VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrady a zámky mají letos rekordní sezonu

REGION - Návštěvnost hradů a zámků je závislá na počasí více, než by se mohlo zdát. S letošním létem však jsou spokojeni jak provozovatelé koupališť, tak kasteláni. Ti si sezonu pochvalují.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Zájem o památky roste a hrady a zámky zaznamenávají rekordní návštěvnost. „Loni zavítalo na Hukvaldy zhruba padesát tisíc platících návštěvníků, letos už čtyřicet tisíc, a to je sezona teprve v polovině,“ tvrdí optimisticky dvaadvacetiletý Miroslav Holiš, který na hradě Hukvaldy působí jako kastelán druhou sezonu.

Turisté plní pokladny

„Když je venku vedro, lidé jsou raději u vody, ale když se ochladí, je hned hrad plný,“ potvrzuje Pavel Zástěra z hradu Sovince, který už tradičně patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji.

Zámky v Hradci nad Moravicí i v Raduni nabízejí nové expozice i doprovodné výstavy a na nezájem návštěvníků si rozhodně nestěžují. „Letošní návštěvnost je vyšší než vloni a během červencových svátků doslova trhala rekordy. Z takového průběhu sezony máme pochopitelně velkou radost. Nechci však chválit dopředu, uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí ,“ říká kastelán Hradce nad Moravicí Radomír Přibyla. Na malý zájem si letos nemůže stěžovat ani raduňský zámek na Opavsku. „Už nyní k nám letos zavítalo o pět set lidí více než vloni touto dobou i přesto, že jsme pro natáčení filmu museli zámek veřejnosti skoro na tři týdny uzavřít,“ spokojeně konstatuje raduňská kastelánka Eva Kolářová. Velký zájem je o zámeckou oranžerii i dokonale udržovaný zámecký park.

Více milovníků historie letos zavítalo podle kastelánky Jaroslavy Holubové také na hrad Starý Jičín, kde se ještě před pár lety scházeli snad jenom trampové. Nyní tu každou sezonu čeká návštěvníky bohatý program se šermíři, divadelníky, řemeslníky a další atrakce.

Diváky lákají rytíři, divadelníci i sokolníci

Přilákat turisty v době stále otevřených nákupních center a hypermarketů na hrady a zámky však vyžaduje podle kastelánů a průvodců hodně fantazie, času i peněz.

„Na samotnou zříceninu dnes už lidi těžko nalákáte. Proto nabízíme koncerty, setkání s pohádkovými bytostmi, strašidly či šermířská klání. Jinak by se tu děti nudily a rodiče by si maximálně prohlédli architekturu a víc by se k nám nevrátili,“ shodují se kasteláni.

Na hradě Sovinci, o jehož vrácení stále usiluje Řád německých rytířů, stoupl počet návštěvníků v posledních třech letech na více než dvojnásobek. „Zhruba polovinu z nich k nám přilákaly zábavné programy a další atrakce,“ tvrdí kastelán Pavel Zástěra.

Šermíři ze skupiny Allegros či lidoví umělci se již pravidelně zabydleli i na Starém Jičíně. „Ne všichni návštěvníci však dávají přednost zábavě. Je odtud krásný výhled do kraje, mnozí turisté u nás hledají klid a pohodu a stráví tu i několik hodin,“ říká správkyně hradu.

Zatímco na Hukvaldech v posledních letech počet návštěvníků stagnoval, letos hrad výrazně ožil. S velkým zájmem se setkala velkolepá gotická bitva Dobývání hradu Hukvaldy, jíž se zúčastnila zhruba stovka rytířů z celé republiky, oblíbená večerní akce Strašidla na hradě, úspěch měl i první ročník písničkářského minifestivalu Hukvaldský brnkot či hledání tajného pokladu zbojníka Ondráše.

Rovněž Zámecké slavnosti a další akce na zámku v Kuníně začínají v posledních letech přesahovat hranice Novojičínska. Přitom ještě před necelými deseti lety se tento stav pohyboval spíše v rovině fantazie. „První slavnosti jsme tenkrát pořádali ještě jako takovou benefici, chtěli jsme tenkrát upozornit na tragický stav zámku. Ukazovali jsme lidem fotografe, jak vypadal před válkou, a doufali, že nám pomohou,“ připomenul kastelán Jaroslav Zezulčík. Zámek se nakonec zachránit podařilo a ze slavností se stala dobrá tradice.

Zámky na Osoblažsku? Pouze zvenčí

Národní památkový ústav registruje v Moravskoslezském kraji celkem 103 hradů a zámků. Zdaleka ne všechny jsou přístupné veřejnosti.

Některé zámky na Osoblažsku si mohou turisté prohlížet jen zvenčí. Po dlouhých letech chátrání se však v roce 2004 podařilo otevřít zámek ve Slezských Rudolticích, o němž se kdysi mluvilo jako o slezských Versailles. „Zámek jsme zpřístupnili hned poté, co se jeho správcem stala obec,“ říká starostka Martina Jalamasová.

Rovněž zámek Linhartovy, který byl celá desetiletí pro veřejnost uzavřen a sloužil jako sklad, se v uplynulých dvou letech stal mezinárodním kulturním centrem s první dětskou galerií. Zájemci se tu mohou seznámit s historií varhanářství, jedna z expozic by měla být věnována historii četnictva. Linhartovský zámek je otevřen teprve pár týdnů, ale jeho branami už prošlo několik tisíc návštěvníků. Atmosféru na zámku si kromě veřejnosti chválí umělci a vystavovatelé.

 

V současné době jsou přístupné:

Hrady: Sovinec, Hukvaldy, Starý Jičín, Slezskoostravský hrad, Štramberská Trúba Zámky: Bruntál, Frýdek, Karviná-Fryštát, Žerotínský zámek Nový Jičín, Kunín, Červený a Bílý zámek Hradec nad Moravicí, Raduň, Kravaře ve Slezsku, Slezské Rudoltice, Linhartovy

 

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Domě s pečovatelskou službou U Jičínky v Novém Jičíně hořelo. Požár se naštěstí obešel bez vážnějších následků na zdraví obyvatel domu.

V bytě seniora vypukl požár, škoda je vysoká

Ilustrační foto

Bude mít Novojičínsko poslance?

TABLA PRVŇÁČKŮ: Tento týden představíme školáky ze ZŠ Bernartice nad Odrou

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.    

První derby! Nový Jičín hostí Kopřivnici

Hokejisté Nového Jičína padli ve vypjatém duelu ve Valašském Meziříčí 3:6 a už v sobotu od 17.00 vyzvou v úvodním derby rivala z Kopřivnice.  

Tatra nenašla recept na Šafránka a nyní hostí Bobry

/FOTOGALERIE/ Kopřivničtí hokejisté padli v Opavě 0:3 a před sobotním derby v Novém Jičíně ještě ve středu hostí Valašské Meziříčí, které vede Roman Čechmánek.  

Nejtvrdší hasiči se statečně prali s nelehkými podmínkami

/FOTOGALERIE/ Na trať plnou překážek v soutěži o nejtvrdšího hasiče TFA Štramberská Trúba 2017 se v sobotu v historickém centru Štramberka pustila téměř třicítka profesionálních a dobrovolných hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení