VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bylo hospodaření nemocnice v pořádku?

Nový Jičín - Podnět k prošetření způsobu hospodaření Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně podalo na Krajské státní zastupitelství v Ostravě současné vedení této nemocnice.

23.9.2010
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Důvodem podání podnětu je, podle oficiálního vyjádření tiskového mluvčího nemocnice Miroslava Fajkuse, podezření, že v minulosti v nemocnici docházelo k aktivitám, které by mohly mít i trestněprávní charakter, a to s ohledem na způsob provádění těchto aktivit a na škodlivé následky, jež pro Nemocnici s poliklinikou v Novém Jičíně již vznikly, případně jí ještě pořád reálně hrozí.

Až do 6. ledna 2010 byl několik let ředitelem novojičínské nemocnice Radan Gocal. Zmíněného dne jej Rada Moravskoslezského kraje odvolala z funkce. „Hlavními důvody odvolání byly především neuspokojivé ekonomické výsledky a výsledky veřejnosprávní kontroly, která byla v tomto zařízení provedena koncem loňského roku,“ sdělil tehdy Pavel Olšovský, pověřený funkcí tiskového mluvčího Moravskoslezské­ho kraje.

Rada pověřila vedením nemocnice Tomáše Nykela. „Po převzetí agendy nový aparát nemocnice postupně zjišťoval ekonomický, účetní a právní stav nemocnice, jakož i další aspekty fungování nemocnice. Jednalo se o časově náročnou činnost, jejímž výsledkem byl mimo jiné vznik podezření,“ uvedl Fajkus.

Nový ředitel nemocnice podal podnět na Krajské státní zastupitelství v Ostravě, které věc postoupilo Okresnímu státnímu zastupitelství v Novém Jičíně. „Z obavy před možností maření vyšetřování se nemocnice k této záležitosti dále vyjadřovat nebude,“doplnil Fajkus.

O novojičínské nemocnici se hovořilo rovněž na zasedání krajské rady ve středu 22. září, kdy se projednávalo hospodaření krajských nemocnic. Ta novojičínská dopadla nejhůře. Oficiálně uváděná ztráta za loňský rok nyní činí téměř 59,7 milionu korun. K tomuto výsledku se ale došlo až po opětovném uzavření účetních knih. Původně vykázaná ztráta bývalým vedením nemocnice byla o 39 milionů korun nižší.

Podle informací Deníku byla například zhruba u sedmi stovek faktur posunuta lhůta splatnosti, což se promítlo na původním výsledku hospodaření. V hospodaření nemocnice se ale objevily i další zarážející údaje, jakými byly například platy některých lékařů a různé platby. „Hlavní měrou se do konečného výsledku hospodaření za loňský rok promítly účetní operace, kdy došlo k provedení oprav účetních zápisů a sestavení nové účetní závěrky, a to zejména v oblasti pohledávek a závazků nemocnice,“ sdělila mluvčí kraje Šárka Vlčková a dodala, že dalším důvodem zhoršeného hospodářského výsledku je legislativní navýšení platů zaměstnanců, které se týkalo všech pracovníků nemocnice. Největší měrou k tomuto přispělo navýšení mezd u zdravotnického personálu, jež není v plné míře kompenzováno takzvanými stabilizačními doplatky od zdravotních pojišťoven. Výsledek hospodaření rovněž ovlivnil růst nákladů na léky a speciální zdravotnický materiál.

V obdobném duchu jako Vlčková se pro Deník vyjádřil také Karel Konečný, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví. „Provedený audit v nemocnici Nový Jičín ukázal na nestandardní kroky ve vedení účetnictví, na základě kterých podala nemocnice podnět orgánům činným v trestním řízení s podezřením na zkreslování výsledků hospodaření. Přes závažnost těchto zjištění a přijetí příslušných opatření z toho vyplývajících zůstává naší prioritou plnohodnotné zabezpečování zdravotnické péče touto nemocnicí v rámci sítě našich příspěvkových nemocnic,“ sdělil k případu Konečný.

Bývalý ředitel Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně hovořil k věci velmi stručně. „Vedení nic neukradlo, nic nefalšovalo. Nic takového, o čem se hovoří, jsme neudělali,“ řekl Gocal.

Autor: Ivan Pavelek

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení