VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrady a zámky mají letos rekordní sezonu

REGION - Návštěvnost hradů a zámků je závislá na počasí více, než by se mohlo zdát. S letošním létem však jsou spokojeni jak provozovatelé koupališť, tak kasteláni. Ti si sezonu pochvalují.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Zájem o památky roste a hrady a zámky zaznamenávají rekordní návštěvnost. „Loni zavítalo na Hukvaldy zhruba padesát tisíc platících návštěvníků, letos už čtyřicet tisíc, a to je sezona teprve v polovině,“ tvrdí optimisticky dvaadvacetiletý Miroslav Holiš, který na hradě Hukvaldy působí jako kastelán druhou sezonu.

Turisté plní pokladny

„Když je venku vedro, lidé jsou raději u vody, ale když se ochladí, je hned hrad plný,“ potvrzuje Pavel Zástěra z hradu Sovince, který už tradičně patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji.

Zámky v Hradci nad Moravicí i v Raduni nabízejí nové expozice i doprovodné výstavy a na nezájem návštěvníků si rozhodně nestěžují. „Letošní návštěvnost je vyšší než vloni a během červencových svátků doslova trhala rekordy. Z takového průběhu sezony máme pochopitelně velkou radost. Nechci však chválit dopředu, uvidíme, jak se bude vyvíjet počasí ,“ říká kastelán Hradce nad Moravicí Radomír Přibyla. Na malý zájem si letos nemůže stěžovat ani raduňský zámek na Opavsku. „Už nyní k nám letos zavítalo o pět set lidí více než vloni touto dobou i přesto, že jsme pro natáčení filmu museli zámek veřejnosti skoro na tři týdny uzavřít,“ spokojeně konstatuje raduňská kastelánka Eva Kolářová. Velký zájem je o zámeckou oranžerii i dokonale udržovaný zámecký park.

Více milovníků historie letos zavítalo podle kastelánky Jaroslavy Holubové také na hrad Starý Jičín, kde se ještě před pár lety scházeli snad jenom trampové. Nyní tu každou sezonu čeká návštěvníky bohatý program se šermíři, divadelníky, řemeslníky a další atrakce.

Diváky lákají rytíři, divadelníci i sokolníci

Přilákat turisty v době stále otevřených nákupních center a hypermarketů na hrady a zámky však vyžaduje podle kastelánů a průvodců hodně fantazie, času i peněz.

„Na samotnou zříceninu dnes už lidi těžko nalákáte. Proto nabízíme koncerty, setkání s pohádkovými bytostmi, strašidly či šermířská klání. Jinak by se tu děti nudily a rodiče by si maximálně prohlédli architekturu a víc by se k nám nevrátili,“ shodují se kasteláni.

Na hradě Sovinci, o jehož vrácení stále usiluje Řád německých rytířů, stoupl počet návštěvníků v posledních třech letech na více než dvojnásobek. „Zhruba polovinu z nich k nám přilákaly zábavné programy a další atrakce,“ tvrdí kastelán Pavel Zástěra.

Šermíři ze skupiny Allegros či lidoví umělci se již pravidelně zabydleli i na Starém Jičíně. „Ne všichni návštěvníci však dávají přednost zábavě. Je odtud krásný výhled do kraje, mnozí turisté u nás hledají klid a pohodu a stráví tu i několik hodin,“ říká správkyně hradu.

Zatímco na Hukvaldech v posledních letech počet návštěvníků stagnoval, letos hrad výrazně ožil. S velkým zájmem se setkala velkolepá gotická bitva Dobývání hradu Hukvaldy, jíž se zúčastnila zhruba stovka rytířů z celé republiky, oblíbená večerní akce Strašidla na hradě, úspěch měl i první ročník písničkářského minifestivalu Hukvaldský brnkot či hledání tajného pokladu zbojníka Ondráše.

Rovněž Zámecké slavnosti a další akce na zámku v Kuníně začínají v posledních letech přesahovat hranice Novojičínska. Přitom ještě před necelými deseti lety se tento stav pohyboval spíše v rovině fantazie. „První slavnosti jsme tenkrát pořádali ještě jako takovou benefici, chtěli jsme tenkrát upozornit na tragický stav zámku. Ukazovali jsme lidem fotografe, jak vypadal před válkou, a doufali, že nám pomohou,“ připomenul kastelán Jaroslav Zezulčík. Zámek se nakonec zachránit podařilo a ze slavností se stala dobrá tradice.

Zámky na Osoblažsku? Pouze zvenčí

Národní památkový ústav registruje v Moravskoslezském kraji celkem 103 hradů a zámků. Zdaleka ne všechny jsou přístupné veřejnosti.

Některé zámky na Osoblažsku si mohou turisté prohlížet jen zvenčí. Po dlouhých letech chátrání se však v roce 2004 podařilo otevřít zámek ve Slezských Rudolticích, o němž se kdysi mluvilo jako o slezských Versailles. „Zámek jsme zpřístupnili hned poté, co se jeho správcem stala obec,“ říká starostka Martina Jalamasová.

Rovněž zámek Linhartovy, který byl celá desetiletí pro veřejnost uzavřen a sloužil jako sklad, se v uplynulých dvou letech stal mezinárodním kulturním centrem s první dětskou galerií. Zájemci se tu mohou seznámit s historií varhanářství, jedna z expozic by měla být věnována historii četnictva. Linhartovský zámek je otevřen teprve pár týdnů, ale jeho branami už prošlo několik tisíc návštěvníků. Atmosféru na zámku si kromě veřejnosti chválí umělci a vystavovatelé.

 

V současné době jsou přístupné:

Hrady: Sovinec, Hukvaldy, Starý Jičín, Slezskoostravský hrad, Štramberská Trúba Zámky: Bruntál, Frýdek, Karviná-Fryštát, Žerotínský zámek Nový Jičín, Kunín, Červený a Bílý zámek Hradec nad Moravicí, Raduň, Kravaře ve Slezsku, Slezské Rudoltice, Linhartovy

 

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Domov pro matky s dětmi Salus má končit

Ilustrační foto

Tichá hostí tradiční Špačkův memoriál. Chybět nebudou ani Gulášové slavnosti

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Kopřivnický ovál hostí další plochodrážní závod

V polovině léta ožije kopřivnický letní stadion letošním druhým plochodrážním závodem. Po premiérovém plochodrážním přeboru ČR s mezinárodní účastí, na který do Kopřivnice dorazily téměř tři tisícovky diváků, se mohou příznivci tohoto sportu těšit na tuto sobotu 29. července od 13 hodin, kdy se koná závod, který se skládá ze dvou podniků mezinárodního mistrovství České republiky.

Jak budou vypadat krajské fotbalové soutěže?

Blížící se fotbalový soutěžní ročník 2017/2018 už zná obsazení soutěží spadajících pod Moravskoslezský krajský fotbalový svaz. V příští sezoně bude mít Novojičínsko v mužských soutěžích 17 zástupců a v mládežnických soutěžích ho pak bude reprezentovat 8 celků.

Spor o milion korun město nevyhrálo

Za nemravnou označil soud milionovou pokutu, kterou chtělo město Frenštát pod Radhoštěm po kupcích pozemku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení