VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči: Pozor na požáry

Novojičínsko - Zatímco v jiných letech se hasiči na přelomu února a března zabývají shazováním sněhu ze střech či likvidací nehod způsobených náledím, letos už varují před požáry.

4.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Petr Wagenknecht

„Pokud pálení nezakazuje místní vyhláška, měli by lidé věnovat velkou pozornost zakládání ohňů při úklidových pracích na zahrádkách. Pálení je možno provádět pouze na ohništi, které je bezpečně ohraničeno, například kameny,“ poukázala Dagmar Benešová, preventistka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje územního odboru Nový Jičín.

Připomněla, že je vhodné mít v blízkosti ohniště připravené vědro nebo konev s vodou, případně nádobu s pískem a lopatku, aby se dal požár již v zárodku uhasit. „V žádném případě nedoporučujeme odcházet od ohniště, pokud není dostatečně uhašeno.“ Pálení se nesmí provádět v době kdy fouká vítr, a hrozí tak rozšíření ohně do okolí. A to i kdyby bylo pod neustálým dohledem.

„Plošné vypalování trávy je zakázáno nejen na zahrádkách, ale i jinde. Při nedodržení tohoto zákazu hrozí lidem pokuta až do výše 25 tisíc korun,“ upozornila Benešová s tím, že po celý rok platí zákaz rozdělávání ohňů v lesích mimo vyhrazená tábořiště. „Rodiče jsou ze zákona odpovědni za své děti, a měli by je poučili o tom, jak lehce může dojít k požáru při neopatrném zacházení s ohněm a kde se ohně rozdělávat nesmí. V žádném případě by neměli dopustit, aby si děti rozdělávaly oheň bez dohledu dospělé osoby,“ poukázala členka profesionálního hasičského sboru.

Pokud způsobí požár děti, může jejich zákonný zástupce „vyfasovat“ až pětadvacetiti­sícovou sankci. Spalovat hořlavé látky na volném prostranství mohou právnické a podnikající fyzické osoby. „Jsou ale povinny stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru a pálení předem oznámit hasičskému záchrannému sboru,“ uvedla Benešová. Hasiči mohou stanovit další podmínky pro spalování, případně mohou pálení zakázat. „Při porušení povinností se právnická nebo podnikající fyzická osoba dopustí správního deliktu, za který může být uložena pokuta až do výše půl milionu,“ vypočetla preventistka.

Dobrovolný hasič zapaloval seníky

Petřvald - Chudé na pyromany je v posledních letech Novojičínsko. Poslední velký případ žháře zaznamenali hasiči a policisté před devíti lety. Z paliče, který od srpna 1998 do března 1999 zapálil pět ohňů, při nichž vznikla škoda ve výši 1,1 milionu korun, se nakonec „vyklubal“ dobrovolný hasič z Petřvaldu. Když tehdy dvaadvacetiletý Roman zapaloval seníky či slámu, byl zároveň členem SDH v Petřvaldě. Kolegové jej tehdy označovali za obětavého krotitele ohně, mezi hasiči měl přezdívku Poručík. „Chtěl být profi hasičem, takže je možné, že zapaloval proto, aby se vyznamenal,“ uvedl před lety velitel petřvaldského SDH Lubomír Šíp. Od soudu vyšel mladík s podmínkou a peněžitým trestem. A k překvapení všech nastoupil k hasičům v sousední obci. U nich ale vydržel jen krátký čas. „Nebyl členem, jen spravoval techniku,“ prozradil velitel tamního sboru Miroslav Rusek. O minulosti mladého muže věděl, takže k ohni jej hasiči nebrali. „Pracoval jen u techniky,“ zopakoval.

Autor: Pavel Karban

4.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení