhá světová válka už sice skomírala a začala prosvítat naděje konce, naděje míru, ne však pro vězně koncentračních táborů, kteří nikdy nevěděli dne, hodiny ani minuty, zda není jejich poslední," řekl na úvod pietního zamyšlení, které se uskutečnilo v sobotu 8. března na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, ředitel Státního okresního archivu Nový Jičín Karel Chobot.

Sborový happening Pamatuj! Remember!, který se v tento den uskutečnil na několika místech České republiky, ale také v Izraeli, měl připomenout hrůzy, které se staly před sedmdesáti lety v koncentračním táboře Osvětim Birkenau. Během jediné noci, ze sedmého na osmého března 1944, tam nacisté v plynových komorách zahubili 3792 nevinných mužů, žen a dětí a následně 10. až 12. července téhož roku šest a půl tisíce mužů, žen a dětí.

„K pietnímu připomenutí bezprecedentní masové vraždy zní dnes na mnohých náměstích České republiky sborové zpěvy. Zní i v Novém Jičíně, kde sborový happening připravil pěvecký sbor Ondáš ve spolupráci s Klubem rodáků a přátel města Nového Jičína, městským kulturním střediskem, návštěvnickým centrem a státním okresním archivem," uvedl dále Karel Chobot.

Židé a židovská kultura k Novému Jičínu a jeho historickému vývoji rozhodně patří. Doklady o jejich přítomnosti pocházejí ze 14. století. Žili tady po boku Čechů i Němců, ale hned dvakrát byli z města vyhnáni. „Poprvé listinou krále Ferdinanda Habsburského v roce 1562, aby se vrátili až po roce 1850. Podruhé v prosinci 1938 a lednu 1939, tedy před 75 lety. To sami utíkali před zlem, které je dostihlo," upozornil ředitel archivu s tím, že z více než 200 členů novojičínské židovské komunity přežilo jen několik.

Písně o naději

Jedním z nich je i Max Mannheimer, čestný občan města, který celý život bojuje proti nacismu, utrpení, lidskému zlu a násilí. „Max Mannheimer poslal novojičínským spoluobčanům před rokem blahopřejný dopis, který ale zní dodnes. Děkuje za organizování pietních vzpomínek a omlouvá se, že vzhledem ke zdravotním problémům nemůže být s námi. Konečně, byl s námi v loňském roce, když jsme oslavovali 700 let města," připomněl Karel Chobot a poté odcitoval jeho psaní: „Jako jeden z přeživších Osvětim truchlím za své bratry a sestry, kteří tam v roce 1943 a 1944 o své životy přišli. Kéž bych jim mohl znovu poděkovat za jejich nasazení a boj za svobodu. Tím více děkuji vám, občanům Nového Jičína, že připomínáte tragické dějinné okamžiky a vzpomínáte oběti zla."

Pěvecký sbor Ondráš, řízený Petrem Lichnovským, pak zazpíval šest písní. Zazněly také tři skladby, které měly na rtech oběti tragické události, když šly na smrt. Byly to písně Hatikva (Naděje), tehdy lidová píseň, dnes státní hymna Izraele, Shema Jisrael (Vyznání víry) a také česká hymna Kde domov můj.

Autor: Simona Mikšová

10.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení