Když se 17. července letošního roku odporoučela část ohradních zdí štramberské Trúby k zemi, mluvilo se nejen o velkém štěstí, valící se kamení nikoho nezranilo, ale také o problému, který městu nenadále nastal. Oprava zhruba dvaceti metrů hradeb totiž vyžadovala nemalé finanční prostředky. Přes avizované problémy, protože město nemělo na opravu hradeb v rozpočtu dostatek peněz, však v tuto chvíli hradby opět stojí na svém místě.

Štramberku se totiž podařilo finance, nezbytně nutné na rekonstrukci, získat. „Oprava hradebních zdí štramberské Trúby stála zhruba pět set dvacet tři tisíc,“ informoval starosta města Jan Socha. „Celkem sto čtyřicet pět tisíc korun jsme získali z ministerstva kultury, konkrétně z programu Regenerace městských památkových rezervací a zón,“ doplnil vzápětí Socha s tím, že zbytek financí zatím uhradilo ze svého rozpočtu samotné město. „V jednání je ale ještě finanční dar, padesát tisíc korun, které bychom na opravu mohli dostat od České pošty,“ dodal štramberský starosta.

Socha také potvrdil problémy, jež zřícením hradeb tehdejšímu vedení města nastaly. „Samozřejmě, že když vám přijde havárie, se kterou nikdo nepočítá, navíc ke konci funkčního období, s rozpočtem to zamává,“ uvedl starosta a pokračoval: „Ale i když to byl nepředpokládaný výdaj, bylo nezbytně nutné peníze na tuto havárii vynaložit.“

Nová zeď je zdí staronovou

Protože po získání potřebných financí opravě hradebních zdí již nic nebránilo, měsíc říjen byl ve znamení stavebních prací. „Práce skončily někdy v polovině nebo koncem měsíce října. Samotná oprava hradby pak trvala dva, dva a půl týdne,“ informoval Jan Bartoš, správce štramberské dominanty. Podle jeho slov je nová hradební zed vlastně zdí staronovou. „Opevnění bylo sice nově vyzděno a dostalo i zcela nový betonový základ, ale byly přitom použity původní kameny. Hradba byla totiž ještě pár dní před svým zřícením oplocena, a i když se pletivo protrhlo, velkou část kamenů se přeci jen podařilo zachytit,“ vysvětlil správce.

Přes nákladnou rekonstrukci, která Trúbě navrátila původní vzhled, však další problémy zažehnány nejsou. „Celkově hradby už skutečně dlouho nejsou v dobrém stavu,“ informoval Socha. Tento verdikt vzápětí potvrdil Bartoš. „Už několikrát jsem upozorňoval na další místa, která se začínají pomalu vysypávat,“ uvedl. Současně ale upozornil, že tato místa nejsou v tak kritickém stavu, v jakém byla zeď, jež se v létě zřítila. „Zrovna v tuto chvíli bych to odhadnul tak na tři místa. Nejsou ale v takovém stavu, aby hrozilo nějaké bezprostřední nebezpečí. Každopádně je neustále monitorujeme a hlídáme, protože to může být otázka takových dvou let, kdy by se něco kritického mohlo začít dít,“ doplnil Bartoš.

Město, přestože situace kolem hradeb není v tuto chvíli pro návštěvníky nebezpečná, hledá možnosti řešení. „Pokud hradby přežijí zimu, čeká nás podrobný průzkum oněch problematických částí a získání financí na injektáže hradeb,“ nastínil Socha. O získání finančních prostředků, které si opravy vyžádají, má štramberský starosta také jasno: „Budeme shánět dotace a opět se obrátíme na ministerstvo kultury. Navíc existuje jakýsi program kraje, takže se obrátíme i tam. Město, jako vlastník ,na to každopádně doplácet bude, ale chceme, aby ta částka byla reálná. Myslím si totiž, že štramberská Trúba je dominantou celého kraje, nejen města Štramberka.“