VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Lukavce chystají velké oslavy

Sbor dobrovolných hasičů z Lukavce si letos připomíná 130. výročí od svého založení. Oslavy doprovodí řada akcí, chybět nebude ani svěcení praporu.

28.4.2016
SDÍLEJ:

Lukavecká vlna. Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Myšlenka na vznik hasičského sboru v Lukavci, místní části Fulneku, se objevila po řadě ničivých požárů. Tehdy měla obec kolem 550 obyvatel. „Žádost o ustavení hasičského sboru byla podána tehdejší zemské správě v Opavě 23. dubna 1885.

Hasičský sbor byl ustaven 6. srpna 1885, jeho činnost však byla zahájena krátce po začátku roku 1886," přiblížil historii lukaveckých hasičů jednatel sboru Vlastimil John s tím, že sbor byl původně německý a až po několika letech se stal českým sborem. Během uplynulých 130 let hasiči nejenže hasili požáry, ale zasahovali i u nehod či povodní.

Jedna z nejtragičtějších událostí v historii obce se udála 16. října 1907. Pasáčci krav si na louce rozdělali ohníček, který nechali bez dozoru. Silný vítr jej však rozfoukal a po chvíli začala hořet nejen nedaleká stodola a stavení, ale vítr roznášel hořící došky po celé obci. Toho dne shořelo 13 stavení a hospodářských budov.

„Na popud této tragédie byla v roce 1908 z prostředků obce zakoupena nová ruční stříkačka, která byla v té době nejmodernější," podotkl Vlastimil John s tím, že stříkačka je stále funkční a je považována za poklad místních hasičů.

Důležitým milníkem v historii hasičů byla také stavba hasičské zbrojnice, která začala v roce 1952 a skončila o čtyři roky později. V minulých letech proběhla první etapa její rekonstrukce, druhá etapa, která zahrnuje vytvoření zasedací místnosti a klubovny v půdních prostorách, je zatím kvůli nedostatku finančních prostředků stále na papíře.

„V létě 1996 byla z prostředků města Fulnek zakoupena starší skříňová Avie, kterou členové upravili na požární vozidlo a v následujícím roce ji uvedli do provozu," prozradil jednatel sboru s tím, že Avii mají lukavečtí hasiči dodnes.

Letos však sbor uspěl se žádostí o dotaci na pořízení nového dopravního vozidla a tak pokud se vše podaří, dostanou hasiči ke svému výročí hezký dárek. Zbrojnici se však nevyhnuli ani zloději. V noci na 27. června 2003 si odtud zloděj odnesl několik historických přileb a sekyr, které byly dědictvím po předcích.

Za 130 let prošel sbor mnoha různými změnami, silnou členskou základnu má však dodnes. Nyní mají lukavečtí hasiči 65 členů, z toho deset žen. „Starostou je Filip Sokol," doplnil Vlastimil John.

Program oslav a dalších letošních akcí:1. 5. mše svatá v kostele (10.30 hodin), svěcení praporu SDH Lukavec, procesí k soše sv. Floriánka

27. 5. Slavnostní valná hromada (18 hodin) v sále Hostince u Jindřicha, přehled o činnosti za 130 let sboru, předání vyznamenání

28. 5. Hasičské odpoledne s večerním karnevalem (od 13 hodin) na hřišti TJ Sokol. Program: koncert dechové hudby, výstava hasičské techniky, netradiční soutěže a ukázky zásahů, obří skluzavka a jiné atrakce, kácení máje

5. 7. 30. ročník soutěže Lukavecká terénní vlna (od 14 hodin)

3. 12. 21. ročník Mikulášské hasičské soutěže

Autor: Simona Mikšová

28.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení